První byl nedělní koncert, který přinesl zcela zaplněnému Mariánskému kostelíku – městské koncertní síni – nezapomenutelné okamžiky a stal se obrovským příslibem zítřejšího komponovaného pořadu.
Velmi potěšující návštěvní účast prokázala, že barokní hudba má co říci i dnešnímu posluchači – jejím prostřednictvím lze proniknout k duchovním tajemstvím doby minulé, která se od současnosti svou pravdivostí neliší tak mnoho, jak by se zdálo.

Bachova hudba je stále živá

Je Bach pasé? – Takový je název pořadu, který na středu připravují účastníci interpretačních kurzů. Proč právě Bach – to je otázka pro jednoho z účinkujících Ondřeje Koláčného, absolventa brněnské konzervatoře a studenta Akademie staré hudby při Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
„Bach je doslova hlubokou studnicí umění, z níž lze čerpat nekonečně dlouho a stále je možné objevovat nové a netušené bohatství, které je schopno promlouvat ve všech dobách. Pochopit toho geniálního ducha je nesmírně těžké a není to možné bez pochopení celého období baroka. Za názvem Je Bach pasé?, který je zároveň mottem letošních kurzů, se tak skrývá trochu víc. Třeba zda je možné pochopit dobu, ve které Bach tvořil, a jak je možné, že v této době dokázal vytvořit dílo světské i duchovní, které stálo vysoko nad všemi katolickými a protestantskými spory.
Naším cílem není diváka nudit popisem a zahltit informacemi, ale hudbou, poezií a prózou ho do baroka doslova vtáhnout, aby se dokázal vcítit do jeho mystické krásy.“

(da)