Rozsahem a kvalitou autorských materiálů je průvodce v České republice ojedinělý. Dvaasedmdesátiletý bývalý středoškolský kantor dokončil jeho 19. aktualizované vydání.

Průvodce má nyní zastoupení i v Národní knihovně.
Zájemci v něm objeví texty, videa, filmy i např. historický 9,5milimetrový filmek z rekvírování zvonů v Rychnově n. K. v r. 1942, tisíce vyobrazení, animace, 160 powerpointových prezentací. Díky jednotlivým dílům průvodce se čtenář seznámí se známou, stejně jako s pozapomenutou, v každém případě však s velmi bohatou historií samotného Rychnova nad Kněžnou, která se píše již od roku 1258. Slavná minulost i současnost známého „okresního města“ Karla Poláčka jsou panem doktorem připomínány nejen formou textů, ale jsou přibližovány taktéž prostřednictvím dobových vyobrazení (konkrétně rodných listů, vysvědčení, dopisů apod.) a stovkami unikátních dobových, mnohdy rodinných i portrétních fotografií (do chvíle zpřístupnění neznámých). Vše provází slovem sám autor.

Josef Krám čerpal vždy z dlouhodobého hlubokého studia historických pramenů. Sám k tomu dodává: „Materiály sháním doslova všude. Základem byly dobré vztahy k místním lidem a jejich důvěra ke mně. Často jen říkají, proč jsem nepřišel dřív, protože všecko už vyhodili, když babička či dědeček umřeli a domek či chaloupku zbourali. Ale to už je osud.“ V posledních letech se Josef Krám věnuje práci na dalším obohacení svého díla v průměru šest hodin denně.

Zájemci si z mnoha dílů jeho DVD mohou vybrat varianty prohlídek města, a to z různých ročních období. Mezi velmi poutavě zpracované výstupy o částech Rychnova nad Kněžnou a jeho památkách jistě zaujmou kapitoly o starém a novém rychnovském zámku, o chrámu Nejsvětější Trojice či o židovském ghetu nebo o rozsáhlém hřbitově stejně jako virtuální rozhovor s rychnovským katem či příběh únosu torpédoborce za první světové války: za ním stáli totiž dva Rychnováci – kteří to byli konkrétně, nechť si zájemci případně zjistí sami.
Olga Szymanská