"Těžce zdravotně postižení musejí velmi zvažovat, zda se vůbec mohou na některé památky vypravit, protože například chybějící bezbariérové sociální zařízení vlastně výlet znemožňuje," řekl ředitel Centra pro zdravotně postižené Královéhradeckého kraje Jiří Morávek. Zpřístupnění dalších památek pro postižené je podle něj velmi problematické. "S památkáři se vedou obrovské diskuse o výstavbě výtahů v historických budovách ve městech, natož aby se výtahy budovaly na zámcích," podotkl.

Lidé upoutaní na invalidní vozík mohou v Královéhradeckém kraji navštívit například zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. "V případě zájmu o prohlídku expozice, která je v prvním patře, zájemce vyneseme po schodišti. Přímo v areálu zámku je bezbariérová zámecká restaurace, která nabízí i sociální zařízení," řekla Martina Kubešová ze společnosti Kinský dal Borgo, která spravuje zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou a hrad Kost v Českém ráji. Na Kosti se tělesně handicapovaní lidé dostanou pouze na hlavní hradní nádvoří, přístup do paláce jim znemožňuje velké množství úzkých schodišť.

Podmínky pro postižené se před několika lety zlepšily také na zámku Hrádek u Nechanic na Hradecku, kde vznikly nové bezbariérové toalety, vozíčkářům správa zámku umožňuje návštěvu přízemí. "Pro postižené otevřeme boční vchod do zámku a mohou projet přízemními sály zámku, které tvoří malý návštěvnický okruh. Kvůli schodišti se nedostanou pouze do prvního patra," řekl kastelán zámku Hrádek u Nechanic Ivan Šenk.

Pro vozíčkáře je podle informací z webového serveru www.svozikemnacestach.cz přístupný také barokní hospital Kuks na Trutnovsku, na webových stránkách je uvedeno, že v objektu je při prohlídce potřeba překonat pouze malý počet prahů. Webové stránky doporučují vozíčkářům rovněž některé turistické trasy, například v Krkonoších je možné od Dívčích lávek po Boudu u Bílého Labe absolvovat 2,5 kilometru dlouhou trasu, která vede po hladkém asfaltu. Na webu je možné najít také informace o některých hotelech a restauracích v kraji, které nabízejí bezbariérové ubytování.

Potíže s návštěvou mají postižení také v pevnostních areálech zbudovaných před druhou světovou válkou v Krkonoších a v Orlických horách. Například v pevnosti Hanička v Orlických horách chybí bezbariérové sociální zařízení, vozíčkáři si mohou také prohlédnout pouze vstupní expozici a povrchové objekty, podzemí pevnosti jim zůstává kvůli velkému množství schodů nepřístupné. "Plánujeme přestavbu celé vstupní budovy do pevnosti, která rozšíří vstupní expozici, samozřejmostí budou i bezbariérové toalety," řekl správce pevnost Luděk Vávra.

Jakub Sochor