VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze střelnice Orlických ostrostřelců se ozývaly automaty

Čestice – Tak jako v předchozích letech klub SK Orličtí ostrostřelci Čestice na své střelnici v obci Čestice pořádal tradiční soutěže ve střelbě z útočné pušky vz. 58, samopalu vz. 61 a služebních pistolí a revolverů.

15.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/server www.strelectvi.cz

Celý rok byl rozdělen na dvě hlavní soutěže, a to na jarní a podzimní, které byly ukončeny vyhlášením celkových vítězů. Jarní část soutěže probíhala od února do května a podzimní část od září do prosince. Každá část, jak jarní, tak i podzimní, byla složena ze čtyř samostatných závodů. Každé kolo bylo rozděleno na tři jednotlivé disciplíny, které se hodnotily zvlášť, a každé kolo bylo započato střelbou z krátkých zbraní ze vzdálenosti 25 metrů na pevný terč – mezinárodní pistolový terč. Po ukončení střelby z krátkých zbraní pořadatelé připravili střeliště a terčové zařízení na střelbu z osmapadesátky a ze škorpióna.
Útočná puška a samopal vz. 61 se střílely polohově vleže, vkleče a vstoje na vzdálenost 50 metrů, ale s tím, že 58 se střílela 3 x 10 ran na redukovaný terč nekrytě ležící figury a škorpión 3 x 5 ran na klasický formát terče nekrytě ležící figury, a to ve shodném časovém limitu na položku. Podle pravidel soutěže se disciplína služebních pistolí mohla střílet ze standardních služebních pistolí a revolverů bez úprav, tak jak byly vyrobeny pro služební účely s pevnými miřidly.

Převažovaly zbraně z domácí produkce

Ve většině případů se jednalo především o zbraně z domácí produkce, většinou zastoupené zbraněmi typu 75/85, ale i staršími modely 50/70 nebo i 24 a jinými. Někteří závodníci ale měli i zbraně od zahraničních výrobců, například Glock nebo Walther a pod. U disciplíny útočná puška vz. 58 mohly být použity varianty jako například CZ 858, tak jak ji dnes vyrábí ČZ Uherský Brod nebo firma HERMEX pod označením CZH 2003 Sport. Mohla být použita i v současné době novinka od pana Petra Novohradského pod názvem FSN a nebo opravdu originál klasické padesátosmičky, tak jak byla původně vyrobena. To také bylo jedno z pravidel soutěže, že všechny varianty 58 musí vypadat tak jako kdysi, to znamená bez jakýchkoliv úprav, kompenzátorů, lišt, kolimátorů a podobně.
Obdobné to bylo i u zbraně samopalu vz. 61, kdy u většiny střelců převažovala samonabíjecí verze této zbraně z produkce puškaře Pavla Kupce pod označením Scarabeus, ale mohla být podle pravidel i tak zvaná „ostrá varianta“ Sa vz. 61, popřípadě Pi vz. 91 bez rozdílu ráže, ale ve standardním provedení bez úprav. Přestože škorpión může mít dvě různé ráže, pořadatelé se v průběhu roku nesetkali s jinou ráží, než je 7,65 Browning. Každé kolo soutěže bylo samostatně vyhodnoceno a tři nejlepší obdrželi diplom.
Následně, jak v jarní a taktéž v podzimní soutěži, se do celkového hodnocení započítávaly tři nejlepší výsledky ze čtyř kol. V každé disciplíně byly pro první tři v celkovém hodnocení připraveny diplomy a poháry. Celkové výsledky byly vyhlášeny, všichni soutěžící už výsledky a vítěze znají, ale pro připomenutí uvádíme tři nejlepší střelce z každé části a disciplíny.
V květnu se vyhlašovaly výsledky z jara 2009, zde se ve střelbě ze služebních pistolí umístil na prvním místě s celkovým počtem bodů 406 Lubomír Petera, druhý skončil Viktor Štěpánek ml. s nástřelem 404 bodů, oba z domácího klubu Čestice, a třetí skončil Jaroslav Hák s 402 body. V disciplíně útočné pušky vz. 58 zvítězil domácí Jan Holík s nástřelem 785 bodů. Na druhém místě byl Miloslav Adolf s 780 body a na třetím místě se umístil Petr Voborník s nástřelem 772 bodů.
V samopalu vz. 61 vyhrál Ivo Zeman výkonem 389 bodů, druhý byl Zdeněk Spůra s 388 body a třetí skončil, stejně jako vítěz, domácí Petr Kopecký s 387 body. Tak jako v květnu se vyhlašovaly 5. prosince 2009 výsledky z podzimní části 2009, zde se ve střelbě ze služebních pistolí umístil na prvním místě s celkovým počtem bodů 408 Viktor Štěpánek ml., druhý skončil Lubomír Petera s nástřelem 400 bodů a třetí skončil Jan Holík s 399 body, všichni tři z domácího klubu Čestice.
V disciplíně útočné pušky vz. 58 zvítězil Petr Siegl st. s nástřelem 766 bodů. Na druhém místě byl domácí Petr Kopecký s 754 body a na třetím místě se umístil Milan Povejšil s nástřelem 746 bodů. V samopalu vz. 61 vyhrál Martin Joch výkonem 394 bodů, druhý byl domácí Petr Kopecký s 390 body a třetí skončil opět domácí závodník Ivo Zeman s 381 body.

Orlické střelce potěšila velmi dobrá účast

Celková účast na závodech byla na velmi dobré úrovni, kdy v jarní části se zúčastnilo ve služební pistoli celkem 48 střelců, v útočné pušce vz. 58 celkem 30 střelců. V samopalu vz. 61, protože to je v Česticích mladá disciplína, zatím pouze 13 střelců. V podzimní části se zúčastnilo ve služební pistoli celkem 50 střelců, v útočné pušce vz. 58 celkem 35 střelců a v samopalu vz. 61 celkem 13 střelců. Za obě části bylo prvním třem v disciplíně rozdáno celkem 18 pohárů, z čehož 11 pohárů za umístění získali domácí střelci z oddílu Orličtí ostrostřelci Čestice. Pořadatelé SK Orličtí ostrostřelci Čestice děkují všem střelcům za účast a ostatním za pomoc při pořádání těchto zdařilých závodů a těší se na další ročník 2010 ve střelbě z osmapadesátky, škorpióna a služebních pistolí.
Více informací můžete získat na internetové adrese klubu www.strelnice-cestice.estranky.cz nebo na Střeleckém portálu www.strelecky-portal.cz , kde jsou již dnes umístěny veškeré výsledky ze závodů a další propozice závodů plánovaných na střelnici SK Orličtí ostrostřelci Čestice.

(pko)

15.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení