Druholigoví basketbalisté Spartaku Rychnov se po šestitýdenní odmlce opět představili na domácí palubovce. Po nepříliš přesvědčivých výkonech v posledních zápasech se chtěli před svými fanoušky ukázat v nejlepším světle. Zásluhou výborného vstupu do sezony má letos Spartak mnohem jistější pozici, než tomu bývalo v ročnících předchozích. Rychnovští mají stále na dosah vedoucí čtyřku, která si v nadstavbové části zahraje play off. Na druhou stranu tabulka skupiny B je stále velmi vyrovnaná, takže v případě zbytečných ztrát by se mohli namočit v sestupových vodách.

Rychnov – Poděbrady 85:73

Zkušený tým hostů disponuje na rozdíl od domácích vysokými podkošovými hráči. Výhoda Spartaku tkvěla zejména v rychlosti. Poděbrady přijely pouze s osmi hráči, domácí tým byl naopak v plné síle. Cíl byl jasný – soupeře uběhat.

Úvodní čtvrtina nabídla divákům nevídanou trojkovou přestřelku. Rychnovští trefili hned pětkrát. Oba soupeři se celou čtvrtinu přetahovali o vedení, ani jeden se nevzdálil na víc, než jeden či dva koše. V druhé části Poděbrady odskočily na rozdíl šesti bodů, Spartak kontroval sérií 12:2 a přetáhl vedení na svou stranu. Středočeši však našli odpověď v podobě devíti bodů v řadě. Závěr poločasu ale opět patřil domácím, kteří dotáhli na 42:43. Poděbrady do přestávky zdobila vynikající střelecká úspěšnost ze všech pozic, Rychnovu se po delší době dařily rychlé protiútoky.

Vyrovnaná hra pokračovala i nadále. V polovině třetího hracího období Spartak zásluhou Jana Pantůčka získal čtyřbodové vedení, které navýšil na půltuctový rozdíl.

Jenže během tří minut v úvodu závěrečné čtvrtiny o slibný náskok téměř přišel. Domácí však hrozba ztráty vedení nastartovala. V obraně přidali na agresivitě, v útoku zaznamenali pět bodů v řadě. V závěrečných minutách vzal osud utkání do svých rukou rychnovský Petr Čermák. V rozmezí dvou minut trefil dvě trojky. Druhou poslal Spartakovce minutu a půl před koncem do osmibodového vedení, které už udrželi.

Velmi důležitý zápas Rychnov zvládl na výbornou. Skvělým výkonem si dokázal, že i ke konci náročné sezony dokáže hrát atraktivní basketbal. Agresívní obrana, rychlé protiútoky – to zdobilo hru domácích. Rychnovu výrazně pomohla úspěšná tříbodová střelba.

BC Spartak Rychnov n. K. – Bohemia Poděbrady 85:73 (22:22, 42:43, 61:55). Body: J. Pantůček 21, Zábraha 17, Čermák 14, Beran 10, Šorna 8, J. Hemr 6, S. Pantůček 5, Koplík 4. Trojky: 9 (z toho Čermák 4). Trestné hody: 22/14 (64%).

Rychnov - Tesla 79:84

Utkání proti pardubické Tesle bývají pro rychnovské basketbalisty podobně prestižní jako souboje Hradci. Hráči obou klubů se dobře znají ze společných působení, nastupují proti sobě už od dětských kategorií.

V úvodu si Spartak vytvořil mírnou převahu, ale ještě v první čtvrtině začala hrát prim Tesla. Domácí nedokázali ubránit Radka Svobodu, dlouholetého prvoligového hráče. Svoboda v úvodní čtvrtinu zaznamenal patnáct bodů. Ani ve druhé čtvrtině se Spartaku nedařilo pozorně bránit jako proti Poděbradům. Hosté během dvou minut vedli dvouciferným rozdílem, které si dokázali udržet až od poločasu. Rychnovští do přestávky inkasovali 53 bodů, což pro ně není dobrá vizitka.

Do třetí čtvrtiny Spartakovci vlétli s chutí. Během dvou minut nastříleli sedm bodů a přiblížil se na dostřel jediné trojky. Pardubice kontrovaly pěti body v řadě. Rychnov konečně přidal v obranné fázi, povolil hostům jen 16 bodů. Jenže domácí střelci nastříleli stejný počet, což je blíže k vítězství neposunulo. Na začátku závěrečné čtvrtiny domácí hráči hostům jasně naznačili, že ještě nejsou na odpis. Během pěti minut zaznamenal sérii 12:4 a dostali se na rozdíl pouhých dvou bodů! Bohužel poslední krok, jímž by vyrovnali, nedokázali učinit. Pardubičtí basketbalisté si v samotném závěru těsné vedení pohlídali. Zkušenost převýšila dravé mládí.

Hosté měli průběh utkání téměř po celou dobu pod kontrolou. Dokázali si vykoledovat čtyřicet trestných hodů, které úspěšně proměňovali. Když už se domácí hráči dostali na rozdíl jediného koše, dokázali rázně odpovědět. Výkon rychnovského Spartaku ve druhém poločasu byl velmi sympatický. Chybělo jen kousek potřebného štěstí, aby uspěl.

BC Spartak Rychnov n. K. - Tesla Pardubice 79:84 (21:27, 43:53, 59:69). Body Rychnova: O. Hemr 24, Zábraha 12, J. Hemr 10, J. Pantůček 9, Šorna 6, V. Hemr 5, Mantlík 4, S. Pantůček 3, Sommer 2, Beran 2, Čermák 2. Trojky: 5. Trestné hody: 23/14 (60%).

Další výsledky: Bohnice - Svitavy 88:74, BA Sparta - Žďár n.S. 73:49, Sokol Hradec Králové - Tesla Pardubice 73:61, Kbely - Nová Paka 108:76, Nymburk B - Jičín 100:70, BA Sparta - Svitavy 107:88, Bohnice - Žďár n. S. 73:95, Sokol Hradec Králové - Poděbrady 70:57, Nymburk B - Nová Paka 96:67, Kbely - Jičín 78:94.

1. BA Sparta 15 3 1482:1175 33
2. Žďár n. S. 13 5 1527:1303 31
3. Nymburk B 11 7 1385:1353 29
4. Tesla Pard. 10 8 1343:1310 28
5. Sokol Hradec 10 8 1349:1352 28
6. Rychnov n. K. 9 9 1351:1366 27
7. Poděbrady 9 9 1236:1288 27
8. Bohnice 8 10 1397:1411 26