VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuříková: 'Demokracie nese určitá negativa'

Královéhradecko /NEUŠLO NÁM/ - Ve čtvrtek odpovídala na dotazy čtenářů Veronika Kuříková z katedry kulturních a náboženských studií Univerzity Hradec Králové.

14.10.2011
SDÍLEJ:

Veronika Kuříková z Katedry kulturních a náboženských studií na hradecké univerzitě během on-line rozhovoru Hradeckého deníku.Foto: Deník/ David Taneček

On-line rozhovor

Zajímal by mě váš názor na udělení čestného občanství Hradce Králové Wonkovi, názory na něj jsou různé. Zaslouží si občanství? (Helena J.)
Přestože se názory na udělení čestného občanství Hradce Králové Pavlu Wonkovi různí, osobně si myslím, že je tento krok pozitivní. Pan Wonka byl jedním z mnoha odpůrců komunistického režimu, který své názory zaplatil vlastním životem. Takového postoje si i dvacet let po pádu tohoto režimu musíme vážit a udělení čestného občanství je tedy adekvátním připomenutím si nejen Wonkova postoje, ale odkazuje i na další, kdo se v té době nebáli svůj názor projevit a proti režimu se postavit.

Poslední dobou se v Hradci mluví o Wonkovi, ale určitě není jediným politickým vězněm tady v Hradci Králové. Kolik dalších takových osob v našem městě je a jsou k nim nějaké zajímavé příběhy? (zvědavec)
Máte pravdu. Pavel Wonka nebyl jediný, kdo byl v Hradci Králové vězněn z politických důvodů. Již na počátku 50. let zde probíhaly inscenované soudní procesy, které poslaly do vězení mnoho desítek lidí. Každý z osudů je nesmírně zajímavý. Za všechny mohu zmínit odsouzení akademického malíře Otakara Číly v roce 1950, který byl souzen v procesu bezprostředně navazujícím na proces s dr. Miladou Horákovou v Praze. Čílova rodina byla komunistickým režimem, stejně jako mnoho dalších jiných rodin, celá desetiletí stíhána a její osud jistě stojí za pozornost.

Rozčiluje mě, že dnešní mládež ví tak málo o tom, co se dělo za minulého režimu za zvěrstva. Podle mě se o tom málo ve školách mluví, mělo by být i více dokumentů, které by se těchto témat týkaly. Co si o tom myslíte vy? (Martin Kočí)
Přestože se o komunistických zločinech doposud na školách nemluví v takové míře, v jaké bychom si představovali, existují programy, které je studentům zejména středních škol přibližují. Velkou zásluhu na tom má paní Hana Truncová, která se svými spoluvězni a spoluvězeňkyněmi z 50. let pořádá přednášková turné, na nichž studenty s praktikami komunistů seznamuje. Vedle toho má Ústav pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu několik projektů zaměřených na vzdělávání studentů, pedagogů i široké veřejnosti. Dokumentů i programů tedy existuje dostatek a stále přibývají. Problém možná spočívá v určitém nezájmu o toto téma, i když není možné takové tvrzení předkládat paušálně.

Nepřijde vám jako ostuda, že dvaadvacet let po listopadových událostech tu stále jsou komunisté jako platná a silná politická platforma? (Dita)
To samozřejmě ostuda je. Strana, která má na svědomí téměř 300 popravených, desetitisíce vězněných a statisíce pronásledovaných tzv. na svobodě, nemá na politické scéně své místo.

Domníváte se, že idea sametové revoluce a následné vypořádání se s trýzniteli a soudruhy minulého režimu bylo správné? Nevedly by třeba drsnější kroky k eliminaci komunistické strany, která má dnes slušné preference? (Marcel)
Postup při vypořádávání se se zločiny minulosti nebyl po sametové revoluci šťastný. Přílišná benevolence v důsledku nevedla ani ke zřetelně zaznivšímu morálnímu odsouzení komunistických zvěrstev. Nikdo z politických vězňů neměl a nemá zájem na tom mstít se. Přesto ale měli být ti, kdo se podepsali na jejich životech, souzeni a odsouzeni. To by jistě vedlo i k eliminaci komunistické strany, ne-li k jejímu zákazu, což by byl mnohem adekvátnější postup.

Považujete demokracii za optimální formu vládnoucího systému? Nepoužívá rovněž v určité rovině principy ostatních mocenských zřízení? (Libor)
Demokracie je pravděpodobně jednou z možných nejlepších forem společenského zřízení, přestože s sebou nese určitá negativa. Záleží na zodpovědnosti každého jedince, jakou podobu bude demokracie v jeho státě mít.

Jak se díváte na dnešní politickou scénu a co si myslíte o praktikách, které používají současní politici? (Viktor)
Obávám se, že se současná politická scéna nijak neodlišuje od těch jiných. Politika je řemeslo jako každé jiné. Buď je řemeslník poctivý a slušný nebo ne. Pravdou je, na ty, kdo jsou slušní méně, je paradoxně více vidět a více se o nich hovoří. Zatím jsme se nenaučili hledat pozitiva, ale pouze negativa.

Kompletní znění čtvrtečního on-line rozhovoru s Veronikou Kuříkovou najdete na tomto odkazu.
14.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Začínají kurzy pletení z pedigu

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Východní Čechy, Dvůr Králové - Pětiletá samice ohroženého nosorožce dvourohého Eliška zemřela. Příčinou smrti nadějného jedince je podle královédvorské zoo nešťastná náhoda.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení