VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční vzpomínky z Domašína u Dobrušky

Domašín - Vánoční vzpomínky Josefa Macha, který pocházel z Domašína u Dobrušky.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Kilián

"Vánoce, svátky lásky a radosti, lákaly nejvíce. Začínaly vlastně už od začátku prosince, kdy začínal advent, doba určitého odříkání, aby Vánoce byly radostnou odměnou. Adventní doba se vyznačovala častou návštěvou ranních bohoslužeb v kostele sv. Václava v Dobrušce. Říkalo se, že se chodilo na roráty. Čvrtého prosince se musela utrhnout třešňová větvička, které se říkalo Barborka. Musela se vybírat taková větvička, která měla náznaky živých pupenů. Musela se dát do nádobky s vodou, pečlivě ošetřovat, tak, aby do Štědrého dne rozkvetla. Dělala to převážně děvčata, protože když Barborka na Vánoce rozkvetla, dostávala děvčata naději, že se do roka a do dne vdají. A už se blížily dvě slavné neděle, Stříbrná a Zlatá, kdy obchody, hlavně v Dobrušce, měly celý den otevřeno, aby zejména návštěvníci z okolních vesnic měli možnost udělat ještě poslední nákupy dárků pod vánoční stromeček.
A už se přiblížil ten nejvíce očekávaný den – Štědrý den, který byl takovým vrcholem vánočního období, vyvrcholením vánočních zvyků a obyčejů. Především se musel po celý den dodržovat ten nejdůležitější zvyk – celodenní půst od jídla. Povoleno bylo pouze v nutných případech sníst topinku. To byl krajíček chleba, který se opékal na plotně. Na jedné straně byl napuštěn máslem a na druhé potřen česnekem. Protože pro děti to byla dlouhá doba očekávání příchodu Ježíška, který přinesl stromeček, ozdobený hlavně svíčkami. Pod stromeček také uložil dárky, které děti netrpělivě očekávaly. Stromeček byl postaven většinou ve vedlejší místnosti.

Než byl stromeček objeven, podávala se v kuchyni, což byla největší místnost v domě, večeře. Na stůl byla připravena všechna štědrovečerní jídla, mělo jich podle starých zvyků být devatero. Jídla byla rozložena po celém stole a začínala se jíst štědrovečerní polévka, kterou musela nalévat maminka. Ostatní jídla si bral podle chuti každý sám. Od vánočního stolu nesměl do skončení štědrovečerní večeře nikdo odcházet, i když už byl sytý. Maminka musela sedět s tatínkovou čepicí pod sebou, aby se otec zdržoval doma a žil více pro rodinu. Když maminka s tatínkem uznali, že je každý nasycen, tatínek nenápadně zmizel ke stromečku, aby jej rozsvítil a zkontroloval uložení dárků. Když se vrátil skrytě zazvonil zvonečkem. Celá rodina se přesunula ke stromečku a nejhodnější z dětí, které již umělo číst, opatrně vytahovalo, aby nepoškodilo stromeček, dárky a předávalo je adresátům.
Nastala doba očekávání jedenácté hodiny večerní, kdy všichni, kteří byli zdraví a schopní, šli do chrámu sv. Václava v Dobrušce na půlnoční mši. Na kůru hrály varhany, zpěváci zpívali a my jsme sedávali v lavicích na kruchtě, abychom měli přehled po celém kostele, který byl slavnostně osvětlen, zrovna tak jako kostelní betlém, který obětaví pracovníci již během dne postavili u postranního oltáře. Byl to betlém veliký a vysoký. Sahal takřka až ke kruchtě. Kostel byl naplněn do posledního místečka, jablko by snad ani nepropadlo. Během mše se ozýval tichý šustot. To svobodná děvčata vytahovala z kapes kabátu nebo z rukávníku kapesníček, který měl ve všech čtyřech rozích zavázány lístečky se jmény nápadníků. Podle starých zvyků, kterého si vytáhla, to měl být její ženich.

Po skončení půlnoční mše se spěchalo rychle domů spát, aby se stihlo dojít ráno včas do kostela na mši. Na Boží hod vánoční se nekonala ranní mše, která začínala již v sedm hodin. Konala se až mše, nazývaná „druhá“, která přece jen začínala později, až v devět hodin. První vánoční svátek byl pro všechny takovým odpočinkovým dnem, kdy se rodiny zdržovaly doma. Druhý vánoční svátek, sv. Štěpána, byl dnem, kdy se chodilo na návštěvy."

Jiří Mach - vedoucí muzea
Kulturní zařízení města Dobrušky
Vlastivědné muzeum

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení