VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VAMBERK

Školáci z 1. A Základní školy ve Vamberku

JE JICH JEDNADVACET a na dlouhé roky se z nich stanou spolužáci. Školáci z 1. A. Základní školy ve Vamberku už nejsou žádnými „nováčky" ve školních lavicích. Za sebou budou mít za chvíli už první půl rok a dostanou své první vysvědčení v pololetí. Směle už zvládají první číslice, písmena a slabiky. Než se nadějí, dokáží vše spočítat a přečíst. Ani psaní jim už není cizí. A kdo, že jsou ti šikovní? Letos se prvňáky stali Bártová Johana, Benea Mateo, Čermák Filip, Dostál Dominik, Drtíková Karolína, Dvořák Dan, Dvořáková Julie, Falta Radek, Fredeová Kateřina, Horák Tomáš, Horáková Natálka, Horčičák Radek, Jandík Tomáš, Jedlička Jiří, Jedličková Adriena Liv, Katzer Tomáš, Kelešová Tereza, Koblic Martin, Kolečková Eliška, Kovář Roman a Manethová Veronika. Jejich třídní učitelka Vladislava Kotlářová je na své žáky velmi pyšná a z každého jejich úspěchu má velkou radost. „Nedávno přišli do školy, aby se naučili číst, psát, počítat, a také aby se naučili vzájemné spolupráci, ohleduplnosti, toleranci a tak si získali i nové kamarády. Přeji všem, aby se jejich očekávání splnilo. Vždyť učit se budou celý život," dodává s úsměvem na rtech. Foto: Deník/ Silvie Špryňarová

Velký úspěch v minifotbale

Vamberk – Žáci místní školy slaví velký úspěch – ve sportovní oblasti. Podařilo se jim totiž získat první místo v soutěži škol v minifotbale, což je forma žákovské kopané upravená pro menší počet hráčů na hřišti. Okresního kola soutěže se zúčastnilo šest škol a hrálo se v Rychnově nad Kněžnou na „umělce". V prvních čtyřech zápasech se podařilo zvítězit právě Vamberku. Posledním, pátým zápasem byl ten s gymnáziem v Dobrušce, ve kterém se mělo rozhodnout o celkovém vítězi. Tento mač skončil remízou a vzhledem k tomu, že studenti z dobrušského gymnázia už jednou remizovali, vyhráli žáci z Vamberka. Svým vítězstvím si vybojovali právo účasti v krajském kole soutěže.  To by se mělo uskutečnit až příští rok na jaře, nejspíš v květnu. 

Vamberecký kostel slaví. Rozléhal se jím zpěv i příběhy nejen z Bible

V letošním roce si připomínáme výročí 300 let od postavení nového farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku.V rámci oslav se v prostorách kostela uskutečnilo veřejné čtení. Akci uspořádala Městská knihovna Vamberk ve spolupráci s vambereckou farností.Čtyři dámy četly úryvky z děl současných českých autorů a u pultíku se střídaly se čtyřmi zástupci mužské populace, kteří přednášeli staro i novozákonní texty z bible.Čtení bylo prokládáno vystoupením Dětského pěveckého sboru Kvítek z Kostelce nad Orlicí pod vedením Dáši Potštejnské.Několik desítek posluchačů se mohlo nechat unést hloubavými i humornými texty a svěžím zpěvem dětských hlásků. První veřejné čtení uspořádané vambereckou knihovnou se vydařilo a děkujeme všem, kteří se na něm podíleli a všem, kteří do kostela přišli. Miroslav Berger  

Vamberecký kostel „dohlíží“ na město už 300 let

Vamberk – Tři sta let už „dohlíží" na město kostel svatého Prokopa. Kulaté narozeniny nemohou zůstat zapomenuty. Hlavní část oslav se uskuteční o víkendu. V sobotu se bude u sochy sv. Prokopa na Kamenném mostě konat pobožnost, a to od 19 hodin. Velká oslava poté propukne v neděli.Vše zahájí v 10 hodin mše svatá. V jednu hodinu se dění přesune na farní zahradu a o vyvrcholení se postará v 16 hodin koncertem opět v kostele skupina Gema ze Sopotnice.

Jarmark osvěžil imitátor i country

Přestože počasí příliš nepřálo na Husovo náměstí ve Vamberku si v sobotu našlo cestu hned několik desítek návštěvníků. Jarmark tady svým vystoupením oživil bavič a imitátor Petr Martiňák, kouzelník Karlo a hudební tóny zazněly od Vambereckého orchestru anebo country kapely Stará vesta.

Dožínky se slavily u Karla IV.

Záměl – Již několik let v Záměli slaví ukončení letních zemědělských prací tak jako kdysi naši předkové. Díky slunečnému počasí a nevšední podívané přilákaly Staročeské dožínky velké množství návštěvníků.

Potštejn vrněl ve dvou taktech

Potštejn – Jako v bývalé NDR se mohli v sobotu cítit návštěvníci Potštejna. Právě zde si totiž dali sraz majitelé dopravních prostředků koncernu IFA. K vidění byly osobní i nákladní automobily, ale také traktory nebo motocykly.

Hudba je pro Radio Jerevan hlavně velký mejdan

Potštejn – Hrají muziku, která není pro každého. Rozhodně pak ne pro nějaké třasořitky, ti by z jejich koncertu totiž nejspíš utekli. Své fanoušky však potštejnská kapela Radio Jerevan má. A málo jich není. Patří mezi ně posluchači tvrdší muziky.

Dobrovolní hasiči v Záměli oslavili 130 let své existence

Záměl – Sobotní odpoledne v Záměli se neslo ve slavnostním duchu. Zdejší hasiči totiž slavili kulatiny – od založení jejich sboru letos uplynulo už 130 let.

Kamion křížil cestu, „parkoval“ v příkopu

Proruby – Kdo chtěl projet v úterý kolem osmé hodiny večer po silnici do obce Proruby, měl smůlu. Stala se tam totiž dopravní nehoda kamionu.

Na divadelních prknech? Ne, herci hráli ve zřícenině

Potštejn – Nejen do divadla, ale i na zříceninu hradu se dá vyrazit za kulturou. Jako o víkendu v Potštejně.Konal se tu totiž první ročník divadelního festivalu, který měl nejen pobavit návštěvníky, ale také poukázat na historii ochotničení v této obci.

Zda se letos došky položí, nevědí, ale v peci určitě zatopí

Záměl – Práce na další etapě obnovy historické budovy bývalého hostince U Karla IV. v Záměli jsou v těchto dnech v plném proudu. Záchrana památky se rozběhla ihned po skončení jarních akcí.

Zámek, který nespí. V Potštejně to platí doslova

Potštejn – Ospalá atmosféra rozhodně nepanuje na místním zámku. Kromě toho, že se v něm skoro každý týden konají nejrůznější akce, se sem lidé mohou vypravit i na netradiční noční prohlídky.

Vamberk se zahalil do krajky, slavnosti přilákaly tisíce lidí

Vamberk – Krajka kam se podíváš – tak by se dal popsat uplynulý víkend v tomto městě. Na Krajkářské slavnosti se sem totiž sjeli vystavovatelé a návštěvníci z celé republiky. Letos se slavnosti konaly už po sedmé. „Minulé ročníky navštívily i tři tisíce lidí. Letos čekáme účast podobnou," prozradila Zdeňka Freivaldová, vedoucí Městského klubu Sokolovna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení