Ačkoliv se původně zdálo, že chladnější léto bude přát větší návštěvnosti pamětihodností, hradů a zámků, čerstvě zveřejněná čísla památkářů tomu příliš nenasvědčují.

V Pardubickém kraji památky přilákaly v létě víc turistů než vloni, vrátily se tak po loňském propadu na úroveň roku 2009. V Královéhradeckém kraji ale památkáři z letošní sezony být nadšení naopak nemohou. Zaznamenali téměř 20procentní úbytek turistů.

„Celkově za červenec a srpen návštěvnost v našich objektech klesla o 26 069 lidí na 111 915 návštěvníků,“ řekla včera Martina Schreiberová, mluvčí královéhradeckého krajského památkového ústavu (NPÚ), který má sídlo v Josefově.

Nejvýraznější pokles se týká zámku v Opočně, ale poznamenal také zámek v Náchodě či Hospital na Kuksu. Znatelný propad postihl rovněž zámek v Ratibořicích. Čísla však ještě nejsou konečná.

„U Opočna, jak se zdá, klesl počet poněkud výrazněji. Ovšem není to proto, že by bylo méně návštěvníků, ale proto, že to letos bylo počítáno jiným systémem. Pro příklad: loni si turista koupil vstupenku na tři okruhy, tudíž byl počítán jako tři osoby. Letos je to tak, že si koupí prohlídku na tři okruhy a je počítán stále jako jedna osoba,“ vysvětluje Schreiberová.

Jedinou státní památkou v Královéhradeckém kraji, které se podařilo přilákat více turistů, byl tak zámek v Hrádku u Nechanic.

Menší zájem veřejnosti podle Schreiberové způsobilo paradoxně právě špatné počasí. „Do konce roku 2011 se návštěvníci mohou těšit ještě na oblíbené adventní a vánoční akce, tak snad se návštěvnost ještě zvedne,“ dodala.

V Pardubickém kraji, kde návštěvnost památek oproti loňskému roku naopak vzrostla, pozitivní trend mnozí vysvětlují naopak nepřízní počasí, které nepřálo klasickým letním radovánkám. Jen o slatiňanský zámek a hrad Svojanov, který nepatří státu, nýbrž městu Polička, zájem stagnoval.

Podle kastelána na Svojanově Miloše Dempíra byl kvůli rekonstrukci na jaře zredukován provoz hradu, v červenci a srpnu už ale žádná omezení nebyla.
Zájmu lidí o památky skutečně může napomoci horší počasí, kdy si hledají náhradní program „pod střechou“.

„Neměli jsme letos peníze na dovolenou v Chorvatsku, tak jsme se s celou rodinou rozhodli pro putovní dovolenou po českých luzích a hájích. Přálo tomu i počasí, hlavně v červenci bylo jen málo dní, kdy byla turistika za trest a počasí by lákalo spíš k vodě,“ řekla Magda Letenská z Hradce Králové.
Vlivy počasí však nejsou, jak ostatně dokládá pokles návštěvnosti památek v Královéhradeckém kraji, pravidlem.

„Vloni byl všeobecný propad návštěvnosti v celé republice, zčásti na to asi měla vliv i ekonomická krize neustále připomínaná v médiích,“ uvedla Dagmar Dušková z pardubického pracoviště NPÚ.

Příjmy ze vstupného tvoří kolem 90 procent z celkových tržeb hradů a zámků.

(kim, čtk)