V neposlední řadě však také vzácné cembalo, sklízející obdiv posluchačů i poté, co dozněly poslední tóny skladeb francouzských hudebníků z poloviny 18. století.

„Model, na který se dnes hrálo, je kopií zmiňovaného nástroje podle Pascala Taskina z Paříže roku 1769. Originál, podle něhož byl stavěn, se nachází v kolekci Raymonda Russella v Edinburghu. Jsem s pány Bečičkou a Hüttlem jeho stavitelem," řekl o cembalu, které se narodilo i pod jeho rukama Petr Šefl a pokračoval „Už přes 15 let stavíme nástroje a tohle je vlastně jeden z našich prvních koncertních nástrojů. Je velmi úspěšný, a proto jsme ho neprodali. Pouze ho půjčujeme a jezdí po světě."

A kdo tedy na něj – samozřejmě vedle Stéphana Béchyho – hrál?  „Už ho použila velká řada umělců. Velice si ho oblíbil známý dirigent Marc Minkowski, který vždy, když je se svým souborem v Čechách, tak tento nástroj vyžaduje. Dále toto cembalo využila např. významná italská mezzosopranistka Cecilia Bartoli," sdělil stavitel a cembalista v jedné osobě, který začal takové nástroje stavět a restaurovat, protože chtěl, aby u nás tato kultura nevyhynula, a také kvůli tomu, že před čtvrt stoletím byla cembala ze západu pro nás velmi drahá. Tyto nástroje Pavlu Šeflovi ale především učarovaly.

Tolik tedy k historii vzácného předchůdce dnešního klavíru. Autorem programu o francouzské cembalové hudbě a skladateli Jacquu Duphlym je sám Stéphane Béchy, jeho velký obdivovatel.

Jak vznikla česká verze „cembalového" projektu, prozradil Alfred Strejček: „Narodil se za pomoci několika zprostředkovatelů. My dva jsme se osobně potkali až dnes, ale znali jsme průběh scénáře, který byl ve Francii přeložen do češtiny. Pomocí nahrávky jsem se seznámil se všemi skladbami ve všech návaznostech. Dnes odpoledne jsme měli zkoušku a teď právě skončila premiéra."

Sametový hlas Alfreda Strejčka příznivci MHF F.L.Věka už velmi dobře znají, a tak se přímo nabízela otázka, jak hodnotí festival, na který se po roce vrátil: „Chválím ho, ale slovo „chválím" je ještě málo. Je úžasný počin, že právě tato část Čech si vzala za symboliku v podstatě fiktivní román, který vypráví na osmdesát procent věrohodně o dobrušském rodáku Františku Vladislavu Hekovi. Právě na tuto notu s připomínáním velkých osobností je podle mě nesmírně důležité a zásadní navazovat, protože svět se teď ocitá v podivném bezvládí. Tradice a osobnosti, které tady žily a ke kterým je nutno se hlásit, jsou ta pevná zem pod nohama. Hlásí-li se festival přes onu pomyslnou postavu F.L.Věka k tomu, co tady v tomto kraji bylo, tak je to počin hodný obrovského obdivu a úcty."

Odpověď na dotaz, zda se na festival vrátí, si zatím ponechme „v šuplíku". Určitě však neprohloupí ti, kdo již letos zakoupí sobě nebo svým přátelům dárkové poukazy, které budou před zahájením festivalu v roce 2014 proměněny v abonentky.

I v pátém pokračování neopustí MHF F.L.Věka Nové Město nad Metují. V neděli 3. listopadu se v novoměstském zámku uskuteční koncert vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech talentovaného tenoristy Petra Nekorance, jedné z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace u nás.

Dana Ehlová