VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po Novém roce se dá bourat s alkoholem v krvi beztrestně

Východní Čechy - Už pět dní mají řidiči možnost vyřešit dopravní nehodu bez asistence mužů zákona. S revolučním řešením přišla od 1. ledna novela zákona o policii.

6.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Dechová zkouškaFoto: Archiv VLP

Havárie se škodou pod sto tisíc, při které nebyl nikdo zraněn či usmrcen a nevznikla újma někomu třetímu, se již nemusí hlásit policii. Stačí vyplnit společné hlášení pro pojišťovnu, a je to. Odhadnout však způsobenou škodu je u šoférů kamenem úrazu.

Řidiči s alkoholem v krvi teď mají větší šanci postihu uniknout. Pokud se šoféři spolu domluví, pak u nich alkohol v krvi nikdo nezjistí.

„Pro nás se v podstatě nic nemění. Pokud bude k nehodě policie přivolána, musí se případem zabývat. Rozdíl bude v tom, jak se k věci bude přistupovat,“ říká zástupce vedoucího dopravního inspektorátu hradecké policie Břetislav Urbánek.

Vloni se za první čtyři dny roku stalo v hradeckém okrese 22 nehod se škodou převyšující 1,2 milionu korun. Letos se počet snížil na deset za téměř rovný milion. Svou roli sehrává počasí, prázdniny a třeba s nimi spojené „vylidnění“ města. Přesto však k úbytku dopravních střetů v prvních dnech letošního roku došlo.

„Není to tak úplně pravda. Statisticky se nám sice počet nehod sníží, ale neznamená to, že se bouralo méně,“ objasnil situaci Urbánek.

U karambolu, kde bude škoda nižší než sto tisíc korun, se totiž policie bude zabývat přestupkem v silničním provozu.

„Nebudeme věc šetřit jako klasickou nehodu. Jinak budou učiněny všechny potřebné úkony včetně fotodokumentace či zjištění příčiny. Podle ní se pak viník nehody dopustí určitého přestupku a bude mu uložena bloková pokuta,“ vysvětlil Urbánek.

Kupříkladu při nedodržení bezpečné vzdálenosti si řidič může vysloužit až dvoutisícový „bloček“. „Když nebudeme zasahovat u drobných ťukanců, zbude nám více času na preventivní činnost, čímž můžeme předejít tragickým nehodám,“ doplnil Urbánek.

Nehody, při nichž se škoda přehoupne přes stotisícovou hranici, naopak řidiči policistům nahlásit musejí. Jinak se dopustí přestupku.

„Pokud řidiči neohlásí nehodu při níž vznikla škoda zjevně vyšší něž stotisíc, následně mohou být vyzváni pojišťovnou, aby ji dodatečně prošetřila policie,“ dodal Urbánek. Důvodem neochoty volat policii může být alkohol v krvi či jízda bez řidičského oprávnění. (sir)

Novinky v zákoně:

*  Nehody, kde je škoda nižší než 100 tisíc korun, nebyl při ní nikdo zraněn či usmrcen ani nebyla způsobena škoda na majetku třetí osoby, se už nemusí hlásit policii.
*  V automobilu musí řidič vozit takzvanou zelenou kartu. Doklad musí být podepsaný.
*  Nově se při přepisu staršího vozidla platí ekologická daň. Ta se odvíjí od výše stáří auta a splňované normy.

Co dělat při dopravní nehodě po 1.lednu 2009

Od počátku tohoto roku čeká motoristy několik změn při ohlašování dopravních nehod. Naše řádky by vám, motoristům, mělo pomoci orientovat se v problematice dopravních nehod, jejich ohlášení policii, pojišťovně či přivolání policie na místo dopravní nehody.

KDY VOLAT POLICII

- v případě dopravní nehody budeme mít povinnost volat policii, když dojde na některém z vozidel ke škodě vyšší jak 100.000 Kč (včetně přepravovaných věcí). Toto se týká i dopravních nehod služebních vozidel nebo lesasingových vozidel či vozidla, které řídí někdo z rodiny majitele vozidla

- k dopravní nehodě, kde dojde ke zranění osob nebo k usmrcení vždy volejte policii

- policii volejte vždy, pokud při nehodě dojde k jakékoliv škodě na majetku třetí osoby - například k poškození zaparkovaného vozidla, oplocení rodinného domu, náraz do sloupu veřejného osvětlení a pod.

- pokud někdo z účastníků odmítne sepsání záznamu nebo se účastníci na vině nedohodnou, zavolejte k nehodě policii, nebudete platit žádný poplatek

- policii volejte, když při nehodě dojde k poškození pozemní komunikace či ke zničení nebo poškození její součásti nebo příslušenství (dopravní značka, svodidla a pod.) nebo když dojde k poškození obecně prospěšného zařízení (zařízení na železničních přejezdech a pod.) nebo k poškození životního prostředí (únik provozních kapalin a pod.)

- policii volejte i v případě, kdy sami nebudete po nehodě schopni obnovit plynulost provozu

KDY POLICII NEVOLAT

- když je škoda na vozidle nižší jak 100.000 Kč a nedošlo ke zranění osob ani k dalším shora uvedeným škodám

- u dopravních nehod, u kterých se policie nevolá, budou mít účastníci nehody povinnost sepsat společný záznam o dopravní nehodě. Ten musí obsahovat popis místa vzniku nehody, čas, příčiny, průběh a následky, identifikaci účastníků a vozidel. Tento záznam musí účastníci nehody podepsat a předat pojistiteli, který by měl plnit pojistné (tedy pojišťovně viníka dopravní nehody)
… záznam může mít volnou formu, formulář zákon přímo nepředepisuje, přesto doporučujeme tzv. euroformulář záznamu o dopravní nehodě, který je dobře vozit vždy ve vozidle s sebou.

Tento formulář je k dispozici v pojišťovnách nebo na internetu například na adrese:
http://www.uloz.to/621152/euroformular-o-dopravni-nehode-cz.pdf

mjr. Mgr. Iva Marková

Autor: Silvie Špryňarová

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení