VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Zpívám tu poprvé ale doufám, že ne naposled,“ řekla v Dobrušce Dagmar Pecková

Dobruška – „Věřila jsem jí každou notu, kterou zazpívala," řekla Miroslava Nováková, která přijela na galakoncert Dagmar Peckové ve Společenském centru v Dobrušce až z Kostelce nad Orlicí, těsně poté, co dozněl závěrečný dlouhotrvající potlesk pro slavnou mezzosopranistku.A nebyla určitě sama. Mimořádnou příležitost si samozřejmě nenechali ujít znalci vážné hudby, ale i obdivovatelé pěvkyně jak z Dobrušky a mnoha koutů Rychnovska, tak třeba z Náchoda a dokonce až z Kolína.

17.10.2013
SDÍLEJ:

VŘELÉ PŘIJETÍ a na závěr i aplaus ve stoje si vychutnala pěvkyně Dagmar Pecková, která vystoupila v pondělí večer ve Společenském centru – Kině 70 v Dobrušce. Foto: Jan Ježdík

Dagmar Pecková během svého vystoupení dokázala, proč plní velké koncertní sály po celé Evropě i mimo starý kontinent. Ke své pěvecké kvalitě přidává navíc něco, čím si získává ještě větší sympatie a obdiv – svoji bezprostřednost.

Tu zažila i Dobruška v podobě okamžité reakce na udělení stříbrné medaile za zásluhy o rozvoj města profesoru Jaroslavu Šarounovi, který ji na pódiu doprovázel. Krátce poté, co dobrušský rodák převzal z rukou starosty města Petra Tojnara ocenění, řekla:
„Chtěla bych Jaroslavu Šarounovi pogratulovat k jeho medaili. Já jsem se dnes v Dobrušce vlastně tak trochu svezla na jeho slávě a mám zde svůj debut. Zpívám tu poprvé a doufám, že ne naposled."

S trochou nadsázky i vážně pak ještě pokračovala: „Pan profesor si mě hudebně vychoval a vidíte jeho šediny i málo vlasů. To je vlastně výsledek toho, jak jsem ho trápila. Ale už si zvykl a udělali jsme spolu velkou spoustu krásné muziky.  A já Ti Jaroušku za všechno děkuji."

Její slova o spolupráci s mnohaletým členem České filharmonie, pedagogem a hudebním skladatelem v jedné osobě se dokonale potvrdila během galakoncertu, v němž zazněla moravská lidová poezie v písních Leoše Janáčka a Klementa Slavického, v závěrečném bloku pak Písně potulného tovaryše od Gustava Mahlera.

Byla to opravdu spousta krásné muziky a publikum tu krásu náležitě ocenilo.

Potlesk sklidil i Jaroslav Šaroun – jak za doprovod hlavní protagonistky, tak za sólové provedení skladeb Leoše Janáčka a Sergeje Prokofjeva. Za připomenutí stojí nejen profesionální výkon, ale i slova dojatého klavíristy, která pronesl v poděkování za udělené ocenění: „Opravdu jsem se vždycky dobrušťákem cítil a je jen škoda, že se tohoto okamžiku nedožil tatínek, kterému na rozvoji Dobrušky nesmírně záleželo."

Třetí koncert Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka je tedy minulostí. Byl velkým svátkem pro posluchače, kteří naprosto zaplnili hlediště, i pro samotné pořadatele a umělecký ředitel Pavel Svoboda měl neskrývanou radost, že jeho tříleté úsilí přináší čím dál větší ovoce.

Díky vynikajícím interpretům, které dokáže zajistit, se totiž zájem o koncerty neustále zvyšuje. A tak, přestože je letošní ročník teprve v polovině, už prozradil, že i napřesrok nic nesleví z nastoupeného trendu:  „Budeme se snažit, aby dramaturgie byla opět naprosto špičková. Dovolím si prozradit jenom jednu perličku. Příští rok zde ve Společenském centru v Dobrušce pravděpodobně vystoupí taková výjimka a jakési vybočení z klasické hudby – Ondřej Havelka a jeho Melody Makers."

Pořadatelé, vědomi si rostoucího renomé festivalu, nabídli jeho příznivcům už nyní možnost zakoupit dárkové poukazy na příští ročník, které mohou být krásným vánočním překvapením. 

Autor: Silvie Špryňarová

17.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení