VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtvarná skupina GAMA vystavuje v Dobrušce

Dobruška - Výtvarná seskupení ať už s pevným programem, či bez něj nejsou žádnou zvláštností. Po nějaké době se nakonec jejich členové vždy rozejdou v dobrém nebo ve zlém a většinou se vydají vlastní cestou. To však není případ výtvarné skupiny GAMA z podorlického regionu, která na české amatérské výtvarné scéně působí dlouhých třicet roků, což je jev téměř nevídaný.

25.10.2009
SDÍLEJ:

Ojedinělá výtvarná skupina GAMA slaví třicetiny, své práce vystavuje v DobrušceFoto: Hynek Šnajdar


Do 30. října se s tvorbou jejích členů mohou seznámit také návštěvníci Městské knihovny v Dobrušce. Na slavnostní vernisáži, která se konala v souvislosti s tradičními Svatováclavskými slavnostmi, byli rovněž přítomni hosté z partnerských měst v Maďarsku, Polsku i Holandsku.
Členové skupiny GAMA Josef Benedikt z Dobrušky (70), Jan Holec z Javornice (66), Miroslav Malý z Úpice (62), Jan Martinec (55) a Karel Martinec (63), oba z Kostelce nad Orlicí, na komornější výstavě představují kresby, malby, monotypy, koláže, grafiky a drobné dřevěné objekty. Ještě před dvěma lety tuto pětici doplňoval malíř a grafik František Černý z Opavy, který však v roce 2007 zemřel. Svá díla tito umělci - svébytné osobnosti - představili v Dobrušce již popáté.

GAMA vznikla 29. září v roce 1979 v hospodě Stoletá Na Lomech. Tuto šestici spojovalo nejen pevné přátelství, ale také láska ke společným toulkám přírodou, která se brzy stala jejich hlavním inspiračním zdrojem. Už rok po svém vzniku GAMA absolvovala společné výstavy v Chrudimi a Děčíně. Potom už následovala řada dalších výstav zejména ve východních Čechách, ale také v Nizozemí.

Vedle své vlastní tvorby se členové skupiny věnují také kolektivní práci. Tvoří pamětní soubory určené k vítání jara a loučení s létem. Mimo to jsou známí tím, že ve finále každého roku pracují společně na nástěnném kalendáři. „Šest členů skupiny GAMA je šest vyhraněných uměleckých individualit ve stálém názorovém posunu. Těch šest pánů udělalo hodně pro sebe, dosti pro okolí. Mnoho lidí potěšili i přinutili k zamyšlení. Ve svých grafikách i obrazech se obracejí ke krajině a lidské bytosti,“ napsal v jednom ze starších katalogů Jan Kapusta, ředitel Galerie výtvarných umění v Náchodě.
Krédem Josefa Benedikta je vytvořit taková díla, která oslavují život a přinášejí radost. „Netvořím, jen zaznamenávám pocity doléhající na mě skrz smysly. Jediný strom má pro mě větší cenu než všechny obrazy. Přesto ale stojí za to malovat,“ vyznal se Jan Holec. Ve výtvarném snažení Miroslava Malého najdeme působení jak klasického, tak i moderního umění.

„Chci udělat každý den alespoň čárku. Linie je moje hlavní motivace, plocha a barva jsou až v druhém sledu,“ uvádí. Jan Martinec se nikdy nepovažoval za umělce, spíše za pokračovatele poctivých typografů dbajících na zásady starých osvědčených pravidel. Pro jeho bratra Karla není tvorba cílem, ale prostředkem sebezdokonalování. „Nehmotný oblak fantazie povětřím se vznášející proniká skrze mou paži do rydla či chlupů štětce. Já to jenom pozoruju,“ prohlásil před časem poeticky o své tvorbě již zesnulý František Černý.

Za celou skupinu vyjádřil Josef Benedikt to podstatné, co umělce po tři desetiletí spojuje. „ Cením si hlavně toho, že všichni členové GAMY zůstali přátelští a to přátelství nebylo narušováno nějakou řevnivostí uměleckých směrů, ba naopak navzájem jsme se inspirovali a podněcovali k tvůrčí činnosti,“ poznamenal Benedikt.


Autor: Hynek Šnajdar

25.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení