VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U vás na návštěvě: Kvasinské kurty pro všechny generace

Kvasiny - Koncem minulého století zažíval kvasinský tenis drobný útlum. Vše nasvědčovalo tomu, že oddíl, do té doby po několik desítek let velmi aktivní, půjde stejnou cestou jako většina klubů v okrese.

24.6.2009
SDÍLEJ:

Volejbalový turnaj v Kvasinách.Foto: Vlastimil Dohnálek

Sportující mládeže ubývalo a jediným aktivním prvkem bylo družstvo dospělých, které se ovšem potýkalo s nedostatkem hráčů a hrozbou, že v průběhu několika let je nebude mít kdo doplnit a nahradit.

Příchod nového tisíciletí přinesl zlom i do činnosti oddílu. Dnes si již nevybavujeme, co bylo příčinou zrychleného rozvoje již po léta existující tenisové školičky, ale důležité bylo, že zájem dětí i rodičů začal postupně stoupat. Proto jsme také na našich dvorcích zorganizovali trenérský kurz, jejž úspěšně absolvovalo 7 členů, a ti se hned vrhli do téměř každodenní práce se začínajícími tenisty.

Zhruba od roku 2001 jsme ve spolupráci s některými dalšími kluby v okrese začali pořádat náborové turnaje pro děti. Výsledky zpočátku nebyly nijak potěšující, ale postupně jsme od roku 2003 začali vozit medaile z okresních přeborů jednotlivců v mládežnických kategoriích a v posledních letech patří naši hráči na těchto akcích k těm nejúspěšnějším.

Důležitým pro další rozvoj se stal rok 2004, kdy jsme mohli po mnoha letech opět přihlásit družstvo starších žáků do krajské soutěže. První rok se nám sice moc nedařilo, ale již v dalším roce se žákům podařilo tuto soutěž vyhrát a postoupit do krajského přeboru, který hrají i v letošní sezoně.
V roce 2005 vzniklo nové družstvo mladších žáků, které každým rokem postupovalo přes krajskou soutěž a krajský přebor dále. V roce 2008 se tak poprvé v historii kvasinského tenisu hrála na našich kurtech nejvyšší soutěž.

Věkový i tenisový růst našich svěřenců nám umožnil přihlásit do soutěží v roce 2006 i družstvo dorostu. I tomu se hned v prvním roce účinkování podařilo postoupit do vyšší soutěže a stejně jako ostatní mládežnická družstva, tak i dorostenci hrají letos krajský přebor.
V roce 2007 se do trenérské činnosti aktivně zapojili další členové klubu a to umožnilo zavést i na naše dvorce minitenis a babytenis. Úspěšné výsledky dětí v soutěži v roce 2008 dodaly všem chuť do dalšího trénování, a tak se letos zúčastní soutěže již dvě družstva našich nejmladších.

Obec Kvasiny

První tenisový kurt v Kvasinách byl pravděpodobně postaven počátkem dvacátých let baronem Vilémem Königswarterem v areálu zámeckého parku. V roce 1928 se stává majitelem kurtu koupí kvasinského panství majitel závodů JAWA František Janeček. V roce 1948 přešel pod národní správu Zbrojovka Brno n.p., 1950 AZNP Mladá Boleslav, 1953 AZNP Kvasiny a od roku 1958 opět pod AZNP Mladá Boleslav.

V roce 1959 p. Edward Dvořák přihlašuje poprvé v historii tenisu v obci do soutěže krajského přeboru II. třídy družstvo dorostu pod hlavičkou SPARTAK Kvasiny. Po roce 1964 se tenis v Kvasinách rozpadá, kurty jsou využívány v zimě jako kluziště, povrch a oplocení je zcela zničeno. Až v roce 1972 dochází k obnově tenisového dvorce a je znovu založen oddíl tenisu pod hlavičkou TJ AUTO. V dalších letech probíhá výstavba nového tenisového areálu u nádraží. Byly zhotoveny inženýrské sítě, postaveny tři tenisové dvorce, odrazová zeď, klubovna, sklad, oplocení celého areálu, provedeny terénní úpravy a osázení zeleně.

V roce 1982 byl konečně nový areál slavnostně otevřen. V roce 1988 byla zahájena výstavba budovy sociálního zařízení a šaten. Celkem bylo členy oddílu na výstavbě areálu odpracováno přes 12 500 brigádnických hodin. V roce 1993 dochází k odloučení oddílu od TJ AUTO ŠKODA a odddíl dostává certifikát jako dobrovolné sdružení občanů - Tenisový klub Kvasiny. Po roce 1992 areál několikrát měnil majitele a až v roce 1998 je celá nemovitost bezúplatně převedena na Obec Kvasiny v rámci pomoci státu obcím postiženým povodněmi.
24.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení