VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZOO Dvůr: Musí severní bílý nosorožec vyhynout?

Dvůr Králové nad Labem - ZOO Dvůr Králové se věnuje chovu nosorožců již 35 let a patří k absolutní světové špičce. Černé nosorožce rozmnožuje jako první na světě dokonce již v páté generaci. Celkem se zde narodilo 45 nosorožců, z toho 33 černých, 9 bílých (dvou poddruhů) a tři indičtí.

9.9.2009
SDÍLEJ:

Nosorožci.Foto: Tomáš Hajnyš

I když ZOO Dvůr Králové jako jediná na světě opakovaně odchovala mláďata severních bílých nosorožců, poslední se narodilo v roce 2000. V rámci snahy o rozmnožení byli tři severní bílí nosorožci již v roce 1989 posláni do Wild Animal Parku v San Diegu v Kalifornii, kde mají nejlepší výsledky v chovu jižní formy tohoto nosorožce na světě. Ani zde je ale nerozmnožili. V přírodě snad přežívá několik posledních zvířat, pokud tento nosorožec už nebyl zcela vyhuben.

Ačkoli se bílí nosorožci obou poddruhů v zoologických zahradách rozmnožují velmi sporadicky, v přírodních podmínkách je meziroční nárůst populace až 10%. Proto ZOO Dvůr Králové iniciovala myšlenku pokusit se dosáhnout úspěšného rozmnožování přemístěním posledních plodných jedinců do přírodních podmínek. V podmínkách zoologických zahrad se totiž zjevně nedaří navodit potřebné teritoriální a sociální chování nutné pro pravidelné rozmnožování.

V září 2008 proběhlo ve Dvoře Králové jednání odborníků na nosorožce a zástupců významných chovatelských a ochranářských organizací, ze kterého vyplynulo, že přesun zvířat do Afriky je jedinou a poslední reálnou šancí zachránit poddruh, zejména pokud by se nalezla poslední divoká zvířata a podařilo se obě skupiny spojit. Byly vytipovány dvě vhodné lokality – jedna v JAR a druhá v Keni a následně bylo rozhodnuto, že budou přesunuti do Keni. Přitom takové přemísťování zejména jižních bílých nosorožců probíhá v Africe již desítky let a v současné době se právě jižní forma bílého nosorožce vyskytuje i ve východní Africe, tedy i v Keni, kde se úspěšně množí.

Projekt královédvorské zoo „Záchrana severní formy nosorožce tuponosého“ je podporován Světovou asociací zoologických zahrad a akvárií (WAZA), skupinou specialistů pro africké nosorožce AfRSG, která je členem IUCN (Mezinárodní unie na ochranu přírody), odsouhlasen Výborem pro životní prostředí parlamentu České republiky, podporován UNESCO (na jednání v Kanadě v létě 2008 byla naše republika požádána o jeho podporu) a Ministerstvem životního prostředí ČR. Projekt získal záštitu a podporu takových osobností jakými jsou předsedkyně České komise pro UNESCO prof. RNDr. Helena Illnerová, CSc., bývalý ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík a dokonce princ William z Velké Británie.

Jsme si velmi dobře vědomi náročnosti celého projektu i rizik s ním spojených, považujeme však za svou povinnost udělat pro záchranu bílých severních nosorožců vše co je v našich silách a možnostech. Ostatně takové je poslání moderní zoologické zahrady, která musí být i ochranářským zařízením. Velmi nás mrzí, že se problematika záchrany severního bílého nosorožce politizuje a považujeme to za velice nešťastné, protože snaha o záchranu těchto nosorožců je významným počinem k zachování biologické rozmanitosti na této planetě.

Věříme proto, že tato zvířata na politickou kampaň, s kterou opravdu nemají nic společného, nedoplatí a my nepromarníme jejich poslední šanci. Jde o fascinující živočišný druh, který na naší planetě už zítra nemusí být a jehož osud je teď v našich rukou.

Dana Holečková, ředitelka ZOO Dvůr Králové nad Labem

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení