VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: OPOČNO

Poslední rok stihli přes léto. V srpnu maturovali

Opočno – Obecná škola čp. 4, k níž se vracíme, musela mít stejně ráda děti hodné i rošťáky. Všichni na ni totiž vzpomínají s láskou. Ale příběh, který je zajímavý nejen pro Opočeňáky, máme od pana Josefa. Začíná ve čtyřicátých letech 20. století. Tehdy ještě nebyla základní škola s prvním a druhým stupněm, ale první čtyři roky se chodilo do školy obecné, další čtyři do měšťanky. Ale také se mohlo zůstat v obecné osm let, i o tom je následující vyprávění.

Krejčovství skončilo. Zanedlouho se domek poroučel k zemi

Historie opočenských živností - 27. díl - V minulém díle jsme s opočenskou letopiseckou komisí došli na konec Zámecké ulice a dostali jsme se tak na Trčkovo náměstí.Nyní můžeme zahnout doleva podél řady domů, zamířit po mlatové cestě směrem k zámku, nebo jít takříkajíc rovnou za nosem. Letopisecká komise zvolila možnost poslední, po několika krocích se tak ocitáme před domem čp. 4.

"Nezbýva mi než nezpychnout a hlavně se nepoměřovat

Opočno – Vážná hudba se stala jeho vášní. Už od dětských let k ní měl blízko. Dnes svou vášeň předává dál. IVO KAŠPAR, předseda kruhu přátel hudby Opočenská beseda, se stal čerstvým nositelem Ceny Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka.

Školáci z 1.B. Základní školy v Opočně

Velcí školáci se už pomalu stávají z dvaceti prvňáčků, kteří nastoupili do 1. B. Základní školy v Opočně. Měsíc už usedají každé ráno do lavic a učí se svá první písmena, číslice a jednoduché počty. Avšak zanedlouho už toto zvládnou hravě a postoupí zase o stupínek víš. Naučí se číst, ještě lépe počítat a psaní se pro ně stane hračkou. A kdo že jsou ti šikovní? Černohlávková Ema, Holubová Lenka, Holubová Šárka, Horváth Miroslav, Hurychová Stella, Jirušková Daniela, Kinzelová Adéla, Koblása Jakub, Macnar Jakub, Mecnerová Kateřina, Mončeková Vanessa, Ovdijenko Filip, Pokorný Adam, Pražáková Marie, Rind Patrik, Sazimová Adéla, Šimek Stanislav, Vilímek Michal, Zelená Karolína a také Světlíková Natálie, která však před fotoaparátem zapózovat nemohla. Jejich třídní učitelka Jana Rejzková je na „své" děti právem pyšná a přidává malé přání: „Přeji svým prvňáčkům, ať jsou stále plni radosti a chuti objevovat něco nového."  

Školáci z 1. A Základní školy v Opočně

JEŠTĚ NEDÁVNO si hráli s ostatními dětmi v mateřské škole, teď však sedí v lavicích a dychtivě hltají každé slůvko své třídní učitelky. Prvňáčci z 1. A.  Základní školy v Opočně udělali svůj první velký krok do života a začínají se učit písmenka, číslice a zanedlouho už budou umět počítat, napsat první slovo a přečíst první věty. A také našli nové kamarády. Je jich třiadvacet a jak že se jmenují? Dekovová Nikola, Dobýval Lukáš, Franc Adam, Hrubý Jáchym, Hrušovská Nela, Hrušovský N ikolas, Hušek Jakub, Kalmus Jan, Kotlandová Tereza, Kouba Vojtěch, Lukášek Filip, Macková Eliška, Maixnerová Nela, Masopustová Anna, Matoulek Marcel, Prokop Jan, Pšenička Samuel, Růžičková Monika,  Říčař Filip, Slaninová Karolína, Slezáková Štěpánka, Smola Daniel a Šafářová Michaela. Jejich třídní učitelka Jana Novotná jim přeje: „Aby děti do školy chodily rády, našly ve třídě samé dobré kamarády, aby se jim dařilo a odcházely každý den s širokým úsměvem na tváři."

Ze zámecké ulice na Trčkovo náměstí. Seriál o opočenských živnostech pokračuje

¨Opočno – V červnu jsme spolu s opočenskou letopiseckou komisí nahlédli do domu čp. 6 v Zámecké ulici, na němž je umístěna pamětní deska oznamující, že se v něm roku 1871 narodil význačný český malíř František Kupka. Kupkovi však velmi brzy přesídlili do Dobrušky, takže malířství jako takové si dům připsat na své konto nemůže.Ale našli jsme zde živnosti jiné. Nejprve rodinu rolníka Jozefa Čáneckého, jehož dcera si vzala Václava Kašpara. Pan Kašpar v domě začal provozovat hospůdku u Kašparů (asi od r. 1833), kde se nejen popíjelo, ale také hrálo a cvičilo – hrálo se zde ochotnické divadlo a po krátkou dobu zde byla letní tělocvična Sokola.

Opočenská nemocnice uvízla v zajetí politiky

Opočno – Politická třenice mezi koalicí a opozicí v královéhradeckém krajském zastupitelstvu se podepsala i na dalším osudu areálu opočenské nemocnice.Město se snažilo získat areál do svého majetku, aby mohlo samo rozhodnout, co se s ním případně stane. Avšak na posledním zasedání dostal návrh na převod objektů od zastupitelů červenou.

V divadle se bude sedět jako v peřince

Opočno – Návštěva Kodymova národního domu bude  o něco příjemnější. Město se totiž rozhodlo vyměnit staré a rozbité židle, na kterých po léta seděli návštěvníci divadelních představení a kulturních událostí, za nové. Moderní židle se navíc budou mnohem lépe skladovat. Jsou totiž stohovatelné a jdou vkládat do sebe. Již brzy je čeká první velká zatěžkávací zkouška – začátek nové divadelní sezony.

Oboustranný obraz „v akci“, návštěvníky Madona uchvátila

Opočno – Opočno nás velmi silně oslovilo. Na tom se shodli všichni, kdo přijeli na kurs Renesanční tanec 2013. Ovšem nebyl to pouze kurs a jeho závěrečné vystoupení pro veřejnost, čím o víkendu město lákalo. Byly to rovněž přednášky, které se v rámci Dnů evropského dědictví konaly na zdejším zámku.Ta sobotní se věnovala historické plátové zbroji. Málokdo z návštěvníků tušil, že zdejší zbrojnice má tolik unikátů, přijeli však i hosté zasvěcenější.

Opilce z náměstí vyhání, jeden si to namířil ke starostovi

Opočno – V pořadí již druhý dům ve městě, který obývají Romové i další občané, většinou opilci či narkomani bez oprávnění, by měl být minulostí. Stavení na Švamberku má na starosti insolvenční správkyně, avšak město už od ní získalo veškerá povolení a plnou moc k jednání s nájemníky.„V tuto chvíli jsme zplnomocněni k jednání s lidmi, kteří zde žijí. Nikdo z nich však nemá v tomto objektu co dělat," objasnil starosta Štěpán Jelínek. Ten také případ nahlásil policii, která nyní situaci prověřuje.

Krádež, nehoda a schovka. Dvojici dopadl pes Zep

Opočno – Necelá hodina stačila rychnovským policistům, aby rozluštili trochu netradiční dopravní nehodu. Na pomoc si přizvali i policejního psa Zepa.

Opraví ulice, střechu a také vybudují točnu

Opočno – Léto bude ve znamení stavebních úprav. Za polovinou by podle starosty Štěpána Jelínka měla být rekonstrukce ulic Komenského, Baštecká a Kodymova.

V Opočně opraví sochu i její okolí

Opočno – Ve městě to bude vypadat zase o trochu lépe. Jeho vedení se totiž rozhodlo „zvelebit" prostranství kolem sochy svatého Jána v Severním sektoru.

Návštěvníky Mariánského kostelíku oslní Apollon

Opočno – Výjimka potvrzuje pravidlo. To platí o nejbližším koncertě cyklu Opočno hudební. I když si za dobu svého trvání vydobyl cyklus své zasloužené místo ve světě vážné hudby, čas od času se žánrové zaměření koncertů vymkne pravidlům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies