VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze zdelovského chovu vycházejí šampióni

Zdelov - Pro majitele ChovSportu Františka Vlasáka jsou koně jeho životem. Nevzdává se myšlenky vyšlechtit opět koně Kinského pro dostihy.

2.1.2012
SDÍLEJ:

KLISNA AVALANCHE na přehlídce v HradištkuFoto: Archiv

Před nedávnem se ve zdelovské stáji ChovSport těšili z mimořádného sportovního úspěchu. Její reprezentant valach Ediggio se stal nejlepším českým sprinterem roku 2009. Výprava ze Zdelova v čele se starostou obce Miroslavem Bozetickým tehdy převzala ocenění na galavečeru českého turfu v Národním domě v Prostějově. Majitel stáje František Vlasák se svými spolupracovníky tehdy na Moravě navíc převzal cenu pro nejlepšího koně roku českého chovu.

Ve stáji z Rychnovska se také předloňský a uplynulý rok zapsaly do její historie nesmazatelným písmem. Zdelovští tentokrát sklízeli úspěchy na poli plemenářském.

Svaz chovatelů koní Kinských pořádá každoročně Národní přehlídku koní Kinských v areálu Jezdecké školy Equus Kinský v Hradištku u Sadské.

Elita plemenných koňů je na republikové přehlídce hodnocena v řadě kategorií, v nichž jsou vždy vyhlášeni tři nejlepší koně vybraní odbornou porotou. Vyvrcholením přehlídky je vyhlášení titulů šampión hřebců a valachů, šampiónka klisen a šampión hříbat ve věku do jednoho roku.

Triumf ve Velké

„Fandové koníčkáři vědí, že koně Kinských kdysi vyhráli dokonce i Velkou pardubickou. Nejproslulejší je vítězství klisny Normy v roce 1937, protože v jejím sedle seděla jediná vítězka žena Lata Brandisová. Norma patřila hraběti Kinskému z chlumeckého panství, kde se s chovem tohoto plemena začalo v první polovině 19. století. Koně Kinských byli teplokrevníci vysoko v krvi s velkým podílem anglického plnokrevníka. Od podobných plemen se odlišovali především barvou byli žlutí nebo plaví,“ přibližuje specifické znaky koní Kinských zdelovský chovatel František Vlasák. „Postupem času se však z tohoto plemene začaly vytrácet vlastnosti dostihového koně. Zdejší chovatelé dávali přednost šlechtění koní soutěžících v drezúře nebo v parkúru. Vzniklo prodejnější silnější líbivější plemeno, ale už to nebyl dostihový kůň.“

Oživení tradice

František Vlasák v sobě dlouho dobu nosil myšlenku na oživení dávné tradice vyšlechtit z Kinských opět koně pro dostihy. „Představu jsem měl jasnou. Na zámku v Kostelci nad Orlicí jsem na obrazech viděl krásné žluté dostihové koně typu anglického plnokrevníka.“

Na přehlídce v Hradištku u Sadské koně z ChovSportu Zdelov uspěli poprvé předloni, když získali tři nesmírně cenná chovatelská ocenění. Asio Zdelovský byl vyhlášen nejlepším mezi jednoletými až tříletými hřebci. Klisna Avalange s hříbětem Artemis Z Kinská obsadila ve své kategorii druhé místo, přičemž Artemis Z Kinská skončila mezi hříbaty třetí.

„Měl jsem v chovu hřebce plavé barvy s předkem koně Kinských. Na přehlídku jsem vzal ještě jeho mámu s hříbětem. A my jsme tam nečekaně uspěli. Tradiční chovatele koní Kinských jsem na jejich valné hromadě seznámil s vlastní myšlenkou vyšlechtit koně Kinského pro dostihy. Musím přiznat, že jsem se nesetkal se příliš příznivou odezvou.“

Správná cesta

O tom, že se chovatelé z Rychnovska nevydali nesprávnou cestou zcela výmluvně vypovídají následující fakta. Na sklonku uplynulého roku sklidila zdelovská stáj ještě pronikavější úspěchy než v roce předchozím. Její svěřenci Národní přehlídku koní Kinských doslova ovládli. Avalange se stala šampiónkou mezi klisnami a Asio Zdelovský triumfoval mezi hřebci a valachy. Dominanci mezi chovateli plemenných koní podtrhla pochvala pro malou Artemis Z Kinskou, vítězku Hradecké oblasti.

Loňská přehlídka přitom pro Zdelovské nezačala nejlépe. „Naše hříbě se mezi tři nejlepší neprosadilo, což pro mě bylo velkým zklamáním. V duchu jsme si říkal, to jsme do Sadské ani nemuseli jezdit. Ovšem to, co přišlo vzápětí, na pocity zklamání dalo rychle zapomenout. Naše starší klisna vyhrála svoji kategorii a následně se v konkurenci čtyřiceti klisen zcela nečekaně stala jejich šampiónkou. Pak k přehlídce nastoupil Asio a obecenstvo ztichlo. Byl to pro mě nesmírně dojemný moment. Náš hřebec si na otevřené scéně vysloužil zasloužený obdiv všech přítomných chovatelů a porota ho posléze vyhlásila šampiónem roku.“

Výborná parta

Pro Františka Vlasáka jsou koně jeho životem. Ve Zdelově před lety našel nový domov. „Jsem rád, že mně lidé tady na vesnici odjakživa fandili a musím říct, že mně vychází vstříc. Třeba pomůžou, když mně koně utečou,“ usmívá se. „Povedla se nám nádherná věc, která se třeba už nemusí opakovat. Tituly šampiónů jsou odměnou pro skvělou partu lidí, kteří se kolem koní ve Zdelově točí a důkazem toho, že svoji práci dělají dobře. Jsem také velmi rád, že jsme vloni našli výraznou podporu v osobě pana Milana Škorpila,“ řekl František Vlasák

Šlechtění koní Kinských může na Rychnovsku úspěšně pokračovat. Asio Zdelovský byl schválen do chovu jako plemenný hřebec.

Miroslav Sixta

2.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení