Vydařené završení sezony dobrušských atletek

Dobruška - Atletům v mládežnických kategoriích vyvrcholila v minulých dnech hlavní sezona několika významnými podniky. Dívky z dobrušského atletického oddílu s úspěchem absolvovaly mistrovství České republiky žactva, mezinárodní mládežnické závody EKAG a mezikrajové utkání.

1.10.2015

ZLATO ve skoku dalekém Kateřina Hlávková vybojovala na závodech EKAG v Brně.Foto: Jitka Hlávková

EKAG

European kids athletics games jsou závody s mezinárodní účastí, které také bývají označovány jako neoficiální mistrovství Evropy žactva. Konají se každoročně začátkem září v Brně a jubilejního desátého ročníku se letos zúčastnilo více než 1300 dětí ze třinácti zemí Evropy. Pořadatel neomezuje počet startujících výkonnostními limity, a proto není výjimkou, když v některých disciplínách startuje i více než sto dětí. Dobrušský oddíl odjely letos reprezentovat pouze dvě dívky starší žákyně Kateřina Hlávková a mladší žákyně Pavlína Prudičová.

Kateřina Hlávková se představila během dvou soutěžních dnů ve čtyřech disciplínách. Největší očekávání měla ve skoku dalekém v této disciplíně si vloni na zdejším stadionu výrazně vylepšila osobní maximum a vybojovala bronzovou medaili. Letos se jí dařilo ještě lépe! Již v kvalifikaci předvedla nejlepší výkon ze všech 87 soutěžících dívek a postoupila do finále, ve kterém pak jednoznačně zvítězila ve svém novém osobním rekordu 537 cm. Také v běhu na 100 metrů překážek se jí podařilo postoupit do finále, ve kterém nakonec vybojovala 5. místo, i když s časem spokojená nebyla. Třetí soutěžní disciplínou byl pro ni běh na 60 metrů, ve kterém si vylepšila své maximum na 8,24, bohužel, s nedovolenou podporou větru. V poslední disciplíně v hodu oštěpem skončila šestá. Závod však probíhal za silného deště, který poznamenal výkony všech soutěžících.

Také Pavlína Prudičová soutěžila ve čtyřech disciplínách v bězích na 60 metrů a 150 metrů, ve skoku dalekém a v hodu míčkem. Nejvíce se těšila na hod míčkem, protože v loňském roce zde skončila v této disciplíně na 4. místě. Mezi 50 soutěžícími dívkami se prosadila do finále, ve kterém pak v novém osobním rekordu 51,89 metru obsadila výborné sedmé místo. V ostatních disciplínách se jí i přes solidní výkony nepodařilo v silné konkurenci postoupit do finále, přesto odjížděla z Brna spokojená.

MČR žactva

Mistrovství České republiky žactva se letos konalo v Praze. Do závodu se v jednotlivých disciplínách dle soutěžního řádu kvalifikuje pouze 24 (v bězích) a 18 (v technických disciplínách) nejlepších dívek a chlapců podle aktuálních celorepublikových tabulek. Z dobrušského oddílu se to podařilo pouze Kateřině Hlávkové ve skoku dalekém a v běhu na 300 metrů. První soutěžní den ji čekaly rozběhy na 300 m, z nich ale do finále bohužel nepostoupila. O to větší očekávání měla ve skoku dalekém. Již prvním pokusem předvedla výborných 525 cm, které stačily k postupu do užšího finále z 5. místa. V něm pak ještě zabojovala, vylepšila svůj výkon na 534 cm, a obsadila vynikající, bohužel trochu smolné 4. místo pouhé dva centimetry za bronzovou příčkou. I když Kateřina odjížděla z MČR smutná, je nutné poznamenat, že takovýto výsledek se v dobrušském oddíle ani v rychnovském okrese již dlouho nikomu v žákovské kategorii nepovedl.

Mezikrajové utkání

Pro mladší žactvo je každoročně vrcholem postup na Mezikrajové utkání, kde se setkávají nejlepší chlapci a dívky jednotlivých krajů. Do reprezentace našeho kraje byli letos nominováni: Pavlína Prudičová v hodu míčkem a v běhu na 60 metrů překážek, Daniela Ohnoutková ve skoku vysokém a Radek Čáp v běhu na 300 metrů. Ten se závodu v Jablonci n. N. nezúčastnil, ale dívky si vedly výborně. Pavlína Prudičová se s hodem přes 50 metrů umístila v konkurenci závodnic z pěti krajů na 3. místě a Daniela na 9. místě, když překonala laťku ve výšce 135 cm.

Nyní čeká dobrušské atlety příprava na zimní sezonu. Věřme, že pro ně bude stejně úspěšná, jako ta letní.(jh, dr)