VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K lákadlům patří staročeská řemesla i květiny

Častolovice – Výstava svátků jara, která začíná v pátek, má pestrý program.

25.3.2010
SDÍLEJ:

Velikonoční výstava v Častolovicích.Foto: DENÍK/ Miloslav Dostálek

Na sále v zahrádkářském domě v 1. patře jsou přichystány ukázky staročeských velikonočních řemesel. Návštěvník tam může spatřit zdobení kraslic několika způsoby, Krajkářská škola z Vamberku předvede paličkování deček a různých ozdob.

„Práci na hrnčířském kruhu ukáže pan Moštěk z Vlčkova. Staročeské řemesla doplní i řezbář Jan Vokoun z Třebechovic, který ukazuje ruční výrobu loutek a dalších zajímavostí. Chybět nebude ani pletení pomlázek, které připomene mužům mládí,“ popsal část expozice za pořádající zahrádkáře Josef Helmich.

Ve vstupním vestibulu sokolovny si návštěvníci kromě hesla o Velikonoční výstavě, přečtou desítku koled a říkadel z východních Čech a nejmladší generace jistě s radostí uvítá živé králíky, ovečky, jako symbol Velikonoc.

Střední hotelová škola z Třebechovic p. O. v dolním sále sokolovny pozve každého na příjemné posezení a osvěžení. Kostelecká ZŠ Palackého náměstí představuje největší křesťanský svátek v roce pod názvem Velikonoční týden. „Škaredou středou počínaje a Velikonočním pondělí konče se může každý seznámit se staročeskými zvyky a pověrami. U této samostatné expozice by se měl každý zastavit a popřemýšlet nejen o životě, ale i o svých přátelích a známých,“ nabízí Helmich inspiraci.

Další část spodního sálu představí šikovnost žen ze Slatiny. Upoutají zde ručně vyrobené ozdoby, předměty z přírodních materiálů, kroje z Podorlicka a keramické doplňky. Keramika je zastoupena i v další části, ale v jiné podobě. Ručně tvarované nádoby, vypalované džbánky a hrníčky dokazují zručnost Ludmily Jiruškové ze Solnice. Také i dřevěné obrazy a celá řada překrásných dřevěných výtvorů je ozdobou výstavy.

Především ženy a babičky bude jistě zajímat samostatná kolekce vyšívaných deček a ubrusů. Dominantou tohoto sálu je aranžerie z přírodních materiálů v kombinaci s květinami nacházející se uprostřed místnosti.

V prvním patře sokolovny ve vestibulu čekají na návštěvníky dvě expozice: soubor obrazů a květinová kolekce, která tvoří vstupní bránu do hlavního sálu výstavy. ZŠ a MŠ Častolovice naaranžovaly samostatné ukázky jara očima dětí.

Nejen ženy kuchařky, ale i další návštěvníky bude jistě zajímat porovnání velikonočního pečení našich babiček s velkopekárenskou výrobou. „I když je ličenská výrobna nositelem několika certifikátů a tamní výrobky jsou dobré i pohledné, stejně mnozí asi dají přednost staročeským pochoutkám,“ míní Josef Helmich.

Ani letos na výstavě nechybí anonymní soutěž o nejlepší kolekci kraslic. Bude jistě zajímavé sledovat, kdo v neděli v 16 hodin dostane první, druhou a třetí cenu. Vše bude záležet jen na návštěvnících, kteří sami rozhodnou o nejlepších exponátech,“ dodává Helmich.

V hlavním sále výstavy se také objeví ukázka výroby patchworku, kdy pod rukama šikovných žen vznikají pestré obrazce. Velikonoční perníky v různých tvarech velikostech, kombinace keramiky z Týniště n. O. s bonsajemi a malým bazénkem s vodotryskem, to vše může každý návštěvník na této výstavě spatřit.

Střed hlavního sálu vytvoří nejen ozdoby pro sváteční dny, ale i velikonoční stolování a gastronomické pochutiny, které připravili žáci z hotelové školy z Třebechovic pod Orebem. Výzdobu čela hlavního sálu pořadatelé pověřili střednímu odbornému učilišti z Opočna.

25.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení