VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planťáci: Na uprázdněná místa přicházejí noví

Rovné – Podotkli jsme, že prořídlé řady pohorských nevolníků musí doplňovat noví příchozí.

7.6.2014
SDÍLEJ:

Pohlednice zachycuje obec v dobách minulého století. Tehdy víska měla jen několik málo domů. Foto: Archiv Jana Škody

Odkud přicházeli potřební hospodáři, zjišťujeme obtížně. Dobře víme, odkud se brala čeleď. Ta se často zapisovala tak říkajíc anonymně na způsob těch „Ev a Kryštofů ze Slezska".

Vícero je těch opravdu přivandrovalých čeledínů a děveček ze Slezska, Případně z Kladska („z hrabství kladského" anebo krátce „z hrabství"). Jinak se čeleď doplňovala z blízkých i vzdálenějších panství českých.
Někde – jako na kounovské rychtě – přičiňují v seznamu jen povšechnou poznámku „cizopanský", „cizopanská". Jedenkrát se v seznamu mihne Wittigau, tedy vzdálené Třeboňsko.
Jinak dodalo chasníka panství Trutnov (Kryštof Tauscher odtamtud se na Vošetnici usazuje jako samostatný chalupník) , ve Sněžném je děvečka ze Žamberecka, v Hlinném slouží chasa z bližších panství solnického a častolovického. Mluvíme o výpomocných námezdních silách, ale je pravděpodobné, že tito chlapi sedí i jako hospodáři na opuštěných gruntech.

Pak jsou vedeni se řádným příjmením, u sedláka se rodiště uvádí jen výjimečně. V Hlinném je čerstvý rolník uveden jako „Matouš Novotný z hrabství Kladského".
S manželkou „Maruší z panství Opočno" mají už na chalupě i druhou rodinu v podruží ku pomoci, jakési Procházkovi. Napadne nás, že příjmení „Novotný", což znamená „novopečený rolník", se mohlo docela dobře udělovat těm, kdo předtím byli přivandrovalými běženci bez rodiny a bez příjmení a povýšili na rolníka.

Ale objevují se i příjmení německá, také těch nových příchozích, psaná někdy německým, ale brzy českým pravopisem. Z hospodáře v české vsi se brzy stane také Čech. Schmidt, Ehm, Saugner – ale hned z nich je Šmída, Em, Zounar. A tam zas Harnešilt, Grinvalt. Jinde zas německý úředník libovolně překládá české příjmení do němčiny (a lidé zase naopak): viz toho mlynáře Jíru Dlouhého, z kterého udělali Langra a tak to zůstalo i jeho potomkům. Pravopis se proměňoval dosti libovolně i u příjmení jadrně českého – v jednom a tomtéž dobrošovském rodě nacházíme Zydka, Žitko, Žídek, Zídka a nakonec Zitko.
Do očí bije fakt, že jsem nikde nenašel absolutně žádné výměnkáře. Jedině snad, že má takový Lukáš Balejů, malý chalupník v Rovném, u sebe matku vdovu. Jinak jsou statky i zahrady jen s hospodáři, bez výměnkářů.
Mnohde hospodaří noví, dosazení vrchností, tam pak není koho obdarovat výměnkem. Mimoto působí úmrtnost, hospodáři brzy umírají, zřídkakdy předávají grunt zaživa.
Naopak jsem našel na té „zdravé" liduprázdné Borové dva přestárlé hospodáře, osmdesátileté kmety. Pavel Vantuka se svou bábou téměř také tak starou se ještě lomozí na zahradnické usedlosti, kdežto stařec Mikuláš Ptáček gazduje nad polnostmi sousedními a diriguje ne už nejmladšího syna, který nemůže sehnat nevěstu.
Takový děda nezmar se vyskytne i v pokojnějších dobách, ale v roce 1651 v tom shledáváme známku narušeného stavu rolnické společnosti.

Jan J. Škoda

Autor: Redakce

7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení