VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ORLICKÉ HORY

Vydávají se po stopách zaniklých horských škol

Deštné v O. h. – S originální turistickou akcí, která měla i poznávací a vzdělávací rozměr, přišla základní škola v Deštném. Uspořádala Pochod pod Deštníkem aneb Za zaniklými školami.

Lanovkou vyjedou za zaniklými školami

Deštné v O. h. – Zcela netradiční pochod se rozhodla naplánovat Základní a mateřská škola v Deštném v Orlických horách. Trasa totiž účastníky provede nejen po přírodních krásách Orlických hor, ale hlavně bude mít historicky-poznávací rozměr. Zhruba sedmikilometrový Pochod pod Deštníkem má totiž zmapovat zaniklé školy na území obce Deštné.

Hrám dávali „šmrnc“ sedloňovského divadla a nezastavily je ani prasklé gatě

Sedloňov –  Max – tak se jmenuje amatérský divadelní soubor. Jméno nese po jeho členovi, divadelníkovi tělem i duší Maxi Schmidtovi.„Když náhle v roce 2001 zemřel, rozhodli jsme se, že na jeho počest náš soubor pojmenujeme po něm," vysvětluje člen sedloňovských ochotníků Josef Ježek.

Prázdniny se javornickým dětem hodně protáhnou

Javornice – Děti, které navštěvují základní školu v Javornici, si letošní hlavní prázdniny pořádně užijí. Začnou jim totiž s předstihem. Vysvědčení se bude rozdávat už v pátek 21. června. Opět do lavic se ale žáci vrátí až v pondělí devátého září.

Olešnická škola zřejmě přečká klinickou smrt

Olešnice v O. h. – Základní a mateřská škola v Olešnici v Orlických horách by měla brzy „povstat z popela". Pokud se nenajde žádná formální překážka, měla by se od začátku září jako samostatný subjekt vrátit do rejstříku škol a školských zařízení.

Titul sekáče zůstal v Javornici

Nebeská Rybná – Navzdory nepříznivým prognózám víkendového počasí se na louce v Nebeské Rybné sešlo prakticky stejné množství sekáčů jako v minulém roce.

Děti v Říčkách čekají až vyzraje beton

Říčky v O. h. – Ze zbrusu nových dřevěných atrakcí se mohou radovat děti, které bydlí nebo alespoň občasně pobývají v Říčkách v Orlických horách. Na jejich důkladné otestování si nicméně musí ještě pár dnů počkat.

„Děti patří do chlívku,“ zavelí již zanedlouho opět po roce v Deštném

Deštné v Orlických horách – Ať už se jmenují jakkoliv, Iva, Petr, Tomáš či Sára, všichni oslaví v sobotu svátek. První červen je tradičně Mezinárodním dětským dnem, kdy všechny ratolesti včetně těch náctiletých mohou slavit.

Nedávno ji utopili, ale teď na zimu myslí znovu

Dobřany – Vloni se obec radovala z nového zahradního traktoru, který jí nahradil ten dosluhující, a letos má další důvod k radosti. Ve špatném stavu již byla i technika na zimní údržbu, a tak bylo potřeba vymyslet, jak pořídit novou. Nakonec to zastupitelé vyřešili šalamounsky.

Sečení kosou ještě zdaleka není folklór. Kupují se pořád

Rychnovsko – Nebeskou Rybnou ovládnou tuto sobotu sekáči s tradiční technikou – kosou na trávu. Díky dobovému prvorepublikovému oblečení se stal Orlický Sekáč vyhledávanou folklórní podívanou.

Žlutá trička Ligy proti rakovině oblékli také mladí hasiči z Bystrého

Jeden den v roce se ulice měst a obcí zaplní dobrovolníky, kteří prodávají drobné žluté kvítky ztvárňující měsíček lékařský, jež se staly symbolem boje proti rakovině. Do květinového dne se opět zapojili i mladí hasiči z SDH Bystré v Orlických horách. Svým úsilím získali na konto Ligy proti rakovině 4712 korun.

Cyklobusy vyrážejí, 
zabrousí 
i za hranice

Orlické hory – Jedenáct autobusových a dvě speciální vlakové linky vyjedou dnes na svou první pouť k Orlickým horám. Od soboty začínají region opět křižovat cyklobusy, jimiž se turisté dostanou pohodlně k výletním trasám.

Dvě obecní dominanty čeká zásadní proměna

Kounov – Dvě zvoničky, které patří k dominantám obce Kounov, čeká brzy zásadní proměna. Kounovští se rozhodli vylepšit nejen vzhled jich samotných, ale i jejich okolí. Díky obdržené dotaci provedení tohoto záměru již nic nebrání.

Stezka má lidi hlavně zabavit

Rokytnice v Orlických horách - V areálu pevnosti Hanička byla otevřena nová naučná stezka pro turisty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies