VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomická školička Deníku: Co je to subvence?

Východní Čechy - Každý týden přinášíme ekonomickou školičku Deníku, kde se dětí zeptáme, zda znají ekonomické pojmy. A samozřejmě také přineseme správnou odpověď.

7.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Subvence. Co říká odborný slovník?

Subvence jsou platby, kterými vláda (nebo nějaká osoba) vráží klín mezi cenu hrazenou spotřebitelem a náklady výrobce.

Výsledná cena pak bude nižší, než jsou mezní náklady.

Vysvětlení pro děti:

Výklad slova subvence je z dětského pohledu jednoduchý. Může znamenat třeba finanční podporu nějaké koupě nebo činnosti. Tak například, když si děti šetří na koupi nového kola, nebo na pobyt v oblíbeném letním táboře, rodiče jim mohou přispět chybějící finanční částkou. O této podpoře se zjednodušeně dá říci, že to je subvencování.

Z hlediska vlády nebo podnikatele je ale výklad slova subvence trochu složitější. Vláda se subvencováním zřejmě nejčastěji snaží podpořit nějakého výrobce. Může jí ale jít například i o snahu ovlivnit ceny nějakého zboží. Vláda nebo podnik se může také snažit podpořit produkci nějakého zboží tak, že ziskem z prodeje jednoho produktu podpoří (dotuje) jiný, ztrátový produkt. To se může stát třeba v případě, chce-li vláda pomoci zemědělcům, kteří produkují od krav více mléka, než jej dokážou prodat na domácím nebo zahraničním trhu. Tak jim třeba na každý litr poskytne subvenci jednu korunu. V minulosti se už také stalo, že český trh byl zaplaven nadbytkem levného vepřového masa od zahraničních chovatelů. Aby to nezlikvidovalo české zemědělce, vláda jim poskytla subvenci, která umožnila české maso vyvézt do zahraničí. Stát to stálo téměř 70 milionů korun. Další případ subvencování ale může provádět například i soukromá firma třeba v případě, že začíná vyrábět zboží, o kterém předpokládá, že o něj bude v budoucnosti velký zájem.

Uveďme pro příklad firmu, která začala v Česku vyrábět cyklistická kola s elektromotorem. Zatím o ně u nás není velký zájem, ale ve světě už se taková kola prodávají velice úspěšně. A tak firma penězi, které vydělá na výrobě rotopedů, subvencuje produkci elektrických bicyklů, aby nebyly příliš drahé a lidé je začali kupovat.

Státní subvencování má za následek i negativní jevy. Stát totiž subvencováním může způsobit nerovnováhu na trhu. U příkladu s mlékem vláda podpořila producenty mléka a tím vlastně napomohla k jeho nadvýrobě. Dalším negativním jevem je například i to, že dotace platil stát vlastně penězi občanů, získanými od nich na daních.

A děti, co nám řeknete vy?

Ladislav Cerman, 11 let, Česká Třebová
Subvencí podpoří stát například zemědělství, když je postiženou oblastí. Nebo se podporuje nějaká prospěšná činnost.

Hana Hašková, 10 let, Vítějeves
Co znamená ekonomický pojem subvence, to opravdu nevím. Asi to nemá ani nic společného s dotací? Opravdu nevím.

Natálka Doležalová, 7 let, Zaječice
Subvence? Myslím, že to asi bude trhání zubu.

Scarlett Hrušková, 9 let, Police nad Metují
Co je to subvence? Nevím, neznám toto slovo, myslím si ale, že to bude mít něco společného s ekonomikou nebo politikou.

Matěj Zubatý, 11 let, Hradec Králové
Subvence je daň, kterou musíme platit každý měsíc, a tím stát získává další peníze.

7.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení