VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K2K – Jezuitská kolej znovu otevřená?

Jičín – Mezi léty 1999 a 2002 se používala zkratka K1K – tedy Kolej v jednom kole. To bylo desetiletí, ve kterém kolej žila řadou vystoupení, koncertů, výstav, dokonce i ekumenické festivaly tu byly.

29.6.2013
SDÍLEJ:

Z jezuitské koleje.Foto: Bohumír Procházka

A samozřejmě Jičín – město pohádky.

V sobotu 15. června se otevřela kolej znovu. Bylo to péčí občanského sdružení proVIZE a samozřejmě ve spolupráci s městem i některými organizacemi. Občanské iniciativy přišly s nápadem, město pomohlo, zúčastnilo se. Tak má být.

Dopoledne byly prohlídky stavby s výkladem, skauti opatřili zábavu pro děti, OS Kamarád tu mělo svůj stánek s výrobky i malý bleší trh fungoval. Byla k mání i vana. Byla i výstava obrazů. S náležitou nostalgií procházeli tu pánové, kteří tu někdy v roce 1968 sloužili jako vojáci. Věty jako: „V téhle místnosti nás spalo víc než 40…" nepotřebují komentáře. K vidění byla časová osa dění v koleji od vzniku až po současnost.

Poslední část z doby K1K byla zahuštěná. Skvěle tu provokoval žlutý plakát s nápisem HLEDÁME DOBRÝ NÁPAD. Ta výzva stará nějakých třináct let platí dosud. Rozuměj nápad na využití koleje, na který by se sehnaly i příslušné prostředky – rozuměj finanční.

Odpoledne pak pamětník Lennon (Jiří Veselý) pověděl o novodobé historii. Městský architekt Radek Jiránek připomněl studii na Eurouniverzitu vypracovanou ateliérem HŠH i plány na Vědeckotechnický park. Student Tomáš Havelka na příkladu Třeboně předvedl, jak lze využít historické objekty v dnešní době.

V „přednáškové" místnosti se pak uspořádaly židle do kruhu, přišli městští zastupitelé a konala se užitečná beseda, kterou otevřel hlavní pořadatel Stanislav Synek otázkou pro zastupitele: „Jaké místo má jezuitská kolej v současnosti Jičína?"

Vedení města vzalo událost vážně, přišlo sedm zastupitelů, besedníků bylo jedenatřicet. Rádi oznamujeme, že převažovali studenti a lidé čerstvě studentskému stavu odrostlí. Nejstarší skaut Standa Hylmar patří svým přístupem do téhle kategorie.

Rozebírat besedu netřeba. Ona nemohla přinést žádný závěr. Nicméně myšlenka na znovuobnovení a doplnění pracovní skupiny Kolej na radnici byla užitečná. Právě tak jako připomenutí nápadu pokusit se uschopnit alespoň část stavby pro konání rozličných akcí a postupně využít i část místností. Vždyť takhle pan řídící Holman začal se záchranou starohradského zámku.

Večer pak byl „živá kultura" a tady kromě známých kapel zaslouží pochvalu studenti staroslavného Lepařova gymnázia, kteří si napsali a inscenovali divadelní hru Helmut, parafrázi Hamleta.

Iniciativa proVIZE je chvályhodná. Možná, že obětaví pořadatelé zaslouží si více pozornosti ze strany Jičíňáků i přespolních. Náročná příprava nenašla odezvu, kterou si zaslouží. Jičínský pan Novák zůstal u svého řízku a piva, kde vykládal, jak by se to mělo dělat. Nu, možná je taky otázka, zda v propagaci Otevřených dveří něco nechybělo.

Stanislav Synek hodnotil: „S akcí jsem spokojený. Je to pro nás všechny hlavně zkušenost." ⋌Bohumír Procházka

Autor: Redakce

29.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení