VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Skautové se snaží vyrovnat s tvrdou konkurencí i generační výměnou

Rychnov nad Kněžnou - Tomáš Kytlík alias Miki je předsedou Okresní rady Junáka v Rychnově nad Kněžnou. „Ke skautingu jsem přičichl před dvaceti lety,“ zahájil své vyprávění o současném skautu a jeho smyslu pro děti a mladé lidi v dnešní době. V současnosti skautové pomáhají s celorepublikovou humanitární akcí pod názvem Postavme školu.

14.10.2008
SDÍLEJ:

Tomáš Kytlík alias Miki.Foto: Archiv

Novinkou na Rychnovsku je skautský program pro maminky s předškoláky.

Koho napadlo propojení Junáka s Člověkem v tísni při realizaci sbírky Postavme školu?
Sbírka Postavme školu proběhne letos již po páté a jejím cílem je shromáždit peníze na stavbu tří škol v Etiopii. Autorkou myšlenky spojit síly s Člověkem v tísni je koordinátorka sbírky Mariana Ermlová. V Rychnově nad Kněžnou bohužel jednotlivým vedoucím nevyšlo v harmonogramu celoročního programu místo, takže se zde s informační akcí na podporu sbírky nesetkáme.

Jak dlouho působíte ve skautu a kdy jste se s ním poprvé setkal?
V devadesátých letech měl Junák zvláštní přitažlivost, byl pro nás něčím novým a k jeho popularitě přispěly určitě foglarovky, které začaly vycházet kolem roku ´88 nebo ´89. Ke skautu mě přivedl kamarád a už jsem u něj zůstal.

Co je podle vás na skautu pro dnešní děti přitažlivé?
Skauting je v této chvíli v etapě hledání metod a směru, kterým by se měl ubírat, aby se vyrovnal tvrdé konkurenci jiných volnočasových aktivit. Dochází ke generační výměně vůdců. Nejstarší generace , která toto hnutí pomáhala obnovovat, je ve věku vysokoškoláků a zakládá své vlastní rodiny. Dá se ale říct, že mnohým chybí praktická zkušenost. Dochází tím pádem k názorovým střetům, týkajícím se otázky, jak poslání skautu aktualizovat a při tom zachovat původní myšlenku jeho zakladatelů. Dovednosti, ke kterým skaut vede své svěřence, zůstávají stejné, přidávají se k nim ale také znalosti informačních technologií, což by se ale nemělo nikdy zvrhnout v počítačový kroužek.

Co by měl umět skaut a čím zaujme současné děti myšlenka skautingu?
Měl by umět morseovku, orientovat se v přírodě, vysílat semaforem, dnešní skaut by měl ale ovládat také moderní techniku. Hlavní myšlenka skautingu se v podstatě nezměnila za celých sto let od svého založení – jde o osobní i občanskou statečnost, o ochotu pomoci druhým a o hodnoty morálky a altruismu. Ale nejhezčí je na skautu kamarádství a pocit sounáležitosti, které zde můžete zažít, takový ten ideál přátelství z knih o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, který dnes vyznívá skoro naivně.

Kolik členů je na Rychnovsku?
V okrese je pět středisek skautu, což činí dohromady 565 členů. Nejsilnější základnu má Dobruška se svými dvěma sty členy včetně dospělých, z čehož třetina jsou děti.

Jak skaut přijde ke své přezdívce?
Odborný terminus technicus je skautské jméno, které si příchozí člen může přinést s sebou z civilního života, anebo je mu vybráno, důležité je, aby nebylo posměšné.

Kam za Junákem v Rychnově jít a od kolika let je podle Vás vhodný?
V Rychnově má skaut základnu Na Dubince. Do světlušek nebo vlčat se obvykle začíná chodit v první třídě, nicméně v Rychnově existuje předškolní výchova zájemců o skauting v podobě programu pro maminky s dětmi, což je vlastně novinka.

IVA RŮŽIČKOVÁ

14.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Daniela Lusková, lídryně královéhradecké kandidátky Realistů.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy na Pardubicku a Královéhradecku pokračovaly dalším kolem.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Východní Čechy, Dvůr Králové - Pětiletá samice ohroženého nosorožce dvourohého Eliška zemřela. Příčinou smrti nadějného jedince je podle královédvorské zoo nešťastná náhoda.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení