VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak využít finanční prostředky z EU?

Rychnov nad Kněžnou - Úřad práce poskytl stručnou informaci o využití finančních prostředků Evropského sociálního fondu (ESF) v novém programovém období 2007 – 2013 v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ).

9.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

„Existuje samozřejmě celá řada možností jak využít finanční prostředky v rámci tohoto programu, které však není možné obsáhnout do jednoho článku. Proto bychom Vás dnes rádi seznámili s využitím finančních prostředků ESF formou tří národních individuálních projektů zaměřených na realizaci nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) při řešení situace obtížně umístitelných uchazečů o zaměstnání. U všech tří projektů se vlastně jedná o využití zkušeností národní aktivní politiky zaměstnanosti a v podstatě kopírování již zaběhnutých nástrojů APZ – veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa a rekvalifikace. Tyto projekty tak vlastně navýší finanční prostředky, které má úřad práce k dispozici na realizaci APZ a zvýší tím možnosti uplatnění pro větší počet uchazečů o zaměstnání,“ uvedla vedoucí oddělení trhu práce Hana Kasperová.

Prvním takovýmto projektem, který je realizován již od března letošního roku je projekt Veřejně prospěšné práce I, kde došlo k využití zbývajících prostředků z programového období 2004 – 2006 v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ) a zároveň již finančních prostředků nového programového období. V rámci tohoto projektu bylo v našem okrese od 1.3.2008 uzavřeno 40 dohod na vytvoření 68 míst v souvislosti s umístěním zejména dlouhodobě a opakovaně evidovaných uchazečů na veřejně prospěšné práce. Jedná se o místa vytvořená především u měst a obcí, kde umístění uchazeči vykonávají zejména práce zaměřené na úklid místních komunikací a prostranství a péči o veřejnou zeleň. Dále byly dohody uzavřeny i s neziskovými organizacemi a občanskými sdruženími, kde se jedná především o činnost v charitativní oblasti. Do 31.8.2008 bylo v rámci tohoto projektu vyčerpáno 1 830 tis. Kč a do konce roku se předpokládá čerpání ještě ve výši cca 2 500 tis. Kč. Na tento projekt pak navazuje národní individuální projekt Veřejně prospěšné práce, který je zpracován pro období 1.5.2008 – 30.6.2010 a rozpočet projektu pro náš okres představuje 8 mil. Kč.

Dalším národním projektem jehož realizace již byla započata, je projekt Společensky účelná pracovní místa, který řeší uplatnění obtížně umístitelných uchazečů formou poskytnutí příspěvku na úhradu mzdových nákladů na místa vyhrazená pro konkrétního uchazeče o zaměstnání. V rámci tohoto projektu byla zatím v průběhu srpna vytvořena tři místa pro dlouhodobě evidované uchazeče. Tento projekt je rovněž zpracován pro období do 30.6.2010 a rozpočet pro náš okres činí 7 mil. Kč.

Třetím národním projektem je projekt s názvem Poradenské činnosti a rekvalifikace podporující zvýšení zaměstnatelnosti, jehož cílem je rozšíření možností uplatnění uchazečů na trhu práce zvýšením nebo změnou kvalifikace, jejich motivací a aktivizací. Projekt by se měl rozběhnout v nejbližších dnech, jeho realizace bude stejně jako u dvou předchozích probíhat do 30.6.2010 a vyčleněné finanční prostředky představují částku 4 300 tis. Kč .

„To byl jen příklad možností, kde lze využít finanční prostředky ESF. Úřad práce v Rychnově nad Kněžnou v rámci výzvy k předkládání regionálních individuálních projektů spolupracuje s ostatními úřady práce Královehradeckého kraje a společně jsou připravovány další projekty, z nichž jeden byl již předložen a v současné době probíhá jeho hodnocení,“ dodala vedoucí pracovnice ÚP.

9.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení