Autorův život je klasickým osudem umělce, který, ač výrazných kvalit, se za svého života většího uznání nedočkal. Už v roce 1941 mu řekl jeho slavný kolega František Tichý: „Malujte a nemějte zbytečných starostí, že to nevyhrajete, malíř jste, a to vzácné kvality!“

„Neměl potřebu rozdávat své obrazy lacino lidem spícím a nevědomým. Myslím, že tvořil s vírou v dobu, kdy snad jeho obrazy najdou své pozorovatele, kteří ty podstatné myšlenky objeví a docení,“ řekla správkyně sbírky, vnučka Hana Šlengrová. A tak se také stalo.

Značný úspěch zaznamenala samostatná výstava v pražské Národní galerii, kterou na přelomu let 2005 a 2006 zhlédlo přes jedenáct tisíc lidí. „Prezentace Šlengerových prací v Trutnově má být pomyslným pokračováním v odkrývání odkazu tohoto skvělého malíře,“ uvedla ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Ani tady nezůstalo jeho dílo bez odezvy. Krátce po vernisáži byla prodána díla za 5 milionů korun. „O Šlengerovy krásně odrestaurované a nově zarámované obrazy, které dnes vypadají opravdu skvostně, projevil zájem soukromý sběratel. Koupil rovnou celou kolekci a doufá, že jeho počin pomůže propagaci dříve nedoceněné tvorby malíře, pro kterého se opravdu nadchl,“ potvrdila Hana Šlengrová.

A jaká témata jsou na výstavě k vidění? „Snahou bylo vystavit to, co nebylo v Národní galerii. Kupříkladu ženy, nejen akty, ale i ženy v civilní podobě, portréty a figury.

Nechybí ani Šlengerův patron doktor Sůva, bývalý ředitel tehdejší Krajské galerie v Hradci Králové. Ten ho dlouhá léta podporoval a byl mu přítelem v době, kdy se za něho ze strachu nechtěl nikdo postavit. Dále jsme vystavili zátiší a vracíme se i ke Šlengerovým četným cestám do zahraničí.
V kolekci jsou krásné malé Alžíry, Francie a Paříž a celá série Egyptů. To, co je ve výstavě hlavní, je však otázka civilizace, hledání podstaty života. Jsem přesvědčena, že stěžejní obraz Buddhy, který nebyl patrně nikdy vystaven, lidi oslovuje.

Také Hadí žena je důkazem toho, kde Šlenger nacházel odpovědi na své otázky týkající se existence,“ upřesňuje Hana Šlengrová.

Ta je správkyní sbírky, která obsahuje tisíce položek. Několik set olejů, na tisíce akvarelů a kreseb, soubor korespondence, deníky, fotografie. Jejím cílem je také vytvoření Galerie Karla Šlengera.