VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevování děl skladatele Zelenky je senzací

Rychnovsko - „Bez dechu," byla první dvě slova Jiřiny Novotné z Nového Města nad Metují krátce poté, co v kostele sv. Václava v Dobrušce utichl dlouhotrvající potlesk pro Ensemble Inégal a jeho provedení Missa Sanctissimae Trinitas geniálního českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky.

9.10.2014
SDÍLEJ:

Dobruška - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

Během třetího koncertu Mezinárodního festivalu F. L. Věka prý téměř ani nedýchala a Zelenkova mše bude patřit k nezapomenutelným hudebním zážitkům. Přestože festival navštěvuje letos poprvé, neváhala si zakoupit abonentku a teď jí program přináší jednu povznášející chvíli za druhou podobné reakce ovšem byly slyšet ze všech stran.

Ensemle Inégal „objevuje" Jana Dismase Zelenku už téměř deset let. Na otázku, co rozhodlo o tom, že právě hudbě tohoto skladatele věnuje takovou pozornost, odpověděl umělecký vedoucí a dirigent souboru Adam Viktora: „Je to proto, že před lety, když jsme hledali repertoár pro náš ansámbl, tak jsme narazili na Zelenkovo dílo a zjistili, že v jeho obrovském odkazu je valná část hudby naprosto neznámá. Nadchla nás myšlenka, abychom Zelenkovo neznámé dílo oživili a připravili publiku k provedení."

Velký znalec skladatelova díla proto ještě zdůraznil: „To, že Zelenkova hudba je mimořádně krásná a hodnotná, se dnes už ví. Je ale pravda, že ještě není tak populární jako Vivaldi, Händel nebo Bach. Myslím si ovšem, že je pouze otázkou času, než si publikum zvykne, že tady existuje další autor, o kterém se nevědělo. Čím více jeho hudby se podaří znovu objevit, tím větší o něj bude zájem."

Ensemble Inégal dnes šíří tvorbu Jana Dismase Zelenky po celé Evropě a sklízí za provedení skladeb a nahrávky na CD ocenění v mnoha zemích. Je historicky prvním českým tělesem na poli staré hudby vyznamenaným prestižním francouzským oceněním Diapason d´Or, navíc letos se tak stalo již potřetí.

Tvorba geniálního skladatele však byla dlouhou dobu v držení saského kurfiřta a polského krále, v jehož službách Zelenka v Drážďanech byl. Jak se dostaly partitury z uzamčených archivů na světlo světa?

„V první polovině 19. století přišel z Drážďan do Prahy dar pro varhanickou školu v podobě několika velkých Zelenkových skladeb. O tom, jestli se tehdy provedly, nemáme žádné zprávy. Každopádně víme, že první veřejné koncertní provedení Zelenkovy hudby uspořádal Bedřich Smetana, který si opsal jednu jeho skladbu v Drážďanech. Letos uplynulo 151 let od uvedení v Praze. Od té doby se datuje pozvolný vzestup zájmu o Zelenku," vysvětlil stručně okolnosti dlouhého „utajení" Adam Viktora a pokračoval: „Rozhodujícím činem bylo vydání Zelenkových triových sonát tiskem, které připravil muzikolog Camillo Schoenbaum. Přestože jsou to nejmenší skladby, které kdy Zelenka zkomponoval, způsobily naprostou senzaci. Najednou se ukázalo, že tady existuje repertoár, který je mimořádně hodnotný a nádherný, o němž se vůbec nevědělo. Stalo se tak v šedesátých letech, do té doby nebylo známo nic. Byl to šok a senzace, pak vše šlo raketově."

Umělecký ředitel festivalu Pavel Svoboda, který považoval provedení Zelenkovy mše z roku 1733 za jeden z vrcholů čtvrtého ročníku, připomněl návštěvníkům, že měli jako dosud jedni z mála v Čechách možnost slyšet nádhernou hudbu, pocházející ze stejné doby jako kostel sv. Václava v Dobrušce, v němž zazněla.

MHF F. L. Věka pokračuje 26. října koncertem Praque cello quartet s Ivanem Vokáčem v Husově sboru v Dobrušce. Hodinu před začátkem, tj. od 18.30 hod., bude zájemcům umožněna prohlídka objektu a vzácných varhan. (ehl)

Autor: Redakce

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení