VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klub českých turistů nezahálí

Solnice - Koncem šedesátých let několik recesistů založilo pochod Praha – Prčice, který se stal brzy velmi populárním a účastnily se ho desetitisíce lidí. Po jeho příkladu začaly vznikat desítky podobných akcí po celé zemi.

6.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Vlasta Luťanská

V roce 1973 byl založen pochod Solnickou solnou stezkou a přibližně ve stejnou dobu Cikánské toulky Ohnišov, Kolem Vamberka a Přes tři hrady Sopotnice. Pořadateli solnické stezky byla tehdejší tělovýchovná jednota Tatran a SSM Solnice, u zrodu byli p. Zahradník st., A. Thér, Zahradník ml. a další. Pravidlem bylo, že byly vypisovány trati 50, 35 a 15 km. „Padesátka“ vedla většinou na hřebeny Orlických hor, „pětatřicítka“ podhůřím a „patnáctka“ okolím Solnice. Starty byly hromadné, startovalo se od sokolovny, z náměstí a také od volejbalových hřišť v Kvasinách. Pojetí bylo spíše sportovní, lidé si chtěli dokázat, kolik vydrží, „padesátku“ hodně účastníků běhalo.

V roce 1977 zanikl Tatran Solnice a pořadatelství pochodu převzala tělovýchovná jednota Auto Škoda Kvasiny. Organizátorem akce se stal na dlouhá léta učitel p. Starý, který byl předsedou turistického odboru. Účinnou pomoc poskytovala automobilka svými zaměstnanci i technikou (auta s řidiči, vysílačky) na nejvzdálenější kontrole „padesátky“, případně se v cíli podával teplý guláš! Organizace pochodu se postupně měnila, starty byly průběžné, přestaly být vypisovány nejdelší trasy.

Počátkem devadesátých let odešel ze Solnice p. Starý, skončila pomoc automobilky, poklesl zájem. Organizace pochodu se postupně dostala do kritického stavu a jen díky úsilí několika obětavých lidí ( Josef Mašek, Faist, Jarošová, Šprincová) se podařilo zachovat tradici.

V roce 2001 se stal předsedou turistického oddílu Josef Holec a rapidně oživil jeho činnost. Solná stezka se značně změnila a byl zdůrazněn turisticko - poznávací aspekt. Účastníci jsou vyváženi autobusy do atraktivního prostředí Orlických hor, případně do polského příhraničí. V posledních letech probíhá spolupráce s kvasinským Sociálním ústavem a toho se využívá při návrhu tras pochodu. Pochodující odjedou autobusem na určené místo v horách, odkud se pak různými cestami vrací do cíle v Solnici. Závěr pochodu je veden přes sociální ústav, kde je možno se občerstvit.

Solná stezka má v poslední době výbornou organizaci, atraktivní trasy, obětavé a pozorné pořadatele. Těm by jistě byl odměnou větší zájem veřejnosti, zejména solnické!

Kromě organizace jednotlivých ročníků solnických solných stezek a různorodých turistických výletů klub dokončil s městem Solnice naučnou stezku Bělá. K její popularizaci přispěl i televizní pořad Toulavá kamera. Program zajímavých výletů je uveřejňován na webových stránkách města Solnice nebo na velmi dobře vedené nástěnce klubu.

(ms)

6.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení