VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecká obrazárna pohostí hudební naděje

Opočno – Proměny nemusí být vždy patrné na první pohled. Existují i ty vnitřní, které se navzdory své nenápadnosti stávají malým zázrakem.„Bude-li divák hodně vnímavý, uvidí takovou proměnu i na našem koncertě," slibuje Ivo Kašpar, předseda Opočenské besedy, která na zítřejší večer připravila další koncert z cyklu Opočno hudební.

25.7.2013
SDÍLEJ:

Zámecká obrazárna pohostí hudební nadějeFoto: redakce

Sám však uznává, že jeho teorie potřebuje bližší vysvětlení. „Opočenští posluchači už mnohokrát očekávali a žasli. Očekávali, když nenápadní a neskutečně mladí umělci přicházeli na začátku koncertu prostorem obrazárny, a žasli, když se jejich ruce dotkly nástrojů. Pro mě je tohle ta nejzázračnější proměna," vysvětluje Ivo Kašpar.

A že nemluví do větru, o tom se mohou přesvědčit všichni, kdo si zítra přijdou poslechnout Sáru Schumovou, Kristýnu Kováříčkovou a Jakuba Šarouna. Koncert studentů konzervatoře Pardubice, na němž zazní např. překrásná Sukova hudba z Radúze a Mahuleny či dílo „básníka klavíru" Fr. Chopina, začne v zámecké obrazárně v pátek v 19 hodin. „Prohlédněte si dobře tváře všech tří protagonistů. O to víc si zítra vychutnáte onen zázrak proměny," zve do Opočna Ivo Kašpar.

Sára Schumová začala hrát na housle v 8 letech (kdy se jí navzdory jejímu věku ujal L. Janko z náchodské ZUŠ). Nyní studuje 2. ročník na konzervatoři v Pardubicích Ivy Svobodové Kramperové. Získala několik ocenění v krajských kolech celostátních soutěží ZUŠ v sólových i komorních oborech, 1. místo v soutěži Mládí a Bohuslav Martinů a zvláštní ocenění za doprovod sboru náchodského Canto. Již po druhé se zúčastnila hudebních kurzů v Litomyšli pod vedením Leoše Čepického.

Zámecká obrazárna pohostí hudební naděje

Kristýna Kováříčková se začala učit hře na housle ve svých 5 letech u Pavla Kováříčka, ředitele ZUŠ v Rychnově nad Kněžnou. V roce 2007 nastoupila na konzervatoř v Pardubicích, kde studovala ve třídě Dalibora Hlavy. Studium na konzervatoři zakončila absolventským koncertem s Komorní filharmonií Pardubice. Od roku 2012 je studentkou pražské Akademie múzických umění ve třídě Leoše Čepického. Zúčastnila se mnoha soutěží ZUŠ v sólové i komorní hře a soutěžních přehlídek konzervatoří a hudebních gymnázií ČR. Vystupuje s varhaníkem Jiřím Tymelem, Polyfonním sdružením a je členkou Novoměstské filharmonie.

Zámecká obrazárna pohostí hudební naděje

Jakub Šaroun započal klavírní studia u své sestry Radky Štolbové-Zdvihalové. Ke studiu konzervatoře se připravoval u Petry Dostálové v ZUŠ Nové Město nad Metují. Po prázdninách nastoupí do 6. ročníku pardubické konzervatoře, kde studuje ve třídě Jany Turkové. Studoval též ve třídě Jaroslavy Pěchočové. Na jaře roku 2012 úspěšně složil maturitní zkoušku. V červnu téhož roku účinkoval jako host s pardubickou a královéhradeckou filharmonií.

Zámecká obrazárna pohostí hudební naděje

Dana Marková

Autor: Redakce

25.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Daniela Lusková, lídryně královéhradecké kandidátky Realistů.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení