Rekordní Stalak Bike Cup v rekordních teplotách

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem šestého ročníku veřejného závodu XC horských kol se stal Michal Kaněra, jenž zopakoval triumf z předloňského roku.

2.5.2012

Stalak Bike Cup 2012Foto: Vojtěch Podstavek

Za takřka tropických podmínek se uskutečnil šestý ročník závodu horských kol Stalak Bike Cup. Kromě teplotních rekordů padl rovněž rekord účastnický. Závodu se zúčastnilo celkem 124 startujících. Tradiční trať v lese Včelném zůstává od prvního ročníku prakticky beze změn. Jeden okruh měří 6 km a má převýšení 170 metrů. Okruh je veden převážně po širokých lesních cestách a není tak nijak zvlášť technicky náročný a je sjízdný za každého počasí. Nicméně co okruhu chybí na technické náročnosti, to závodníkům vynahrazuje náročností fyzickou. Řada prudkých stoupání rychle bere sílu a nejeden závodník je tak nucen pod kopcem ze svého biku sesednout a jít pěšky.

Vložený závod v režii kategorie Open

V deset hodin se na svůj samostatný závod postavilo padesát závodníků kategorií veteráni, ženy, juniorky, žáci a rovněž kategorie příchozích. Tato kategorie „open" je určena pro ty jezdce, kteří si vzhledem ke své výkonnosti netroufají na hlavní závod. Ovšem v posledních ročnících (a ani letošní nebyl výjimkou) se do této kategorie hlásí jezdci, kteří by svými výkony mohli obsadit v hlavním závodě místa ve druhé desítce, ti nejlepší z nich pak atakovat i desítku první.

Po celý závod, který byl vypsán na tři kola, spolu o první tři místa sváděli tuhé boje tři závodníci kategorie „open", které proháněl nejlepší závodník kategorie Veteráni 2 (50-59 let) nestárnoucí Michal Demjanovič (Redpoint). Ostatní závodníci už jezdili s velkou ztrátou. Trojice nejlepších nakonec dojela v rozmezí necelé minuty v pořadí Lukáš Drejsl (Giant Pítrs Bikes), Roman Šinkovský (Warmpeace adventure) a Ondřej Exler (SK Žamberk Tessuti Sport). Ve veteránech 2 za suverénním Demjanovičem dojel druhý Jiří Voňka (Loko Trutnov) a třetí Jiří Šlégr (SK AutoHSA). Z vítězství v kategorii veteráni III (nad 60 let) se zaslouženě radoval Břetislav Pučan (Stalak DeVOSS), nejlepší juniorkou byla Jana Adámková (Apache Loko Trutnov).

Suverénní Bublová byla ozdobou

Ozdobou letošního Stalak Bike Cupu byla účast Ilony Bublové (Rock Machine Cyklomax) v závodě žen. Ilona Bublová účastnice ZOH v běhu na lyžích, medailistka na ME v maratonu horských kol a mnohonásobná mistryně republiky v horských kolech i na silnici tak v závodě nahradila svého životního partnera, dvojnásobného vítěze závodu Martina Horáka, který se v těchto dnech účastní etapového závodu Millenium Titan Deset v Maroku.

Ilona Bublová závod žen jednoznačně ovládla, druhou Moniku Tučkovou (Giant Pítrs Bikes) porazila o více než deset minut a celkově v závodě obsadila 10. místo mezi svými mužskými kolegy.

Druhá vítězná trofej pro „Káňu"

O půl dvanácté odstartoval hlavní závod kategorií mužů, masters a juniorů. Společně s nimi pak premiérově i závodníci kategorie Veteráni 1 (40-49 let), kterým tak oproti minulým ročníkům přibylo jedno kolo závodu navíc.

Závod letos neměl při neúčasti Martina Horáka a ani jiného cyklistického profesionála jednoznačného favorita. Nejlepší vyhlídky se dávaly vítězi závodu z roku 2010 Michalu Kaněrovi (Ghost Moje kolo), o vítězství se rozhodně chtěla poprat i početná ekipa závodníků týmu SK Žamberk Tessuti Sport v čele s Pavlem Skalickým. Na startu závodu byli kromě elitních jezdců i výborní závodníci kategorie Masters (30-39) let, kteří měli reálnou šanci na celkové „pódium".

Po startu favorité na nic nečekali a už během prvního výjezdu a sjezdu si nic nedarovali. A jak už to na zdejší spravedlivé trati bývá, kvalita se začala projevovat a ti nejlepší se svým pronásledovatelům postupně stále více vzdalovali. Na čele závodu jezdil Michal Kaněra, stíhaný „Tessuťáky" Pavlem Skalickým a Jakubem Kavalírem. S menším odstupem o „brambory" soupeřili Tomáš Bohata (Remerx Merida team Kolín) s nejlepším z „masters" Romanem Šťastným (Rock Machine Cyklomax). Ostatní závodníci už boj o celkové „Price Money" sledovali z povzdálí a spíše se soustředili na boj o pořadí ve svých kategoriích. Výjimkou byl nejlepší „veterán" Tomáš Čada (Redpoint), kterému nestačil luxusní náskok na druhého z jeho kategorie Jiřího Míla (JMC Sport Club), a pral se s podstatně mladšími soupeři o celkové pořadí. Tomáš Čada nakonec obsadil výborné 8. místo celkově!

V průběhu jednotlivých kol se vedoucí závodník Michal Kaněra sekundu po sekundě vzdaloval druhému Pavlu Skalickému a v podstatě způsobem start-cíl zvítězil v 6. ročníku Stalak Bike Cupu. Zopakoval tak svoje vítězství z roku 2010. Michal Kaněra (mimochodem v loňském roce celkově 7. v Českém poháru horských kol v kategorii Elite) se tak stal druhým dvojnásobným vítězem závodu po Martinu Horákovi. Na „pódiu" ho doplnili druhý Pavel Skalický, třetí Jakub Kavalír, čtvrtý Tomáš Bohata a pátý Roman Šťastný.

Jednotlivé kategorie ovládli: Roman Šťastný (Masters), Tomáš Čada (Veteráni 1) a Daniel Štancl z SK Žamberk Tessuti Sport (Junioři), když se všichni vešli do elitní desítky závodu.