VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mizí bariéry mezi umělci a publikem

Opočno - Já už tady nejsem rád. - Tak nějak to řekl pan učitel v podání Zdeňka Svěráka ve filmu Vratné lahve.

16.7.2009
SDÍLEJ:

Renesanční zámek v Opočně.Foto: Jan Ježdík

„Odešel jsem asi do důchodu v pravý čas, nic podobného jsem necítil,“ vzpomíná učitel Ivo Kašpar, který velkou část svého volného času věnuje práci v Opočenské besedě a výsledkem je už tradiční Opočno hudební - každoroční cyklus patnácti koncertů vážné hudby. Nejbližší z koncertů, které má na starost, navštíví posluchači zítra v zámecké obrazárně.

„Zatím se nám daří získávat výborné hudebníky, doufám, že nás finanční krize neohrozí. Částečně přispívá město, máme také některé stálé mecenáše. A již teď získáváme další sponzory pro Opočno hudební 2010. Asi to zná každý, kdo se pustí do opakovaných akcí. Jakmile probíhá jeden ročník, je nejvyšší čas připravovat ten další. Je to nutné nejen s ohledem na finance. Většina umělců, které zveme, mívá na podzim již hotový plán pro následující rok, termíny tedy musíme domlouvat s velkým předstihem,“ vysvětluje Kašpar.

Koncerty Opočna hudebního, ať už se konají v kostelíku nebo v zámecké obrazárně, se vyznačují nejen kvalitou, ale i příjemnou atmosférou. V tom se shodují účinkující i diváci. „Tenhle prostor Opočeňákům závidím,“ sdělila například návštěvnice z Dobrušky. Další podotkla, že zde mizí bariéry mezi umělci a publikem. Kostel Panny Marie v sousedství zvonice, který byl již před mnoha lety vysvěcen a upraven na obřadní a koncertní síň, je pro komorní koncerty ideální. Ivo Kašpar, předseda Opočenské besedy, si je toho vědom: „Je to obrovská deviza a bylo by trestuhodné ji nevyužít. Vlastníkem objektu je město a prostory pro koncerty poskytuje zdarma.“

Atmosféra pořadů je dána i úvodním slovem Ivo Kašpara, který zpravidla chladnou oficialitu nahrazuje jemným humorem. „Snažíme se hlavně o to, aby se všichni cítili dobře. Opočno je malé město, nemůžeme si dovolit vysoké vstupné, zatím to zvládáme,“ podotýká Kašpar.

Na každém koncertě lidé dostávají programy, kde je také povídání o účinkujících, i to jsou detaily, které považuje Kašpar za důležité. Ty nejnovější materiály mají pořadatelé připraveny na zítřejší koncert. Od 19.30 hodin se v zámecké obrazárně uskuteční klavírní recitál Lukáše Klánského. „Kromě stručného životopisu jsme vytiskli i přehled ocenění na soutěžích, a to je dlouhý výčet. Lukáš Klánský je považován za jednu z nejvýraznějších osobností české klavírní generace a v posledních jedenácti letech se zúčastnil téměř dvaceti národních i mezinárodních klavírních soutěží, v nichž získal převážně první ceny,“ přiblížil Kašpar interpreta.

Program je více než slibný – Bachova preludia a fugy, Beethovenova Patetická, druhá polovina je věnována Chopinovi. (da)

16.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostelecké mažoretky na mistrovství v Itálii nezklamaly.

Kostelecké mažoretky na mistrovství v Itálii nezklamaly

Hasiči. Ilustrační snímek.

Žena zachraňovala padajícího horolezce. Zlomila si malíčky

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Mladé Buky - Festival Trutnoff se ani v menší variantě takzvané Zahradní slavnosti letos neuskuteční.

Saint-Gobain čelí počítačovým pirátům

Častolovice - Skupina Saint-Gobain, jejíž součástí je i divize Isover v Častolovicích, se stala, stejně jako mnoho dalších společností po celém světě, cílem kybernetického útoku. V reakci byly kvůli ochraně dat odpojeny všechny její IT systémy.

Soud dvojici potrestal za znásilnění spoluvězňů

Hradec Králové - Za znásilnění a vydírání spoluvězňů v pardubické věznici půjdou Radim Uherek (22) na osm a Patrik Pešta (26) na čtyři roky do vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies