Svatí Cyril a Metoděj pocházeli z řecké Soluně. Metoděj se původně věnoval, dnes bychom řekli úřednickému povolání, ale náhle se zřekl této úspěšné dráhy a stal se prostým mnichem.

Konstantin (později Cyril) si zvolil duchovní stav a hned po skončení studií se stal knězem. Na žádost moravského knížete Rostislava později byli byzantským císařem Michalem III. a cařihradským patriarchou Fotijem posláni jako misionáři na Moravu.

Na splnění tohoto poslání se nejdříve velmi dobře připravili. Svatý Konstantin sestavil písmena pro slovanský jazyk, přeložil do něj části Písma svatého, které se čtou při bohoslužbách východního obřadu. Přeložili také všechny obřadní knihy.

Odkaz svatého Cyrila a Metoděje má ohromný význam nejen pro Moravany a Čechy, ale i pro celý slovanský svět. Jejich práce se nesmazatelně zapsala nejen do českých dějin, ale i do historie všech slovanských národů.

Činnost obou věrozvěstů především vytvořila pevné duchovní základy pro pěstování ortodoxní křesťanské víry zejména v Bulharsku a v Rusku.