VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Skautové se snaží vyrovnat s tvrdou konkurencí i generační výměnou

Rychnov nad Kněžnou - Tomáš Kytlík alias Miki je předsedou Okresní rady Junáka v Rychnově nad Kněžnou. „Ke skautingu jsem přičichl před dvaceti lety,“ zahájil své vyprávění o současném skautu a jeho smyslu pro děti a mladé lidi v dnešní době. V současnosti skautové pomáhají s celorepublikovou humanitární akcí pod názvem Postavme školu.

14.10.2008
SDÍLEJ:

Tomáš Kytlík alias Miki.Foto: Archiv

Novinkou na Rychnovsku je skautský program pro maminky s předškoláky.

Koho napadlo propojení Junáka s Člověkem v tísni při realizaci sbírky Postavme školu?
Sbírka Postavme školu proběhne letos již po páté a jejím cílem je shromáždit peníze na stavbu tří škol v Etiopii. Autorkou myšlenky spojit síly s Člověkem v tísni je koordinátorka sbírky Mariana Ermlová. V Rychnově nad Kněžnou bohužel jednotlivým vedoucím nevyšlo v harmonogramu celoročního programu místo, takže se zde s informační akcí na podporu sbírky nesetkáme.

Jak dlouho působíte ve skautu a kdy jste se s ním poprvé setkal?
V devadesátých letech měl Junák zvláštní přitažlivost, byl pro nás něčím novým a k jeho popularitě přispěly určitě foglarovky, které začaly vycházet kolem roku ´88 nebo ´89. Ke skautu mě přivedl kamarád a už jsem u něj zůstal.

Co je podle vás na skautu pro dnešní děti přitažlivé?
Skauting je v této chvíli v etapě hledání metod a směru, kterým by se měl ubírat, aby se vyrovnal tvrdé konkurenci jiných volnočasových aktivit. Dochází ke generační výměně vůdců. Nejstarší generace , která toto hnutí pomáhala obnovovat, je ve věku vysokoškoláků a zakládá své vlastní rodiny. Dá se ale říct, že mnohým chybí praktická zkušenost. Dochází tím pádem k názorovým střetům, týkajícím se otázky, jak poslání skautu aktualizovat a při tom zachovat původní myšlenku jeho zakladatelů. Dovednosti, ke kterým skaut vede své svěřence, zůstávají stejné, přidávají se k nim ale také znalosti informačních technologií, což by se ale nemělo nikdy zvrhnout v počítačový kroužek.

Co by měl umět skaut a čím zaujme současné děti myšlenka skautingu?
Měl by umět morseovku, orientovat se v přírodě, vysílat semaforem, dnešní skaut by měl ale ovládat také moderní techniku. Hlavní myšlenka skautingu se v podstatě nezměnila za celých sto let od svého založení – jde o osobní i občanskou statečnost, o ochotu pomoci druhým a o hodnoty morálky a altruismu. Ale nejhezčí je na skautu kamarádství a pocit sounáležitosti, které zde můžete zažít, takový ten ideál přátelství z knih o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi, který dnes vyznívá skoro naivně.

Kolik členů je na Rychnovsku?
V okrese je pět středisek skautu, což činí dohromady 565 členů. Nejsilnější základnu má Dobruška se svými dvěma sty členy včetně dospělých, z čehož třetina jsou děti.

Jak skaut přijde ke své přezdívce?
Odborný terminus technicus je skautské jméno, které si příchozí člen může přinést s sebou z civilního života, anebo je mu vybráno, důležité je, aby nebylo posměšné.

Kam za Junákem v Rychnově jít a od kolika let je podle Vás vhodný?
V Rychnově má skaut základnu Na Dubince. Do světlušek nebo vlčat se obvykle začíná chodit v první třídě, nicméně v Rychnově existuje předškolní výchova zájemců o skauting v podobě programu pro maminky s dětmi, což je vlastně novinka.

IVA RŮŽIČKOVÁ

14.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Proboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů - dřevěný unikát po kompletní rekonstrukci.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení