Konečně se příznivci mistrovského motoskijöringu dočkali. Díky velké obětavosti členů a příznivců SMK Klášterec nad Orlicí se podařilo připravit i za nepříznivých podmínek kvalitní a přehlednou trať o délce 700 metrů.

Technickou přejímkou prošlo celkem 22 jezdeckých dvojic. Kromě Jiřího Mencáka, který se letos podle informací na tratích neobjeví, přijeli do Klášterce nad Orlicí všichni favorité. Potěšitelná byla i účast dvou jihočeských a dvou moravských posádek.

Dvanáct kvalifikačních jízd mělo dramatický průběh. Potěšitelný byl výkonnostní vzestup některých jezdců, kteří loni většinou končili ve finále „B“. Překvapil Marcel Hock, který se svým staronovým spolujezdcem Jonášem Bergerem dvakrát vyhrál. V první sérii jízd začali výborně i jihočeští Kalous s Hodem a bratři Barešové. Ale v dalších jízdách se jim už tak nedařilo.

S úskalím kvalifikace si nejlépe poradili předloňští mistři Sládek s Čížkem, kteří dvakrát vyhráli a celkově získali sedm bodů. Za nimi byl s osmi body nestárnoucí Pavel Kunc s lyžařem Prossem a Hock s Bergerem. Dařilo se i Michalu Roušavému, kterému vůbec nevyšla loňská sezona. Naopak největší favorité – loňští mistři bratři Šrolerové, si přímý postup vybojovali až vítězstvím v poslední jízdě.

Tradičně dramatické bylo finále „B“. Z něho si ještě po velkém boji vybojovali postup do finále Mohaupt s Hotovým a Zářecký s Morávkem. Finále „B“ bylo náročné pro všechny posádky, protože se jelo za velkého sněžení. Skončil zde Vítězslav Marek, který loni bojoval až do posledního závodu o mistrovský titul. V Klášterci se na startu objevil s lyžařem Tomášem Haizlem, který jezdil loni motoskijöringy za řídítky motocyklu. Po kolizi v polovině závodu skončili nakonec až na osmém místě.

Finále „A“ nevyšlo oběma jezdcům Orionu Litomyšl. Pavel Kunc ztratil celý jeden okruh po kolizi v 1. kole a Michal Roušavý objel pouze tři okruhy. Pak ztratil lyžaře a závody pro něho skončily. Začátek závodu měl překvapivý průběh. Na čele se objevili Mohaupt s Hotovým před Hockem s Bergerem. Za nimi se těsně drželi Sládek s Čížkem. Lukáš Mohaupt ale na čele dlouho nevydržel. A tak cílem druhého okruhu projeli na čele Hock s Bergerem, které pronásledovali bratři Šrolerové bouřlivě povzbuzováni domácím publikem. V dalším kole se domácí bratři dostali do vedení. Ale těsně za nimi se drželi výborně jedoucí Sládek s Čížkem a netrvalo dlouho a dostali se do vedení. Zbytek finále pak už byl plně v režii Sládka s Čížkem, kteří se usadili na čele a neustále zvyšovali své vedení. V cíli měli na domácí bratry náskok 10 vteřin. Jejich vítězství v prvním mistrovském závodě bylo zasloužené, ve všech jízdách podali vyrovnané výkony i přes bolavé koleno lyžaře Petra Čížka. Ale bojovalo se i o další pozice, a to hlavně o bronzovou příčku. Tam se dlouho drželi překvapivě Roman Mňuk se Zdeňkem Langrem. Ke konci závodu zrychlili Hock s Bergerem a rázem byli třetí. Marcel Hock se tak dostal poprvé ve své kariéře na stupně vítězů v mistrovském závodě. Jeho lyžař Jonáš Berger to už několikrát dokázal v loňském roce, kdy s Jiřím Mencákem dokonce dvakrát vyhráli.

Klášterecký motoskijöring se opravdu povedl. Uvidíme, jak to bude s počasím dále. Pokud bude sníh, pojedou se další dva závody o víkendu v jižních Čechách na tratích v okolí Chýnova.

Pořadí závodu v Klášterci nad Orlici: 1. Josef Sládek, Petr Čížek (SMS motokrosu Pardubice – Honda 450 4T) 12 kol – 11:36,86, 2. Patrik Šroler, Miroslav Šroler (SMK Klášterec nad Orlicí – Yamaha 450 4T) 12 kol – 11:46,36, 3. Marcel Hock, Jonáš Berger (SMS motokrosu Pardubice – Suzuki 450 4T) 12 kol – 11:53,39, 4. Roman Mňuk, Zdeněk Langer (Mňuk motokros team – Yamaha 450 4T) 12 kol – 12:00,57, 5. Josef Mňuk, Filip Langer (Mňuk motokros team – Yamaha 450 4T) 12 kol – 12:04,32, 6. Lukáš Mohaupt, Václav Hotový (SMS motokrosu Benátky n. J. – Honda 450 4T) 12 kol – 12:05,45, 7. František Kubíček, Lukáš Ovad (Motocross team Žamberk – KTM 450 4T) 12 kol – 12:12,35, 8. Jan Zářecký, Ivan Morávek (SMK Klášterec nad Orlicí – Honda 250 2T) 11 kol – 11:55,55, 9. Pavel Kunc, Roman Pross (Orion Racing Team Litomyšl – Honda 450 4T) 10 kol – 11:39,50, 10. Michal Roušavý, Jakub Komůrka (Orion Racing Team Litomyšl – Honda 450 4T) 1 kolo – 1:22,34.