Kromě půjčovny knih tady najdou malí i velcí čtenáři další různorodý program. Nejen zdejší knihovnice ví, že život je třeba kořenit humorem. Vyzkoušet to zde mohou návštěvníci každý třetí čtvrtek v měsíci při pořadu věnovaném humoru a satiře v naší i světové literatuře, který zde připravují Jana a František Albrechtovi, bývalí středoškolští pedagogové. „Jde o přednášky – besedy o jednotlivých etapách vývoje humoristické literatury. Začali jsme drsným smíchem antiky, příště, 17. února, plánujeme smích středověku,“ pozvala všechny generace, zvláště pak maturanty, Jana Albrechtová. Do února však nemusí čekat milovníci výtvarného umění. Zítra od 17 hodin se v knihovně uskuteční vernisáž obrazů místního rodáka Antonína Jelínka.

17. února SMÍCH STŘEDOVĚKU – Francois Villon, ale i trubaruři na českých hradech. I husité se uměli smát – a co takhle Hynek z Poděbrad, který byl údajně i u nás v Častolovicíc.

17. března KOMEDIE ZVANÁ BOŽSKÁ – renesanční velikáni smíchu od Danta přes prvého velkého humoristu nového věku, jehož jméno zatím neprozradíme, zlatá španělská stovka let a komedie Shakespearovy. A co u nás doma tou dobou?

21. dubna RADŠI MĚ BIJTE, ALE NECHTE MĚ SE SMÁT - smích a satira v době baroka a klasicismu, velikán Moliére, laskavý humor Velké Británie, italský papá Goldoni. A prý že Němci nemají smysl pro humor.

19. května STOLETÍ PÁRY, PRVNÍCH RECESISTŮ A KABARETIST
Humor a satira v 19.stol.humoristické maličkosti Honoré de Balzaca, smích v díle Charlese Dickense a Williama M. Thackerraye, umění plácat nesmysly a Edward Lea či Luis Carrol a jeho Alenka v říši divů.

16. června A JAKPAK BYLO U NÁS DOMA?
19.stoeltí a humor či satira od Čelakovského po Tyla, v humoristických časopisech. Kníže české satiry Karel Havlíček Borovský /letošní jubilant/ i žerty hravé a dravé Jana Nerudy a dalších.

Prázdniny /červenec – srpen/ Pro nudící se psavce můžeme nabídnout intenzívní kurs tvůrčího psaní

14. září ZA HUMOREM DO AMERIKY - byl zakladatel hororu E.A. Poe také humorista? Mark Twain – mistr mystifikace a další skvělá jména až po Stefana Leacocka.

20. října RUSKÝ SMÍCH SKRZ SLZY – osudy autorů satiry v Rusku od A. Gribojedova, bajkaře Ivana Krylova k velikánu světové satiry Nikolaji Vas. Gogolovi, dramatiku Ostrovskému a mistru krátké povídky i čtyř tragikomedií A. P. Čechovovi. Osudy Michajla Zoščenka a Vas.Šukšina za sovětské éry.

24. listopadu ČESKÉ NEBE ČESKÝCH HUMORISTŮ - 20. stol. Aneb Malá encyklopedie českého humoru minulých sto deseti let. Dojde i na Cimrmana.

15. prosince NA KOHO SE NEDOSTALO - letem světem humoru ve staré i současné Číně, Turecku, arabských zemích, Indii, ale i u sousedů v Polsku či na Slovensku.