VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kupka se vrací domů. Obří projekt začne výstavou

Opočno - Město Opočno nechce zůstat svému rodákovi nic dlužno a chce mu vzdát poctu i přiblížit jeho dílo a život lidem. Vznikl tak velký projekt, který se zrodil u Vladimíry Svobodové.

21.9.2011
SDÍLEJ:

Kupka se vrací domů. Obří projekt začne výstavouFoto: Dana Marková

Vrátí se František Kupka domů? Myšlenku převozu jeho zpopelněných ostatků na pražský Slavín inicioval Královéhradecký kraj, kromě významných osobností kulturního života pomyslný návrat Františka Kupky jednoznačně podpořilo i město Opočno.

Jako rodiště světově uznávaného malíře připravilo dlouhodobý projekt, který bude odstartován zítra, v předvečer Kupkových „narozenin“. Nad opočenským projektem převzal záštitu ministr kultury Jiří Besser a královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Čím projekt zaujal, na to jsme se zeptali přímo jeho autorky Vladimíry Svobodové.

Přestože Váš projekt vznikl v krátké době, získal uznání. Můžete prozradit recept?
Vysvětlení je jednoduché, tím nejdůležitějším na celém projektu je jméno Františka Kupky, jeho světovost si uvědomujeme i u nás.

Pokud bude pomyslný návrat realizován, mělo by to být na podzim 2012. Projekt je na celé období?

Ano. Jeho smyslem je přiblížit osobnost a tvorbu Františka Kupky veřejnosti, rok není nijak dlouhá doba. Slovo přiblížit myslím doslova, to znamená, že nejde jen o informování. Být hrdý na své významné rodáky, zajímat se o ně, mít je rád, to znamená mít rád místo, kde žijeme. To je velmi důležité pro každé město a to není práce na chvíli, to je práce napořád a tomu musí odpovídat i dlouhodobá kulturní koncepce.

Mít rád Kupku, to znamená porozumět abstrakci. Není to přece jen hodně náročný cíl?
Kupka není jenom abstrakce. Byl stejně podivuhodný člověk jako umělec, myslím, že poznání Kupky jako člověka může pomoci při poznání Kupky malíře.

Poznání Kupky člověka - můžete být konkrétnější?
Jeho život nabízí hodně možností. V Dobrušce poznal spiritismus. Na pražské Akademii zvládal studium malby lehce, takže studoval vše, co ho přitahovalo. Astrologii, chemii, astronomii, seznámil se s alchymií, doháněl mezery v klasických vědách atd. V Paříži se zapojil do anarchistického hnutí a svou tvorbou dokázal mistrně zaútočit na všechny nešvary doby. Vrhal se do všeho a seznámení s Kupkou člověkem nabízí dost možností k různým programům, projekt tedy počítá např. s přednáškami o spiritismu, mysticismu, okultismu atd. Všechny tyto obory ovlivnily Kupkovu tvorbu, zároveň jsou to témata sama o sobě zajímavá.

Mluvíte o přednáškách, to znamená, že na programu nebudou jen výstavy?
Určitě ne. Jak už jsem řekla, cílem je přiblížit osobnost a tvorbu Františka Kupky. To je možné nejen výstavou, ale i formou besed či přednášek a především programy, kterých se budou lidé aktivně účastnit. Mám na mysli nejrůznější soutěže či výstavy regionálních umělců, to všechno projekt obsahuje. Zatím na papíře, mnohem důležitější však je samotná realizace jednotlivých akcí a jejich propagace. Sledování zájmu, pružné reagování např. doprovodnými programy, s tím vším se musí při tvorbě kulturních akcí počítat.

Projekt bude odstartován výstavou, vyvrcholením by mohl být návrat Kupky na Slavín. Tím to pro Opočno skončí?

Nemělo by, ale to už záleží na Opočnu. Radnice mě požádala o konzultaci při získání dotačního titulu, jehož součástí byl i Kupka. Zpracovala jsem tedy projekt s konkrétními akcemi až do října 2012. Pomohla jsem při realizaci výstavy, nyní přebírá projekt a jeho realizaci město Opočno.

Vernisáž výstavy bude v Mariánském kostelíku ve čtvrtek v 16 hodin. Ne vždy jsou vernisáže i pro veřejnost. Jak to je v Opočně?
Jsem velmi ráda, že opočenská vernisáž nebude pouze pro VIP. Už na začátku rozhovoru jsem říkala, jak je důležité realizovat projekt společně s občany. Udělat vernisáž bez nich – to by byl začátek konce. Symbolické je i to, že varhanní improvizace při vernisáži byla svěřena místnímu – Vladimíru Jelínkovi, který vyučuje v uměleckých školách v Dobrušce a Opočně. Výstava je připravena ve spolupráci s Národní galerií, je potěšující, že účast přislíbil ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Tomáš Vlček. Ke Kupkovi má vřelý vztah, věřím, že pro přiblížení jeho tvorby je to člověk nejpovolanější. Po vernisáži bude následovat koncert ke 140. výročí narození Františka Kupky, vystoupí Art Trio Praha. Proběhne v zámecké obrazárně a vzhledem k její omezené kapacitě je pro hosty připravena ukázka koncertu ještě před jeho oficiálním začátkem. Veřejnost si jej vyslechne celý, hlavní koncert začne v 19 hodin.

Kdo byl František Kupka

František Kupka
* 23. září 1871, Opočno
†24. června 1957, Puteaux, FR

Český malíř a grafik světového významu, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Jeho vztah k hudbě se podílel na vzniku a realizaci dalšího nového výtvarného směru – orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství jiným uměním (hudba, poezie).

- František Kupka se narodil jako nejstarší z pěti dětí v rodině notářského úředníka v Opočně. Své mládí prožil v Dobrušce pod Orlickými horami, kde se vyučil sedlářskému řemeslu, ale již tehdy maluje vývěsní štíty a obrázky svatých. Projevuje velký malířský talent, a proto na přímluvu rodinného přítele není nucen věnovat se svému řemeslu a je poslán nejprve do řemeslnické školy v Jaroměři a posléze na pražskou Akademii.

- Převážnou část života žil ve Francii. Byl též i grafikem – ilustrátorem. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby.

Mezi nejslavnější díla patří:
• Horká a Studená chromatika
• Cyklus Vertikální kresby
• Cyklus Pohyblivé grafiky
• Kolem jednoho bodu
• Dvoubarevná fuga
• Velká nahota


21.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení