VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční výstava? Společné úsilí spolků

Záměl – Na velkou událost se chystají v Záměli, konat se tu totiž bude velikonoční výstava – společný „projekt" dvou spolků. Své síly při její organizaci spojili zámělští včelaři a potštejnští zahrádkáři.

4.4.2014
SDÍLEJ:

Kam pro inspiraci na jarní dekorace či na krásné zdobení perníčků? Přece do bývalého mlýna, kde své dovednosti předvedou včelaři a zahrádkáři Foto: Archiv obce

Z obecního úřaduSe starým mlýnem má obec smělé plány

Záměl – Kde pořádat kulturní akce, kam v budoucnu přesunout obecní úřad? Takové otázky si kladlo vedení obce a rozhodlo se zainvestovat.
Záměl koupila areál, ve kterém leží i bývalý mlýn a právě s touto budovou má smělé plány. „Vše je závislé na dotacích, doufáme však, že se podaří je získat," popisuje starosta Josef Novotný.
V prvním patře by podle něj mohl v budoucnu sídlit bezbariérový obecní úřad, v druhém by se nacházela knihovna a zasedací místnost, která by sloužila k menším akcím, a ve třetím patře by své místo nalezla expozice věnovaná budově mlýna.
„Na jeho půdě jsme našli řadu zajímavých předmětů a dokumentů, které se k němu vztahují. Máme i staré mlýnské kameny," dodává starosta s tím, že nyní poslouží nově vymalované přízemí k pořádání velikonoční výstavy.

Výstava se bude konat v Záměli v budově bývalého mlýna, kterou nedávno obec koupila. Návštěvníky atmosféra Velikonoc uchvátí již tento víkend, výstava bude otevřena v sobotu i v neděli.

„Zahrádkáři, včelaři a ostatní občané se šikovnýma rukama připraví velikonoční dekorace, medové pečivo, ukázku pletení pomlázky, zdobení kraslic a také květiny,“ popisuje jedna z organizátorek Růžena Krupičková, která patří k zahrádkářům a je proslulá svým vynikajícím česnekem.

Právě medové pečivo – perníčky – mají výstavě dominovat. „Měly by být tím hlavním, jejich výrobě a zdobení se věnuje mnoho z nás,“ popisuje včelařka Kateřina Zavacká, kterou mnozí považují za odbornici na perníčky.

O výstavě

Výstava se koná v 5. a 6. dubna v Záměli v budově bývalého mlýna. Zahájení je od devíti hodin ráno v sobotu. Prostor je bezbariérový. K vidění bude ukázka zdobení perníčků, výroby velikonoční žilky, ale také krásné kraslice a další velikonoční dekorace.

Na pořádání výstavy se společně podílejí zahrádkáři a včelaři, kteří spolu často spolupracují a dohromady pořádali už adventní výstavu v Potštejně.  S přípravou prostoru pomohli místní dobrovolní hasiči a obec, za což jim organizátoři děkují.„Pečení a zdobení perníčků je moje celoživotní radost. Ukázka jejich zdobení bude k vidění i na výstavě. Příprava na ni je poměrně náročná, v posledních dnech zdobím až do noci,“ poznamenává.

Není sama, kdo tomuto koníčku propadl. Oblíbila si ho i další organizátorka výstavy Marie Dalecká, která patří ke včelařům už více než dvacet let. Včely se prý staly její láskou. „Péče o ně je hotová alchymie, je potřeba o nich hodně vědět a dost se toho naučit,“ usmívá se.

Obě dvě včelařky absolvovaly v roce 2009 kurz na učitelky zpracování medu v domácnosti v Nasavrkách, díky čemuž mohou samy pořádat kurzy.

Všichni organizátoři se na výstavu velmi těší. S pořádáním podobných akcí mají navíc už zkušenosti.

Na zámku v Potštejně společně pořádali minulý rok před Vánoci adventní výstavu. „Výstava trvala dva dny a byla hojně navštívená veřejností ze širokého okolí. Kniha návštěv dokládá spokojenost návštěvníků. Chuť do pořádání dalších výstav se ještě umocnila,“ popisuje nadšeně Růžena Krupičková.

Základní organizace zahrádkářů a včelařů shodně sdružují své členy z více obcí. Zahrádkáři členy z obcí

Potštejna a Záměle. Včelaři z obcí Záměl, Potštejn, Brná, Polom, Proruby. A jak se daly oba spolky „dohromady“?

„I když zaměření každé organizace je jiné, obě něco spojuje – a to příroda, která jejich snažení pomáhá a někdy jejich snahu maří. Zahrádkář i včelař s obavou vzhlíží k obloze, bojí se jarních mrazů, má období příprav na sezonu a dobu, kdy sklízí plody své práce,“ dodávají organizátorky.

Autor: Barbora Zemanová

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tour d‘ Europe 2017 startuje v úterý

Ilustrační foto.

U Častolovic zemřel chodec

Měsíc se dvakrát setká s Jupiterem

Hradec Králové - První prázdninový večer uvidíme na obloze Měsíc v první čtvrti nedaleko jasné planety Jupiter. Opodál bude také Spica, nejjasnější hvězda ze souhvězdí Panny. Měsíc pak ještě v souhvězdí Hadonoše potká 7. července planetu Saturn. O dva dny později doroste do úplňku a od poloviny července jej budeme na obloze vídat spíše k ránu.

Prázdniny zpestří hudební poklady

Královéhradecko, Broumovsko - Začátek letních prázdnin je už jedenáct let spojen se zahájením hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I letos se po deset následujících sobot kostely na Broumovsku, v Teplicích a Polici rozezní hudbou.

Hradec Králové: Divadlo, kam se podíváš

Hradec Králové - Krajské město žije divadlem. Festival Divadlo evropských regionů je v plném proudu a potrvá až do konce června.. Hraje se všude, kde to jen trochu jde, nejen na na hlavních scénách Klicperova divadla a Divadla Drak, ale i v ulicích, parcích, na schodech nebo na Pivovarském náměstí.

Štamgasti z „Šestky“ v Libňatově: Nakonec v hospodě zakážou i pivo

Královéhradecko, Libňatov - Zákaz kouření v hospodách je tématem, které aktuálně rezonuje. Lidem vadí většinou další politická represe, která zasahuje do svobodného podnikání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies