VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reprezentanti čtyř kontinentů

Dobruška – Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci oslaví letos úctyhodné kulaté jubileum. Zítra bude zahájen už po šedesáté.

19.8.2014
SDÍLEJ:

Soubor Spandan v překladu „Tlukot srdce“.Foto: 60. mezinárodní
⋌folklorní festival Červený Kostelec

Během pěti dnů se v pestrých programových blocích představí takřka šest set tanečníků, tanečnic a hudebníků z dvaadvaceti folklorních souborů z celého světa. V předvečer zahájení červenokosteleckého festivalu se už potřetí představí kvarteto vybraných souborů v Dobrušce.

Na náměstí F. L. Věka dnes od 17 hodin vystoupí představitelé čtyř kontinentů. Asii zastupuje Spandan Sanskrutik Trust Ahmedabad z Indie. Evropským souborem bude italský Urbnitas. Americkým reprezentantem je Grupo de Danza Cuicalli Querétaro z Mexika. Zástupcem Afriky je soubor Bawtusamba & Bailarinas baianas z Kapverdských ostrovů.

Indie

Soubor Spandan (v překladu „Tlukot srdce", na velkém snímku nahoře) byl založen v roce 1989 ve městě Ahmedabad, ležícím v západní části Indie, s cílem věnovat se bohatství folkloru a lidového umění Indie. Soubor se zaměřuje především na lidové tance a hudbu oblasti Gujarat, ale ve svém repertoáru má i tance z ostatních indických států (Rajasthan, Punjab, Maharastra atd.).

Tanečníky doprovází muzikanti hrající na tradiční indické nástroje dholak, tabla, dhol, duff, harmonium, kanjari a další. V lednu 2013 se skupina podílela na organizaci prvního mezinárodního festivalu lidových tanců, který se konal v městech Ahmadábád, Baroda a Surat.
A co se o indické kultuře a spolku Spandan dočteme na jeho webových stránkách?

Indická lidová kultura odráží především rovnost, pohostinnost, víru, lásku k přírodě, lidová řemesla, ústní lidovou tradici, zpěvy a tance. Indie je země mnoha jazyků, kultur a nezávislých států, které mají vlastní úctyhodnou historii i kulturu, pokud si ji chceme uchovat, je třeba ji opravdu bezezbytku pochopit, jedině tak se po stopách tradic a zvyků můžeme vydat na dlouhou cestu do indické minulosti, kterou známe jen z lidových pověstí.

Lidová kultura nás roku 1989 inspirovala k založení spolku s názvem Spandan či tlukot srdce, protože jsme cítili, že s kulturou je třeba souznít jako s tlukotem vlastního srdce. Předsevzali jsme si zachránit mizející kulturu, proto jsme vděční všem, díky nimž se nám daří nepřetržitě fungovat, studentům, sponzorům a především našim divákům. Spandan se věnuje tanci, baletu, divadlu, hudbě, filmu i zábavným programům, které představují indickou kulturu, zejména tradice oblasti Gujarat."

Itálie

Léto, slunce, písčité pláže – to je přece Itálie! Z Pyrenejského poloostrova k nám zavítal folklorní soubor Urbanitas, který byl založen v roce 1933 a předvádí folklor oblasti Marche, kde žila v 19. století chudá rolnická společnost. Lidé však měli i přes bídu velkou touhu žít a bavit se. V 60. letech rozšířil soubor svou působnost na celonárodní folklor. Podílel se na natáčení filmů, například na komedii „Straziami ma di baci saziami" režiéra Dina Risiho s Nino Manfredim v hlavní roli.
Rovněž jejich samostatná folklorní vystoupení natáčela televize, nejen regionální, ale i státní. V 70. letech vzniklo vedle úspěšného a stále populárnějšího souboru i jeho „dětské dvojče" Niinigruppo Urbanitas. A od té doby soubory za podpory domovského města pořádají každoroční mezinárodní festival Terranostra Apiro. Nejen na něm návštěvníky potěší velmi rychlé tempo písní, které doplňují a umocňují barevné kroje tanečníků.

Mexiko

Soubor Cuicalli sdružuje mladé tanečníky a muzikanty, kteří se snaží obnovit a propagovat tradice a kulturní kořeny své země. Melodie plné radosti, barevné kroje i mystické prvky představují majestátního ducha Mexika divákům po celém světě.
Mexická folklorní taneční Grupo de danza cuicalli reprezentuje státní školu Andrease Balvanera v Queretaro v Mexiku a jedná se o soubor, který přijíždí z největší dálky.
Skupina se skládá ze studentů vysokých škol, vznikla v roce 2008 a prezentuje národní tradiční mexické tance. Uměleckým ředitelem je Israel Perez Perales.
Tanečníci jsou vyhlášení pro svůj ohnivý temperament, neuvěřitelnou energii a nadšení do života, které během vystoupení předávají divákům. Za svou hlavní doménu pokládají hudbu a tanec oblasti Querétaro, která je velmi specifickou částí světa. Tancem a hudbou se snaží reprezentovat svou vlastní kulturu a své kořeny.
Soubor byl původně založen už roku 2003 a nesl indiánský název Toltekayotzin, v překladu „Ten, který je umělec". Od roku 2005 vystupuje soubor pod svým současným názvem, který znamená „Dům zpěvů" a odkazuje ke staré aztécké škole, kde se vyučovaly obřadní tance a zpěvy k uctívání božstev.
Tradiční folklorní slavnosti oživuje však svými výkony až od roku 2008. Tanec a hudbu považují členové souboru za základ každé oslavy a uvědomují si, že právě typickou hudbou a tancem, které tvoří součást rozmanité kulturní historie, se od sebe liší jednotlivé kouty naší planety. Proto usilují o dosažení souhry rukou a nohou i celého těla s původní hudbou daného regionu. Jak sami říkají: „Tradice si zaslouží naši péči, proto se ji snažíme ctít v každé melodii a v každém tanci. Žije totiž dodnes a je přínosem našim komunitám ve městech i na venkově. Představuje kulturní dědictví našich předků, o které je třeba pečovat a rozvíjet ho."
Do svých vystoupení zařazují Cuicalli tance, které mají kořeny v jednotlivých státech mexické federace, jmenujme například Campeche, Yucatan,Veracruz, Tamaulipas, Nuevo Leon, Chihuhua, obojí pobřeží Kalifornského zálivu i státy Sinaloa, Nayarit, Jalisco, Colima, Guerrero, Querétaro, vystupují také s ukázkami tance výrobců korku. V Mexiku se účastní výročních trhů, církevních slavností a dalších významných příležitostí. Každým pohybem během představení reprezentují Mexiko a hrdost na jejich vlast, jejíž krásu tancem a zpěvem oslavují. Chloubou souboru je tanec zvaný Huapango.

Kapverdské ostrovy

Soubor Bawtasamba & Bailarinas Baianas z Kapverdských ostrovů je pokračovatelem souboru PBS, který se v České republice minulých letech úspěšně představil. Folklorní tance afrických národů, typické bubny a zpěvy vystihují tradiční sounáležitost s přírodou a život národa s nulovou kriminalitou.
Skupina Bawtasamba vystoupila v roce 2013 v Portu v rámci festivalu „Sounds and Tastes of Cape Verde" na počest Portugalce jménem Márlo Goncalves. Věnuje se tancům v hudebních stylech: batuco, funaná, coladeira, cola san jon, mazurka a morna.
Batuco vychází z dávných bojovných rytmů otroků, zavlečených na Kapverdy z africké pevniny. Jedná se o temperamentní, k tanci svádějící hudbu, která připomíná senegalskou scénu.

Funaná je hudba, v níž má dominantní roli harmonika, hned následována tradičním rytmickým nástrojem ferrinho – zvukově si představte jako kdyby někdo hrál na valchu. Říká se, že právě tento hudební styl Kapverdské ostrovy charakterizuje.
Cola san jon je silně rytmický styl s využitím velkého množství bubnů.

Coladeira patří mezi další typické a tradiční žánry Ostrovů. Je pro ni charakteristické nestálé tempo a jedná se o jeden z opravdu tradičních stylů.
Mazurka – polský národní tanec, který dobře známe i v Čechách, si našel svou oblibu i na Kapverdských ostrovech kde patří mezi nejuznávanější tance a důležitý kulturní fenomén. Tanečníky většinou doprovází živá kapela v čele s houslistou a kytaristy. Existuje mnoho jejích podob, hlavně na severu souostroví, především v São Nicolau a Santo Antãu. Na jihu se s ní můžete setkat na ostrově Brava.
Morna představuje tesknou kombinaci fada a západoafrické hudby.

Stylově se inspirovala v Brazílii. Je považována za tradiční národní hudbu Kaverdských ostrovů vytvářenou cavaquinho (menší kytara), klarinetem, harmonikou, pianem a kytarou. Mezinárodně známou zpěvačkou morny se stala Cesária Évora. Tuto hudbu také nejčastěji slyšíme v podání kapverdských emigrantů všude po světě. 
 ⋌Text a fota: 60. mezinárodní
⋌folklorní festival Červený Kostelec

Autor: Miroslav Sixta

19.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dálnice D11 - ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka
7

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení