VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hipoterapie a děti Orionu: Malí kovbojové, rytíři i princezny na koních

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU - Děti z Občanského sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem Orion v Rychnově nad Kněžnou na konci října ukončily hipoterapii, která probíhala od dubna do října.

3.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Občanské sdružení Orion zlepšuje zdravotní stav postižených hipoterapií.

 

Do stájí se vrátí zase v dubnu, až se oteplí. Tuto terapii, která vede ke zlepšení jejich zdravotního stavu prostřednictvím koně, využívají už od roku 1999. „První roky jezdily do Dlouhé Vsi k panu Vašátkovi, pak využívaly koně ze stáje pana Rozuma a paní Šedivé ze stáje pana Kováře v Bílém Újezdě. V současné době navštěvujeme jízdárnu paní Petry Prouzové na zámku v Doudlebách nad Orlicí a stáj paní Lenky Holendové v Rybné nad Zdobnicí,“ popisují aktivitu pracovnice Orionu.

Hipoterapie zahrnuje 3 směry: 1. hiporehabilitace - rehabilitační metoda pro pohybově postižené, která využívá hlavně tělesné faktory mechanismu účinku jízdy na koni. 2. léčebné pedagogicko-psychologické ježdění - kde se využívá hlavně vlivu koně na celkový psychický rozvoj dítěte. 3. sportovní ježdění hendikepovaných - při kterém pohybově i duševně handicapovaní sportovci trénují jízdu na koni a účastní se různých závodů (sem patří např. paravoltiž, paradrezura).

Kůň, jehož hřbet je zdrojem třídimenzionálních pohybových podnětů, stimuluje jezdce. Zvíře napodobuje chůzový mechanismus člověka, jehož končetiny jsou odlehčené, a společný pohyb vede k uvolňování ztuhlých svalů. Napřimuje se páteř, prohlubuje dech. Dítě s postižením dolních končetin se tedy na koni skutečně může projít - od pasu nahoru jde samo a nohy mu „půjčí” kůň , což má vedle fyzioterapeutického hlediska samozřejmě i příznivý vliv na psychiku. Tento základní mechanismus jízdy na koni napomáhá k nácviku chůze, zlepšení koordinace pohybu, rovnováhy, posilování svalů s tendencí k oslabení. Proto se hipoterapie používá především u dětí s dětskou mozkovou obrnou, lehkou mozkovou dysfunkcí, různými svalovými dysbalancemi, skoliózami, ortopedickými vadami, dechovými obtížemi.

“Kůň je úžasným prostředkem, kterým je možné děti motivovat k činnosti, kterou by jinak dělaly třeba s nechutí. Při hipoterapii se využívá povahy koně, snažíme se, aby kůň byl dítěti ušitý na míru, a to nejen, co se povahy týče, ale také z hlediska mechaniky pohybu zvířete. Léčebné pedagogicko psychologické ježdění není jen o jízdě na koňském hřbetě, nejdůležitějším prvkem je interakce mezi dítětem a koněm, tzn. děti koně zkouší vodit, čistit je ve stáji, pozorovat „to velké zvíře“, jak reaguje na jejich hlas, pohyby a projevy,“ uvedla Jana Štréglová.

Ale jízda dětí na koni má i obrovský psychologický dopad. Kůň je krásné a ušlechtilé zvíře. Každý k němu přistupujeme s respektem, s lehkými obavami, které, pokud překonáme, vedou k velikému uvolnění, k pocitu hrdosti nad tím, co jsme dokázali.

Děti se učí ovládat veliké zvíře, učí se s ním spolupracovat, musí s ním komunikovat. Ty větší mohou pomáhat i ve stáji s jejich čištěním či krmením. Kůň má rád kontakt s člověkem. Umí ocenit každý projev jeho pozornosti. Má rád pohlazení, popleskání po krku, kterým mu děti děkují za jízdu.

Veliký vliv na výsledný efekt hipoterapie má kombinace základních faktorů – správný výběr koně, zkušený hipolog, který vede koně a hipoterapeut. Kůň používaný pro hipoterapii musí být zdravý, na první pohled v dobré kondici, o pravidelnosti kroku nesmí být pochyb. To je snad nejnápadnější rys, ale zvíře musí být i jinak v pohodě. Dobře nakrmené, s lesklou srstí a jiskrou v oku. I psychická pohoda má na pohybu koně svůj vliv. Hipolog je zodpovědný nejen za slušné chování koně v průběhu hipoterapie, ale i za tempo, délku kroku a jeho pravidelnost.

Koně musí dobře znát a umět s ním pracovat tak, aby jeho pohyb byl pro jezdce co nejpřínosnější. Hipoterapeut sleduje dítě a to, jak se dokáže pohybově sladit s pohybem koně. Pracuje s každým individuálně, kombinuje hry a práci v sedle i na zemi. Samozřejmě vždy v závislosti na postižení daného dítěte.

„Jsme moc rádi, že jsme navázali spolupráci s Mgr. Janou Štréglovou, která se kromě jiných aktivit věnuje také hipoterapii. Má vystudovanou dvouletou specializační přípravu v oblasti léčebně pedagogicko-psychologického ježdění. Spolupracujeme s paní Holendovou a její povely poslouchají jak koně, tak děti i jejich rodiče. Děti jezdí pravidelně, jednou týdně, maximálně dvacet minut – vždy v závislosti na schopnostech a možnostech daného jedince. O jízdy na koních je mezi členy OS Orion veliký zájem. Hipoterapie je léčebná metoda, kterou ale bohužel pojišťovny nehradí. Peníze na její zajištění získáváme z dotací a grantů, podporují nás města Rychnov nad Kněžnou, Kostelec nad Orlicí, Královéhradecký kraj, MPSV, MŠMT a drobní sponzoři,“ uvedla Ilona Mikušová za Sdružení Orion.

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení