VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mizí bariéry mezi umělci a publikem

Opočno - Já už tady nejsem rád. - Tak nějak to řekl pan učitel v podání Zdeňka Svěráka ve filmu Vratné lahve.

16.7.2009
SDÍLEJ:

Renesanční zámek v Opočně.Foto: Jan Ježdík

„Odešel jsem asi do důchodu v pravý čas, nic podobného jsem necítil,“ vzpomíná učitel Ivo Kašpar, který velkou část svého volného času věnuje práci v Opočenské besedě a výsledkem je už tradiční Opočno hudební - každoroční cyklus patnácti koncertů vážné hudby. Nejbližší z koncertů, které má na starost, navštíví posluchači zítra v zámecké obrazárně.

„Zatím se nám daří získávat výborné hudebníky, doufám, že nás finanční krize neohrozí. Částečně přispívá město, máme také některé stálé mecenáše. A již teď získáváme další sponzory pro Opočno hudební 2010. Asi to zná každý, kdo se pustí do opakovaných akcí. Jakmile probíhá jeden ročník, je nejvyšší čas připravovat ten další. Je to nutné nejen s ohledem na finance. Většina umělců, které zveme, mívá na podzim již hotový plán pro následující rok, termíny tedy musíme domlouvat s velkým předstihem,“ vysvětluje Kašpar.

Koncerty Opočna hudebního, ať už se konají v kostelíku nebo v zámecké obrazárně, se vyznačují nejen kvalitou, ale i příjemnou atmosférou. V tom se shodují účinkující i diváci. „Tenhle prostor Opočeňákům závidím,“ sdělila například návštěvnice z Dobrušky. Další podotkla, že zde mizí bariéry mezi umělci a publikem. Kostel Panny Marie v sousedství zvonice, který byl již před mnoha lety vysvěcen a upraven na obřadní a koncertní síň, je pro komorní koncerty ideální. Ivo Kašpar, předseda Opočenské besedy, si je toho vědom: „Je to obrovská deviza a bylo by trestuhodné ji nevyužít. Vlastníkem objektu je město a prostory pro koncerty poskytuje zdarma.“

Atmosféra pořadů je dána i úvodním slovem Ivo Kašpara, který zpravidla chladnou oficialitu nahrazuje jemným humorem. „Snažíme se hlavně o to, aby se všichni cítili dobře. Opočno je malé město, nemůžeme si dovolit vysoké vstupné, zatím to zvládáme,“ podotýká Kašpar.

Na každém koncertě lidé dostávají programy, kde je také povídání o účinkujících, i to jsou detaily, které považuje Kašpar za důležité. Ty nejnovější materiály mají pořadatelé připraveny na zítřejší koncert. Od 19.30 hodin se v zámecké obrazárně uskuteční klavírní recitál Lukáše Klánského. „Kromě stručného životopisu jsme vytiskli i přehled ocenění na soutěžích, a to je dlouhý výčet. Lukáš Klánský je považován za jednu z nejvýraznějších osobností české klavírní generace a v posledních jedenácti letech se zúčastnil téměř dvaceti národních i mezinárodních klavírních soutěží, v nichž získal převážně první ceny,“ přiblížil Kašpar interpreta.

Program je více než slibný – Bachova preludia a fugy, Beethovenova Patetická, druhá polovina je věnována Chopinovi. (da)

16.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Na ZPA se vrátily digitální hodiny
10

Moderní hodiny ukazují červeně

Šarmantní osobností je Simona Stašová

Východní Čechy, Hradec Králové - Vítězkou jednadvacátého ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stala herečka Simona Stašová.

AKTUALIZOVÁNO

Nebezpečný most výrazně omezuje dopravu

Hradecko, Krňovice - Pro těžkou dopravu se neplánovaně v pátek odpoledne uzavřel most v Krňovicích. Mimořádné opatření potrvá týdny.

Disciplinární tečka: tresty pro trojici dobrušských fotbalistů

Dobruška - Tečku za utkáním 22. kola fotbalového krajského přeboru Nové Město nad Metují - Dobruška (1:0) udělalo čtvrteční zasedání Disciplinární komise Krajského fotbalového svazu.

Maďaři podezřelí z brutálního útoku na ženu vinu odmítají

Východní Čechy, Hradec Králové - Případ zbité a vážně zraněné ženy, která byla loni po pálení čarodějnic nalezena v pardubickém bytě, zatím nemá konec. Krajský soud hlavní líčení s dvěma obžalovanými odročil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies