VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odhalí pomník Františku Kupkovi

Dobruška - Město Dobruška připravilo doprovodný program pro účastníky Mezinárodního sympozia František Kupka – Čech, Francouz, Evropan, pro občany kraje, města Dobrušky, Opočna a Jaroměře a pro další návštěvníky.

5.10.2008
SDÍLEJ:

Jedna z pozdních Kupkových fotografií.Foto: Repro: Kolokvium Fr. Kupka

Sympozium se koná 7. – 8. října 2008 v Hradci Králové pod záštitou francouzského velvyslance v ČR Charlese Friese, českého velvyslance ve Francii Pavla Fischera, ministra kultury ČR Václava Jehličky, hejtmana Královéhradeckého kraje Pavla Bradíka. Pořadateli jsou Královéhradecký kraj, Univerzita Hradec Králové a Francouzský institut v Praze.

„Příspěvky přednášejících jsou rozděleny do tří základních okruhů: František Kupka - jeho regionální kořeny a výtvarné počátky v Čechách a ve Vídni, František Kupka - tvůrčí pobyt ve Francii, František Kupka – Evropan. Na středu 8. října odpoledne je pro návštěvníky sympozia připraven alternativní program, který zahrnuje návštěvu Opočna, rodného města F. Kupky, a Dobrušky, kde strávil František Kupka své mládí,“ popsala program Vladimíra Svobodová za kulturní zařízení města.

Doplnila, že Dobruška, kde trávil František Kupka v letech 1872 – 1889 své mládí, je hrdá, že svou uměleckou dráhu odstartoval Kupka právě zde.
Proto bude v pondělí 6. října ve 14 hodin před budovou Základní školy Františka Kupky v Dobrušce slavnostně odhalen památník Františku Kupkovi, jehož autorem je akademický sochař a medailista Zdeněk Kolářský.

Bude zpřístupněna obnovená expozice prvotin Františka Kupky v prostorách historické renesanční radnice na náměstí F. L. Věka. Doplní ji další Kupkovy obrazy, které dosud nebyly součástí expozice a jsou majetkem Města Dobrušky.

Téměř celý měsíc říjen budou mít zájemci možnost navštívit výstavu František Kupka – Návraty, která bude instalována v lapidáriu Městského úřadu na náměstí F. L. Věka 11. Výstava přibližuje malířovo dětství a mládí v rodném kraji (v Opočně, Dobrušce a Jaroměři) před jeho odchodem do ciziny, i umělcovy návraty domů ve zralém věku po mnoha letech. Výstava vznikla z archiválií Vlastivědného muzea v Dobrušce, Městského muzea v Jaroměři a ze soukromého archivu architekta Vladimíra V. Jirouta.

„V prostorách Základní školy Františka Kupky je připravena výstava výtvarných prací, které vytvořily její žáci v průběhu několika uplynulých let právě na náměty díla Františka Kupky,“ upřesnila Svobodová.

Ve středu 8. října v 18 hodin budou mít návštěvníci dobrušského kina výjimečnou možnost zhlédnout slavnostní veřejnou předpremiéru filmu režisérky a scenáristky Daniely Gébové František Kupka, symfonik barev a malíř kosmu. Film, který bude promítán v sále Panoramatického kina 70 v Dobrušce, uvedou sami autoři tohoto projektu.

(zr)

5.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení