VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Rabštejně dnes oslaví výročí české hymny

Kostelec nad Orlicí – Dnes na Rabštejn do Kostelce zavítá Zdena Zvěřinová v doprovodu světové harfistky a dalších sólistů našich předních hudebních těles s pořadem věnovaným uctění 180. výročí prvního uvedení písně, pozdější hymny „Kde domov můj" (1834) . Natáčet tu bude i Český rozhlas Hradec Králové. ZDENA ZVĚŘINOVÁ odpověděla na několik otázek, které se k zajímavému programu vztahují.

21.11.2014
SDÍLEJ:

Zdena ZvěřinováFoto: Zdroj redakce

Kde mohli již diváci uváděný pořad vyslechnout?
V první řadě je nutné si uvědomit, že problematika Škroupovy hudby mě provází již od středoškolských studií. Takže v současnosti lze mluvit o stovkách a stovkách hudebních vystoupení v rámci výrazných výročí tvůrců (Františka Škroupa, Josefa Kajetána Tyla a trvání písně „Kde domov můj“). Pořad mohli vyslechnout v převážné většině českých a moravských městech. Pochopitelně několikrát v Praze v různých kulturních stáncích, ale rovněž v zahraničí. Vídeň, Štýrský Hradec, nizozemský Amsterodam, Rotterdam, vládní Haag, Madurodam. Posléze mezi krajany v Zágrebu a Daruvaru. Není bez zajímavosti, že naše hlavní město organizuje už tradičně návštěvu Čechoslováků z celé Evropy včetně zaoceánských zemí. Za zmínku stojí velkolepá akce mezinárodních krajanských festivalů. Naposledy v roce 2012 v Černínském paláci, kdy se nápěvu české hymny mohlo poklonit přes tři tisíce přítomných posluchačů ze zahraničí. Akce byla pořádána pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí v čele s knížetem Schwarzenbergem a bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem.

Jste častým hostem Českého rozhlasu Hradec Králové. Byl natočen pořad, ve kterém se zmiňujete i o pátečním pořadu na Rabštejně v Kostelci nad Orlicí. Můžete to okomentovat?
Jsem hostem nejen v Hradci Králové, ale především v Praze. Na vysvětlenou: současné cyklické pořady jsou Českým rozhlasem Praha přidělovány jednotlivým regionálním studiím, tedy i Hradci Králové. Pokud se týká dotazu, pak Český rozhlas Hradec Králové sám požádal o možnost záznamu dvou skladeb Františka Škroupa, které budou uváděny na komponovaném pořadu v Kostelci nad Orlicí. Po doplnění rozhovoru v rozhlasovém studiu Hradec Králové bude celý pořad v rámci 180. Výročí trvání hymny „Kde domov můj“ uveden v závěru roku, tedy v prosinci 2014. V sobotu od šestnácti hodin na Českém rozhlase dva.

V pořadu, jehož jste autorkou a provázíte jej mluveným slovem, vystupují sólisté a vynikající hudebníci našich předních hudebních těles. Jedná se o náhodná pracovní setkání?
Ne, všichni jsme dlouholetými přáteli.

Mohu zmínit, že přijede naše přední česká harfistka…
Souhlasím. Harfistka Hana Mullerová – Jouzová v roce 1986 v USA získala s tímto nástrojem prvenství na celosvětové soutěži harfistů a toto první místo nebylo u nás zatím překonáno. Ve spojení s tímto nástrojem čekají návštěvníky velmi zajímavá překvapení. (mk)

Kdo je profesorka Zdena Zvěřinová

Kdo je profesorka Zdena Zvěřinová

Zdena Zvěřinová přednáší na Filmové a televizní fakultě AMU Praha a na Univerzitě Hradec Karlově.

Sama vystudovala čtyři vysoké školy.

Celý život byla a stále je velice aktivní, a tomnoha směrech.

Pořady, jichž je autorkou a provází je současně mluveným slovem, přináší návštěníkům silné citové prožitky. Umocňované setkáním s výjimečnými osobnostmi a sólisty našich předních hudebních těles.

Je jedinou žijící „Škroupoložkou". Umělecký záměr pátečního pořadu na Rabštejně: uctění 180. výročí prvního uvedení písně, pozdější hymny „Kde domov můj?" (1834)

Pořad Rabštejn uvádí dnes večer v 19 hodin pro veřejnost a dopoledne pro střední školy (studenty Obchodní akademie Kostelec)

Program bude natáčet Český rozhlas Hradec Králové.

V Kostelci nad Orlicí na Rabštejně nevystupuje Zdena Zvěřinová poprvé. Její pořady vzbudily vždy silné ohlasy.

Již si získala své publikum.

Účinkují:

PhDr. Zdena Zvěřinová,DrSc. Prof. UK Praha (průvodní slovo, autorka pořadu)

Prof. Hana Müllerová-Jouzová (vítězka světové soutěže, členka Symfon.orch.hl.m.PrahyFOK)- harfa

Mgr. Jiří Brückler (sólista operního orchestru Národního divadla Praha a Státní opery Praha)- zpěv baryton

Mgr. Tomáš Kyral (sólohornista Státní opery Praha) – lesní roh

MgA. Vítězslav Drápal (prof. Janáčkovy Akademie múzických umění Brno) – flétna

Vstupenky jsou v předprodeji v SK Rabštejn Kostelec nad Orlicí tel. 494 320 288, 603 480 149 (www.skrabstejn.cz), případně mailem na klimesova@skrabstejn.cz . Vstupenky jsou bez místenek. Pořad je zařazen do „Pořadů pro věrné diváky".

Autor: Redakce

21.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení