VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se kdy šustlo: Vlastenci na horské faře

Orlické hory - Pro generace současné i nedávno dorostlé jde o zpravidla o výsostně nudnou záležitost. Patos a neživotnost, s níž jim bylo představováno období národního obrození, vykonaly službu vskutku medvědí.

29.11.2009
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto: Foto: Pavel Bednář

Několika generacím se podařilo onu dobu vzdálit a znechutit natolik, že předem odmítá jakékoli poznatky o ní jako něco archaického, nepatřičného a do naší doby a kultury se naprosto nehodící. Ale dost možná, že ke své škodě. Dost možná, že všechno bylo jinak.

Vždyť čeští vlastenci závěru 18. a první poloviny 19. století byli také jen lidé z masa a kostí, lidé, kteří žili obyčejnými člověčími starostmi a radostmi. Přidávali k nim však také starosti a péči o náš národ, jehož nejosobitější výraz spatřovali především v národním jazyce. Bez nich by si milenci nemohli romanticky vzdychat nad krásnými verši Máje, bez nich bychom neměli bránice lechtající povídky Haškovy, či úchvatný jazyk děl Vančurových nebo Čapkových. I když ve srovnání s kostrbatou a pro nás již těžko srozumitelnou češtinou obrozenců nám to připadá až neuvěřitelné. Ale tam byly počátky.
V té době se na faře v odlehlé horské vesnici Dobřanech rodí jedno z ohnisek vznikající české národní literatury. Před Štědrým dnem roku 1809 sem po krátkém kaplanování v Dobrušce nastupuje na místo lokalisty sedmadvacetiletý Josef Liboslav Ziegler. A kromě starostí o duše místních obyvatel bere na svá bedra starosti o českou literaturu.

Ziegler byl vynikajícím organizátorem, a tak se na dobřanskou faru zakrátko začínají sjíždět vlastenci z blízkého i vzdáleného okolí. Častým hostem je zde přítel z bývalého působiště Zieglerova, dobrušský kupec František Hek a objevují se i další. František Raymann, děkan z Častolovic, který ve svých Sedlských námluvách zachytil zdejší dialekt, Matěj Sychra, farář jimramovský, autor první české frazeologie, kněz Josef Král z Nového Hrádku. Přijíždějí také manželé Rettigovi, ze Solnice pak přicházívá mladý Michal Patrčka. Hek přivádí na dobřanskou faru tehdejšího významného básníka Matěje Milotu Zdirada Poláka, který pod vlivem Zieglerovým začíná své básně psát jazykem českým. V roce 1814 navštěvuje Dobřany nejvýznamnější osobnost české vědy, Josef Dobrovský.

Jak probíhala ona setkání, se můžeme jen domýšlet. Ale byla jistě radostná.
Sám hostitel pak vymyslel, že on i jeho přátelé budou mít vedle svých obvyklých jmen ještě jména vlastenecká, získaná při tzv. vlasteneckém křtu. Je zřejmé, že nešlo o obřad nikterak vážný. A tak je Hek Vladislavem, Ziegler Liboslavem, Patrčka Siloradem, či Magdaléna Rettigová Dobromilou. Však také z toho měl Ziegler nepříjemnosti až na hradecké konzistoři, kde ho dokonce podezřívali z hereze, tedy kacířství. Ale vše se vysvětlilo.
Pro nás možná dávná a mrtvá minulost. V ní jsou však naše kořeny, v ní se rodil novodobý český národ. Nebyla to však rozhodně doba „suchá“ a nezajímavá. I ona měla své historky, které nám ji polidšťují a přibližují její aktéry jako někoho, kdo nám může být i přes dvě staletí, jež nás dělí, velmi blízký.
Jiří Mach, autor je ředitelem Vlastivědného muzea v Dobrušce

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Dobrušce kralovaly favorizované výběry Čech

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Veselka Ladislava Kubeše rozveselí příznivce dechovky

Pohoří - Jen málo míst v republice se může v dnešní době pochlubit podobně pozoruhodnou hudební tradicí, která se zrodila především díky velkému příznivci dechovky, členu pražského Divadla Járy Cimrmana a rodákovi z této obce Miloni Čepelkovi, v Pohoří.

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Hradecko - V mobilu ji má již několik set tisíc lidí. Aplikace Záchranka pomáhá rychle přivolat záchranáře ve chvílích, kdy jde o život. Jak funguje, si včera na vlastní kůži vyzkoušelo několik dobrovolníků při simulované dopravní nehodě. 

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Rašovice - Perné středeční odpoledne zažili hasiči na Rychnovsku nedaleko Rašovic.

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Rychnovsko - Vítězem prvního kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Milan Jirásek z Křovic (RK0013), který získal stejně jako další tři soutěžící 16 bodů. O jeho triumfu rozhodlo, že byl nejblíže Supertrefě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení