VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Detektivka o stvořiteli slavného detektiva

Nápad napsat detektivní román či natočit detektivní film o slavném autoru detektivek není nový a byl už využit například pro ztvárnění jedné temné epizody ze života Agathy Christie. Rovněž známý britský autor Julian Barnes (1946) se nechal inspirovat jednou z epizod života Arthura Conana Doyla (stvořitele postavy Sherlocka Holmese), kdy se slavný spisovatel pustil do vlastního pátrání. Románové vyprávění se sice odvíjí od jednoho případu a je paralelním příběhem obou jeho protagonistů, tedy Arthura a Georga, ale zároveň vypravuje příběh celého Doylova života od dětství až po smrt.

17.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Sir Arthur Conan Doyle o vyšetřování případů nejen romány psal, ale sám mnohé kauzy vyšetřoval


Případ, v němž se tehdy na počátku dvacátého století Conan Doyle angažoval, má leccos společného se Zolovým vystoupením v aféře Dreyfusově a Masarykovým v případě Hilsnerově. Ve všech případech šlo o justiční omyl a obvinění bylo rasově motivováno. Na počátku příběhu, který Julian Barnes románově zpracoval, jsou podřezaní poníci kdesi na britském venkově a vzápětí obvinění studujícího práv George Edaljiho. Policie v krátkém a zpackaném vyšetřování si našla oběť, která byla nablízku, a obvinila ji ze surového mrzačení zvířat. Edalji je puritánsky vychovávaný syn faráře, svým chováním se poněkud vymyká, navíc má indický původ. I tady sehrál rasový původ svou roli.

Sir Arthur Conan Doyle, občanským povoláním lékař, má velké zkušenosti s lékařskou diagnostikou a z toho plynoucí logické uvažování mu dává
i schopnosti vyšetřovat. Těmito schopnostmi ostatně vybaví i svého hrdinu Sherlocka Holmese. Toho využívá i Barnes ve svém líčení. Nejen tento postup dodává knize charakter detektivky. Jsou tu i další reálie, jako například tajemné anonymní dopisy. Sir Arthur je v průběhu pátrání sám překvapen, jak policie přehlížela indicie, které byly nasnadě, a shledávala důkazy pouze proti Edaljimu. Jeho kampaň za ospravdlnění Edaljiho vrcholí řadou článků v novinách a je korunována úspěchem, Edalji je opět přijat do právnické komory.

 

Doyle a spiritismus

I když se pak Arthur a George třiadvacet let neviděli, jakési pouto mezi nimi nezaniklo. Bohužel se George k Arthurovi přiblíží až na spisovatelově pohřbu. Doyle, který se jak známo kromě medicíny a detektivek věnoval aktivně také spiritismu, o němž napsal řadu knih (kromě jiného Dějiny spiritismu), vzbuzoval očekávání, že by se jeho duch mohl
po smrti zjevit či mohl být vyvolán.
Autor románu ponechává čtenáři víru, že se sir Arthur Conan Doyle opravdu zjevil a zanechal poselství.
Ozvláštňuje to závěr Barnesova poutavého vyprávění
o hlubokém citu pro spravedlnost, jaký byl siru Arthurovi vlastní.


Hledal i ztracenou Agathu

Ostatně případ Edaljiho nebyl jedinou právnickou kauzou, kdy Doyle protestoval proti rozhodnutí soudu a podařilo se mu je zvrátit, jednoho z odsouzených dokonce zachránil před šibenicí. A v případě hledání tehdy začínající spisovatelky Agathy Christie, která se náhle záhadně ztratila, využil okultních schopností jistého média. Ostatně s výborem povídek pramenících z Doylova spiritismu právě nedávno pod názvem Z krajin soumraku přišlo nakladatelství Eminent.
V souvislosti se známými spiritistickými aktivitami Doyla je zvláštní, že překladatelka
v knize hovoří nikoli o spiritismu, ale o spiritualismu, což je přece jen podstatný rozdíl.


Julian Barnes:
Arthur a George
Přeložila Zora Wolfová, doslov napsal Petr Matoušek. Nakladatelství Odeon.

17.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení