VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořáček: „Splnil jsem si další běžecký sen“

Doudleby n. O. – Patří k předním českým i světovým vytrvalostním běžcům a na svém kontě má celkem uběhnutých 129 maratonů a 72 ultramaratónů.

10.11.2014
SDÍLEJ:

ULTRAMARATONEC Vlastimil Dvořáček třikrát v akci – nejprve na trati, pak v cíli a nakonec na stupních vítězů. Foto: archiv sportovce

VLASTIMIL DVOŘÁČEK
Narozen: 23. 3. 1959
Bydliště: Doudleby nad Orlicí
Zaměstnání: velinář v Isoveru v Častolovicích
Stav: podruhé ženatý, manželka Eva, 20letý syn Radek, z prvního manželství dvě děti
Klub: SK Týniště n. O.
Největší sportovní úspěchy: 3. místo z ME družstev na 24 hodin ve Francii v r. 1998; 2. místo z MS v halové 48 hodinovce v Brně v r. 2000; 3. místo Světový pohár na 48 hodin Francie 2001; 1. místo Pharaon Race na 100 kilometrů Egypt 2002; 1. místo šestidenní Monterrey, Mexiko 2004; 2. místo šestidenní Colac, Austrálie 2005; 1. místo sedmidenní Loutraki – Řecko 2006; 2. místo šestidenní Johannesburg – JAR 2008; 3. místo šestidenní New York 2009.

Desetinásobný mistr republiky v letech 2002-09 na 24, 48 a 72 hodin.

Držitel českých rekordů na 1000 km a 1000 mil.
Držitel světového rekordu na 200 mil v hale v kategorii nad 40 let.

Jen letos absolvoval šestnáct maratonů a do konce roku chce svou bilanci zaokrouhlit na rovnou dvacítku. Řeč je o doudlebském běžci Vlastimilu Dvořáčkovi. Pětapadesátiletý závodník se letos převážně soustředil na domácí běžeckou scénu a ve veteránské kategorii se mu nadmíru dařilo. Na podzim vyhrál Ostravský maraton, druhé příčky vybojoval na Kladenském a Benešovském maratonu.

Úspěch zaznamenal rovněž na mezinárodní scéně. Na říjnovém ultramaratonu v Izraeli skončil druhý v kategorii nad 50 let a celkově získal výborné 11. místo.
S podrobnostmi příprav účasti a vlastního průběhu tohoto výjimečného sportovního podniku se Vlastimil Dvořáček podělil se čtenáři Rychnovského deníku v následujících řádcích.

Česká premiéra

Sny jsou od toho, aby se plnily. Účastí na běžeckém závodě s názvem Ultra Marathon Sovev – Emek na 166 kilometrů v Izraeli jsem si splnil svůj další běžecký sen. Pod tímto názvem se skrývá největší ultramaratónský závod nejen v Izraeli, ale i na celém Blízkém východě. Není divu, v ostatních zemích mají jiné starosti, než pořádat běžecké závody. K účasti mě motivoval i fakt, že v této oblasti ještě žádný z Čechů neběžel nic podobně dlouhého.
Na jaře jsem tedy zkontaktoval pořadatele a obratem mě přišlo potvrzení účasti.

V létě mě v účasti trochu nahlodal konflikt mezi palestinskou Gazou a Izraelí, ale ujišťoval jsem se, že na takový poloválečný stav jsou místní zvyklí a kdyby opravdu hrozilo vážnější nebezpečí, pořadatelé by se ozvali. Naštěstí poté došlo k uklidnění napětí.

Start za svítání

Ve čtvrtek 23. října v 7.00 hodin stojím tedy na startu 166 kilometrového závodu v kibucu Hazorea, což je vesnice zhruba 80 kilometrů severně od Tel Avivu. Čeká mě pět okruhů delších než 33 kilometrů v kopcovitém terénu po kamenitých, hrbolatých cestách, moderně se tomu říká ultratrail. Ještě v propozicích jsem nastudoval, že v jednom okruhu je výškové převýšení přes 500 metrů, takže v součtu pomyslně vyběhnu až na nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. Vybíhám tedy spolu s dalšími 36 běžci za svítání a sám jsem zvědav, co mě na trati čeká. Popravdě nejsem moc vyznavačem terénních běhů, víc mi vyhovují závody na silnici. Okruh má obrátkový charakter, zhruba do poloviny je stoupání a na obrátku seběh.

Po startu se pohybuji zhruba v první třetině startovního pole a jen asi první kilometr se běží po asfaltu, poté se trať začíná vinout do kopců a já budu muset pozměnit svůj navyklý běžecký styl. Více zvedat nohy, abych nezakopl o nějaký ten větší kámen na cestě, což jde na úkor rychlosti běhu. Na okruhu jsou pouze tři občerstvovací stanice. S očekávaným oteplením přes den ke 30 stupňům Celsia nebude stačit doplňovat tekutiny jen na nich. Raději si s sebou beru ledvinku s lahví, abych se mohl občerstvovat častěji.

První krizová situace

Hned na první obrátce zhruba po 17 kilometrech dochází ke krizové situaci. Pro lepší kontrolu nás vždy pořadatelé na startu a při probíhání do dalšího kola opatří náramkem na ruku a my jsme povinni ho na obrátce odevzdávat, aby nemohlo docházet k případným zkracováním tratě. Až zhruba tři kilometry za obrátkou si uvědomuji, že jsem náramek zapomněl odevzdat.

Co teď? Mám se vracet a naběhnout dalších 6 km navíc? Sice jsem zatím stále svěží, ale vracet se mi moc nechce. Zariskuji případnou diskvalifikaci. Netuším, jak jsou pořadatelé přísní, ale věřím, že budou shovívaví a prominou mi toto opomenutí. Však jsem si stačil všimnout, že tu mají volnější pravidla.

Nejednoho domácího běžce doprovází cyklista a poskytuje mu občerstvení i mimo občerstvovací stanice. Při průběhu do druhého kola se snažím vysvětlit, co se stalo a naštěstí se setkám s pochopením. Startovní pole se mezitím už značně roztáhlo, většinou běžím osamoceně. Mezitím se též oteplilo, nezřídka se ochlazuji poléváním vodou. Při průběhu do třetího kola si beru čelovku. Mám spočítáno, že v závěru tohoto kola mě zastihne tma. Ta přinese mírné ochlazení, ale s ubývajícími silami zpomaluji rychlost.
V devět večer se na trať vydávají běžci na 100 kilometrový závod, poběží tři okruhy. Na trati nás sice je víc, ale v noci ztrácím přehled, kdo běží stejnou vzdálenost jako já a kdo 100 km. Nemám přehled, jak na tom jsem s pořadím. Ale nevadí, soustředím se jen běh, na spoře osvětlený kužel světla přede mnou a nesmím vnímat narůstající únavu a nedostatek spánku. Utěšuji se, že než mě slunce začne znovu spalovat svými paprsky, budu již v cíli.

Konečně v cíli

Svítání mě zastihlo už po poslední obrátce v posledním kole. A jako by do mě vlilo zbytky sil, co ve mně ještě zbyly. Zrychluji, předbíhám pár běžců. Cílem probíhám v čase 25:41 hod. nesmírně unavený, ale šťastný, že jsem to dokázal. Od pořadatelů přijímám gratulace, obdržím účastnickou medaili. V hlavě mám jedinou myšlenku, svalit se někde do stínu a kochat se vědomím, že už nemusím udělat jediný rychlý krok. Až s odstupem času se dozvídám, že jsem se umístil celkově na 11. místě a druhý v kategorii nad 50 let.

Po stopách dějin

Tímto skončila jedna část mého pobytu v Izraeli, ta důležitější. Když už tu jednou jsem, byla by škoda nepoznat místa, kde se utvářely dějiny lidského národa. Člověk nemusí být věřící, aby ucítil tu sílu pocitu, pramenící z návštěvy starého Jeruzaléma. Míst, kde prožil poslední dny Ježíš Kristus a vydat se na křížovou cestu, tzv. Cestu utrpení a navštívit všech čtrnáct zastavení se zakončením v Chrámu božího hrobu, místa Ježíšova pohřbení, což je nejsvětější místo křesťanů. Neméně působivé je navštívit Zeď nářků, Chrámovou horu či v Betlémě chrám Narození Páně, místo Ježíšova narození.

Samotný Jeruzalém je svaté město pro tři náboženství, muslimové, židé a křesťané tu musejí žít pospolu. Nabyl jsem dojmu, že toto soužití je velmi křehké, spíše vynucené pomocí síly, na každém kroku je zde vidět ozbrojené složky policie či vojska, v židovské čtvrti dokonce hlídkuje domobrana, mladí kluci či dokonce dívky v civilu ozbrojené samopaly. Toto ale nemůže zkazit plno nádherných zážitků z návštěvy Izraele a Palestiny. (vd, dr)

Autor: Leoš Dragúň

10.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení