VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 118. Velkou pardubickou České pojišťovny

Pardubice - Druhý říjnový víkend patří tradičně dostihovému festivalu, jehož vrcholem je nejprestižnější dostih roku – Velká pardubická České pojišťovny. Ta letošní má pořadové číslo 118. Dostihová horečka prudce stoupá a tep se zvyšuje také JIŘÍMU KUNÁTOVI, řediteli Dostihového spolku.

2.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Dostihový svátek se blíží, kolikátá Velká pardubická to pro šéfa Dostihového spolku již bude?
Ve funkci ředitele to bude moje třetí Velká pardubická. Ta loňská byla pro mne hodně zajímavá v momentě, kdy jsme věděli, že přijede princezna Anna. Musím však upozornit, že Dostihové závodiště v Pardubicích pravidelně navštěvuji od svých tří let, a to prakticky nepřetržitě.

Co podstatného se na pardubickém závodišti změnilo od loňské 117. Velké pardubické České pojišťovny?
Troufám si tvrdit, že se výrazně změnila kultura prostředí. Povedlo se nám vyměnit všechna okna za plastová, protože ta stará již byla převážně shnilá. Byla to nutnost, protože se nám nedařilo udržovat potřebné stájové mikroklima, některá okna se již pořádně nedala ani otevírat. Povedlo se nám udělat novou vážnici v areálu stájí. Ta se teď nachází v blízkosti šaten jezdců a tím jsme jim ušetřili velké pobíhání mezi jednotlivými dostihy. Dosud byla totiž vážnice mimo areál stájí, konkrétně pod věží rozhodčích. Pro návštěvníky dostihů jsme zlepšili navigační systém, což je důležité zejména pro veřejnost, která u nás není pravidelným hostem. Na Velkou pardubickou přichází v posledních letech 30 – 35 tisíc diváků, a právě pro jejich lepší orientaci jsme sladili označení na vstupenkách s barevným označením tribun.

Můžete prozradit, jaký je aktuální stav dráhy, co vše se musí v posledních dnech udělat, aby byla připravena pro dvoudenní zátěž?
Dráha bude ve velice dobrém stavu, neustále je zavlažujeme, navíc současné klimatické podmínky jsou pro kvalitu dráhy vcelku příznivé. Samozřejmě pečlivě kontrolujeme stav všech překážek, aby byly technicky v pořádku a splňovaly veškeré bezpečnostní parametry. Pozornost věnujeme stavu dráhy, aby se minimalizovala jakákoliv pravděpodobnost zranění koní či jezdců.

V pátek 10. října se koná na závodišti dražba koní, to je v Pardubicích novinka. Můžete k tomu sdělit více?
Ještě před rokem 1989 se konaly pravidelné aukce koní v Písku, přesněji v tamním hřebčíně. Tyto dražby byly velice zajímavé, jezdili na ně především zahraniční zájemci o československé koně. Úroveň chovu našich koní byla a dosud je vysoká. Aukce v Písku skončily, avšak na českém koňařském trhu chybí. Dohodli jsme se, že tradici aukcí obnovíme v Pardubicích. A kde jinde by se měly konat než na pardubickém závodišti před vrcholem dostihové sezony? Aukci proto uskutečníme v pátek 10. října ve 14 hodin.

Jaký bude mít pardubická aukce průběh a bude přístupná i široké veřejnosti?
Aukce bude rozdělena na dvě části. Nejprve budou zájemcům koně připravení k prodeji řádně předvedeni v paddocku, budou patřičně okomentováni a posléze se přesunou k dražbě, která se bude odehrávat v prostoru před tribunou D, nikoliv však v závěrečných metrech cílové rovinky. Nechceme riskovat poškození dráhy. Pro veřejnost bude možný přístup na aukci, připravujeme prodej vstupenek. Návštěvníci budou sedět pod střechou, takže i kdyby bylo nepříznivé počasí, milovníci málokdy viděných koňských dražeb si jistě přijdou na své. Do aukce je aktuálně přihlášeno přes 30 domácích koní.

Vraťme se k dostihovému festivalu 11. a 12. října. Hlásí se již do Pardubic nějací významní hosté?
Ano, budou zde velvyslanci či zástupci diplomatických sborů působící na území České republiky, zájem o dostihový svátek projevují každoročně naši čelní představitelé. Očekáváme návštěvy našich partnerských závodišť ve Francii, Německu a Itálii – ta již potvrdila svoji účast. O významné V.I.P. hosty jistě nebude nouze, ale princezna Anna to tentokrát nebude.

S rozšiřováním jezdeckých kolbišť na závodišti ubývají parkovací prostory pro návštěvníky – jak to bude letos s parkováním?
Letos to bude podobné jako loni, část návštěvníků bude parkovat na vojenském letišti, další parkovací plocha vznikne uzavřením rychlostní komunikace Hradec Králové – Chrudim v bezprostřední blízkosti závodiště, část parkovacích míst bude na příjezdové komunikaci k závodišti. V každém případě bych chtěl upozornit návštěvníky, aby do Pardubic přijeli co nejdříve, nejlépe již v dopoledních hodinách, aby obsazování parkovacích míst bylo plynulé a návštěvníci se mohli včas přesunout do areálu závodiště. Dostihový svátek se musí přece dokonale vychutnat.

V Dostihovém areálu pardubického závodiště je již živo, jak prožíváte poslední fáze přípravy?
Máme vysoce profesionální tým zaměstnanců, takže moje starosti se spíše upínají k detailům, ze kterých se nakonec skládá příprava celého podniku. V praxi to znamená nepodcenit sebemenší maličkost. Proto neustále uskutečňujeme kontroly, pořádáme krátké porady k tomu, co je potřeba ještě doladit. Musím však poznamenat, že na přípravě dostihového vrcholu roku se podílí i celá řada institucí – Policie ČR, Městská policie, týmy veterinářů, lékařů, zástupci vojenského letiště, orgánů státní správy… Rád konstatuji, že vrchol dostihové sezony se tak stává záležitostí celého města.

Autor: Jaroslav Mach

2.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení