VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ORLICKÉ HORY

OBRAZEM: Skiinterkritérium v Říčkách v obrazech

Orlické hory - FOTO - Na 53. ročníku mezinárodních lyžařských závodů se na černé sjezdovce v Orlických horách představili mladí sjezdaři ze šestnácti zemí

Lyžaři 
se konečně dočkali

Orlické hory – Sněhová nadílka konečně dorazila i do nížin. Radují se děti i sportovci, kteří si chtějí pořádně zalyžovat.Většina skicenter v Orlických horách je konečně v provozu. Intenzivně již několik dní zasněžují. Lyžovat se dá momentálně hned na několika místech.

Kašna bude asi lákadlem pro vandaly

Rokytnice v Orl. h. – Kulturní památka, která je součástí zdejšího náměstí, se brzy dočká obnovy. Od května se začne pracovat na restaurování kašny.Ta funguje posledních dvacet let silou vůle – voda se ztrácí z podzemního rezervoáru a pískovec je také ve špatném stavu. Proto se město rozhodlo kašnu opravit, a to i přesto, že  v Rokytnici už několikrát řádili na památkách vandalové.

Zloději, kteří nemají rádi historii
v Rokytnici plundrují památky

Rokytnice v Orl. h. – Neznalost dějin a neúcta k nim i historickým památkám – to je podle starosty tohoto horského města trend dnešní společnosti. Právě on prý žene zloděje, kteří se neštítí ukradnout a poškodit památky staré několik set let.

Long letos moc dlouhý nebyl, o to byl však náročnější

Deštné v Orl.h. – Extrémně náročný byl letošní ročník závodu psích spřežení Šediváčkův long. V době konání 18. ročníku nebyl dostatek sněhu a musheři museli poprvé zapřáhnout psy do tréninkových kár místo do saní. Nejrychlejším závodníkem byl Roman Habásko, který se svým psím spřežením zdolal devětapadesát kilometrů, které tvořilo několik etap, v součtu za tři hodiny a 16 minut. Jeho káru táhlo osm sibiřských huskyů.

Lyžníci předvedli historii v praxi

Olešnice v Orl. h. – Jako za dob našich prababiček a pradědů se oddávali zimním radovánkám účastníci mistrovství v historickém lyžování. V sobotu se na svahu proháněli jezdci na jasankách.

Sjet kopec na lyžích jasankách je zážitek

Olešnice v Orl. h. – Pořádá mistrovství v historickém lyžováním a po vzoru svého dědečka vyrábí dobové lyže, jasanky. ZDENĚK FRIML z Dobrého se rozpovídal o tom, kde se zrodil nápad pořádat závod, jak náročné je sjet svah na „dřevěných prkýnkách" i jak dlouho se takové lyže vyrábí.

Šediváček se na blátě nevzdal

Deštné v Orl. h. – Počasí letošnímu ročníku tradičního závodu psích spřežení Šediváčkův long zrovna nepřálo. Ačkoli několik centimetrů sněhu napadlo, bláto a kameny v namrzlé ledové vrstvě prosvítaly takřka všude.

Procházet se budou po obci už brzy zcela bezpečně

Deštné v Orl. horách – Chodci se konečně projdou po nových chodnících. A to už během několika málo měsíců.         Obec má totiž v příštím roce v plánu jejich kompletní přestavbu.Jedná se zejména o ty v centru obce, byly už v hodně špatném stavu, proto se obecní zastupitelstvo rozhodlo pro jejich opravu.„Zatím jsme zažádali o dotaci ze Státního fondu pro dopravní infrastrukturu, doufáme, že nám bude přidělena. Mělo by to být asi osmdesát pět procent z celkové částky," vysvětluje Alena Křížová, starostka obce Deštné v Orlických horách.

V Deštném účinkovali v hlavní roli psi z celé republiky

Deštné v O. h. – Čtvrteční podvečer probíhal na horské službě hlavně v režii zkušených psů. Konalo se tu totiž cvičení psů v terénu, zúčastnilo se jich čtrnáct, a to z horských služeb celé České republiky.Tento výcvik byl zaměřen zejména na plošné vyhledávání, které se vykonává hlavně v tomto období, kdy ještě není tolik sněhu, a samozřejmě také přes léto.

Výrobě bílé peřiny nic nebrání

Rychnovsko – Milovníci zimních sportů si mohou mnout ruce. Orlické hory by měla za pár dní konečně pokrýt sněhová peřina.

Záchranáři se stěhují do nového

Deštné v Orl. h. – Po několika měsících usilovné práce byla  v obci  dokončena stavba nového sídla horské služby. Budova je kompletně dostavěna, v této chvíli se už pouze čeká, až se vše přestěhuje ze starých prostorů do nových. Doposud ale horská služba funguje na původní adrese.

Hranici teď zdolávají motoristé i pěší snáze

Bartošovice v Orl.h. – Nový most a silnice a díky tomu plynulejší provoz. To přinesla téměř třímilionová investice obcím na české i polské hranici. Během letošního léta v Bartošovicích silničáři opravili most přes místní potok a silnice jsou nyní na dvou místech rozšířené, aby se na nich mohly vyhýbat protijedoucí automobily.

Ani vločka? Nevadí, sníh si vyrobí

Orlické hory – Před chvílí ukončili letní provoz a už jsou  ve víru příprav na zimní sezonu. Skicentra, hotely a penziony na horách prázdniny neznají, i když uznávají, že teď zažívají rozhodně menší „šrumec" než před pár týdny. Plánování  je však i přes to v plném proudu a takřka všude budou na lyžaře a snowboardisty čekat novinky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení