VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život s panovníky a figurami z betlémů

Sedloňov, Rychnov n. K. – S českými panovníky, ale i jejich manželkami tráví sedloňovská výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka Jarmila Haldová čas deset let. Zná jejich vrtochy, klady, politické i ekonomické poměry doby, kterým museli čelit. Jejich charaktery, jež se po podrobném studiu historických pramenů jeví zcela jinak, než je často popisují učebnice dějepisu.

3.11.2009
SDÍLEJ:

Jarmila HaldováFoto: Archiv

Napínavé a vzrušující pátrání

Jarmila Haldová podle znalostí, které roky získává, vytvořila necelou stovku originálních dřevěných reliéfních obrazů českých panovníků a jejich manželek. Tento neopakovatelný soubor mohou zájemci vidět ještě tento týden v rychnovském informačním centru. „Je napínavé a vzrušující dopátrat se například, odkdy se mohla nosit ta která čapka, kopí nebo jiný detail, který bude postavu charakterizovat. Chtěla jsem své postavy poznat jako živé lidi, pochopit pohnutky jejich činů a neposuzovat důsledky,“ vysvětluje výtvarnice jeden z impulsů práce a dodává, že získala sympatie a pochopení i pro osoby, ke kterým česká historická paměť chová předsudky. Osobní vlastnosti panovníků se podle její zkušenosti nekryjí s našimi představami.
Podobně se vyvíjel její „vztah“ s Ferdinandem II., zatím poslední postavou, se kterou „sdílela dny i večery“. Vypráví, že povědomí, které o něm máme ze školy, je jiné než skutečnost: „Byl to laskavý, zbožný člověk, vzorný manžel a otec, neměl žádnou radost z perzekucí.“

Studijní materiál pro současné politiky

Situace v Čechách v době vlády Ferdinanda II.? Přiznává že čeští stavové ji nenadchli. „Tohle období by bylo velice vhodné jako studijní materiál pro naše současné politiky,“ doporučuje Haldová.
Postavě Ferdinanda II. vložila do rukou Rudolfův majestát, převratnou listinu, která předběhla dobu a jejíž platnost nemohla dlouho vydržet. „V druhé ruce drží nůžky, protože s listinou udělal šmyk, šmyk, přestřihl ji a její platnost zrušil,“ zasvěceně námět popisuje Haldová. Vedle císaře a krále najdou návštěvníci na výstavě i jeho druhou manželku Eleonoru Toskánskou, zobrazenou jako krásnou a elegantní ženu. Poznat ji mohou mj. podle bílého psíčka u nohou – motiv autorka vybrala kvůli královnině zálibě v lovu.
V současnosti Jarmila Haldová studuje další historickou literaturu o následnících, konkrétně se zabývá Ferdinandem III. Řezbářskou práci však věnuje, vzhledem k blížícím se Vánocům, postavám do betlémů. Do velkých jeslí, které vždy otevírají rychnovskou výstavu betlémů východních Čech, k postavám hudebníků či pasáčků letos postaví nového anděla.
Na vlastní betlém ve ztvárnění právě od sedloňovské autorky se mohou těšit v lanškrounském muzeu. Pro toto město, vedle Rychnova nad Kněžnou a Nového Města nad Metují, Haldová také vytvoří typické figurky. Do letošních Vánoc chce vyřezat asi kolem deseti postav ve velikosti do 15 cm, začíná tradiční scénou s jesličkami a ovečkami, v betlému v budoucnu také nebudou chybět postavy řemeslníků a kolorit typický pro oblast tzv. Hřebečska, kde město leží.

Autor: Eva Zerzánová

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení