VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komnaty i parky památek s novinkami

Rychnovsko – Jste přesvědčeni, že památky v regionu již znáte nazpaměť? Jejich správci vás mohou v nadcházející sezoně, na kterou přichystali mnoho novinek, vyvést z omylu. Kromě opočenského státního zámku, který je již o víkendech přístupný, se většina památek v regionu otevře od května.

14.4.2010
SDÍLEJ:

Častolovický zámek se porvé otevřel veřejnosti na Svátek práce Foto: DENÍK/Miloslav Dostálek

Schodolez pro handicapované vozíčkáře nahradí v častolovickém sídle výsuvná plošina. V zámeckém parku vyrostl nový altán, ve kterém bude návštěvníkům k dispozici občerstvení, do expozice umístí restaurovaný obraz z 18. století ze sbírek zámku v Zásmukách. Jak za správu zámku upřesnila Kateřina Kuthanová – Bednářová, každý měsíc se v zámecké galerii uskuteční tradiční výstava, letos však majitelka sídla Diana Sternbergová dá prostor mladým umělcům z regionu.
V Doudlebách nad Orlicí otevřou menší přírodovědné muzeum, po celou sezonu zde bude nová výstava kočárků a panenek.
Návštěvníkům zámku v Potštejně se otevře vylepšená expozice Bubákov přibližující historii hradu a okolí. Pokračují zde pravidelné Páteční salony – besedy se zajímavými hosty nejen z regionu. „V červnu otevřeme zrevitalizovaný zámecký park, což doprovodí slavnost s průvodem koní, kočárů, historických postav a zábavný program pro děti. Těm jsou rovněž určené nové speciální prohlídky – Pohádkové neděle,“ pozval turisty spolumajitel zámku Zdeněk Nováček.
Hrad Potštejn zahájil sezonu 4. dubna, turisté, kteří vyšplhají až k jeho branám, však dovnitř zříceniny mohou vstoupit v dubnu jen o víkendech a svátcích, od května potom denně kromě pondělí. Prohlídka s průvodcem zde trvá 50 minut. Projít se můžete po naučné stezka Portifikační opevnění středověku. Po celou letní sezonu bude v areálu hradu umístěna expozice útrpného práva. Na hradě se uskuteční divadelní a šermířská vystoupení. Děti se mohou těšit, že se sem po zimě vrátí stádečko kamerunských koz.
Expozice Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou se otevře 1. května. V expozici se objeví nové exponáty z depozitáře, na srpen správa zámku chystá koncert Heleny Vondráčkové, představení opery Rusalka a také řemeslné dílny a divadlo především pro děti.
O víkendech svátcích se již můžete procházet rozsáhlým exteriérem opočenského renesančního sídla, předem objednané skupiny pak i ve všední dny mimo pondělí. Běžná prohlídka zahrnuje historické interiéry, obrazárnu, knihovnu, asijské zbraně, zbrojnici a trvá kolem 75 minut. Při zkrácené padesátiminutové prohlídce si zájemci stihnou prohlédnout historické interiéry, obrazárnu, knihovnu.
Na zámku je nově instalována výstava měděného a cínového nádobí. V červnu se zde uskuteční Svátky růží s aranžmá růží v expozicích. Jak správa zámku doplnila, milovníci hudby se mohou i letos těšit na letní koncerty Opočenské besedy v obrazárně. V říjnu se zde uskuteční Mezinárodní setkání sokolníků.

Kolowratský zámek Rychnov nad Kněžnou

Expozice se otevírá 1. května, v květnu (a říjnu) bude otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, ostatní měsíce do 17 hodin.

Zámek Opočno

Zahajuje sezonu v dubnu, otevřeno od 9 do 11.30 a od 12.30 do 16 hodin, soboty, neděle a svátky.
Pro předem objednané skupiny i ve všední dny mimo pondělí. Poslední prohlídka zámku začíná v 14.45. Od května 9 - 11,30 a 12.30 – 17 hodin každý den mimo pondělí a den následující po státním svátku, připadne-li svátek na pondělí.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Sezona začíná 1. května a končí posledního října tohoto roku. Zámek je otevřen celý týden s výjimkou pondělí. Květen – červen: úterý – neděle od 9:00 do 17:00 hod. Červenec – srpen: úterý – neděle od 9:00 do 18:00 hod. Září – říjen: úterý – neděle od 9:00 do 17:00 hod.

Poslední prohlídka je vždy hodinu před uzavřením zámku. Možnost nočních prohlídek a prohlídek mimo otevírací dobu po předběžné dohodě. Park je pro veřejnost otevřen pouze v návštěvní hodiny zámku.

Zámek Potštejn

Sezona začíná v dubnu, otevřeno: duben, říjen: SO, NE a svátky 9:00-16:00
Květen - září: otevřeno denně 9:00-17:00. Mimo sezonu je otevřeno pouze po telefonické objednávce, poslední prohlídky začínají vždy 30 minut před koncem otevírací doby.

Hrad Potštejn

Sezona zde začíná 4. dubna 2010, v dubnu a říjnu je otevřeno pouze o víkendech a svátcích 9 – 12, 13 – 16 hodin. V květnu až září denně kromě pondělí 9- 12, 13 – 17 hodin. Prohlídka s průvodcem trvá 50 minut.

Zámek Častolovice

Expozice zámku bude v roce 2010 otevřena od soboty 1.května do neděle 3.října vždy od 9 do 18 hod. mimo pondělí. Poslední prohlídka v 17 hod.
Park, zvěřinec, dětské hřiště můžete navštívit denně,
ale se soumrakem se park uzavře.

Autor: Eva Zerzánová

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení