Řeč je o Michalu Widenském, pardubickém sběrateli, lovci a opraváři starých hraček.

Cenné exponáty

V jeho případě jde o skutečně cenné historické exponáty. „Nejstarší mám z let 1750 až 1780," představuje svou sbírku Michal Widenský, který se touto činností zabývá už dlouhých dvacet let.

Mezi rarity jeho rozsáhlé kolekce patří jedna z prvních evropských pískacích hraček z let 1875 až 1880 či třeba nejstarší nebo největší auto na klíček vyrobené v Československu. Doslova unikátem je pak domino ze dřeva a kostí vyrobené v letech 1830 až 1850 ve své původní papírové krabičce. Dnes už zřejmě jediné dochované u nás.

„Některé hračky naši předci vyráběli klidně i dva měsíce a předávali si je po generace. To už si dnes nedovede nikdo představit," vypráví se zaujetím Widenský. A ač nemá historické vzdělání, dokáže si skvěle poradit i s datací exponátů. „Orientuji se třeba podle druhu písma, symbolů, oblečení, výrazu ve tváři, barvy nebo podle druhu materiálu."

„Domácí" výstava

Sběratelství musí dotovat z podnikání, ale jak sám říká, dělá to rád. „Je to taková vzpomínka na dobu, kterou si dnes už nikdo ze současníků nepamatuje. Teď se zabývám obdobím let 1800 až 1850, což je příprava na výstavu s názvem Hračky, hry a promítací technika 19. století, která bude od listopadu v Pardubicích."

Exponátů vlastní Michal Widenský opravdu nepřeberné množství. „Většina jich je na výstavách, protože míváme až tři, čtyři najednou. Jak hračky kolují po celé republice, tak jsem některé neviděl třeba tři roky."
Malou část hraček má sběratel ve svých dílnách, kde na nich ve volném čase pracuje. Nyní jich prý opravuje zhruba padesát, protože na některé originální náhradní díly čeká i deset let! Často si je ale také vyrábí sám. A to jedině z dobového materiálu, aby byly hračky autentické.

Pomáhá celá rodina

Mít takového koníčka není jen tak – podílí se na něm celá rodina. I dcera Kristina, která studuje na pardubické univerzitě. „Pomáhám hlavně po organizační stránce. Vyrábím také československé vlajky, ostnaté dráty, pytle na mouku nebo popisky k exponátům na výstavy," přibližuje.

Veronika Skřivanová