VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival otevřela jezdecká show ve znamení baroka

Rychnov nad Kněžnou - Baroko se v Rychnově nad Kněžnou skloňovalo ve všech pádech.

5.9.2008
SDÍLEJ:

Baroko, koně a hudba.Foto: Deník/ Eva Zerzánová

Spojení klasické hudby a elegantního pohybu ušlechtilých koní si pro otevření letošního II. ročníku Hudebních slavností Gabriely Beňačkové opět vybral jeho organizátor, kastelán Kolowratského zámku a manager festivalu Pavel Sršeň.

Jezdci, koně, dravci

Zahajující jezdecká show, která začala dnes ve 13 hodin v zámeckém parku, se celá nesla v duchu baroka: do kostýmů a doplňků příslušného stylu byli oblečeni jezdci i koně, vše se odehrálo u barokní zámecké jízdárny barokního zámku, samozřejmě za doprovodu barokní hudby. Představení pak nemohl předvést nikdo jiný než Česká barokní jezdecká společnost. Ta sdružuje lidi z celé České republiky, kteří tvoří programy v duchu tohoto stylu. „Vždy se sjíždějí ze všech koutů republiky na jedno místo, kde představení předvedou,“ přiblížil účinkující kastelán rychnovského Kolowratského zámku Pavel Sršeň.

Součástí programu byly i ukázky parforsních honů, nechyběla smečka loveckých psů. Nad hlavami návštěvníků a celým zámkem zakroužili dravci, kteří nalétávali na jezdce na koních a předvedli útok na atrapu. Na koních přijeli husaři, dámy v jezdeckých sedlech pro ženy, tedy s bočním posedem. Komu toto menu nestačilo, mohl se těšit ze španělské jezdecké školy – umění jednoho jezdce se dvěma koňmi, či atraktivní práce s dlouhou tyčí zvanou garocha, která se používá při zápasech s býky.

Show a zároveň i hudební slavnosti otevřela osobně světově proslulá pěvkyně Gabriela Beňačková, patronka celého festivalu a ředitelka Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. Veřejnosti se zde představilo také právě založené občanské sdružení Santiniho Trinitas, jež si dalo za úkol získat dostatečné množství peněz a podpory na obnovu rychnovského chrámu Nejsvětější Trojice a které se dnes stalo spoluorganizátorem akce.

Santiniho Trinitas
Sdružení vzniklo na přelomu července a srpna z podnětu Miloše Szabo. U zrodu stála náhoda, pár dnů a nocí přemýšlení. „V květnu jsem byl poprvé v Rychnově. Zámek a celé místo mě nadchly,“ neskrývá Szabo úžas z atmosféry a genia loci. Před kostelem Nejsvětější Trojice na něj však padl splín, když viděl, jak vypadá: „Nechci jen kritizovat ani jen natahovat ruku, ale něco pro kostel dělat,“ je rozhodnut Szabo, jenž má zkušenosti s opravou památek, například kostela sv. Rocha v Praze na Olšanském náměstí nebo gotických ambitů roudnického kláštera. „Během roku chceme zajistit kostel bezpečnostním zařízením, aby byl chráněn před případným vloupáním a další devastací. Pro rekonstrukci potřebujeme udělat průzkum a projekty. Na financování chceme využít granty, sponzorské dary, benefice,“ popsal Szabo nejbližší konkrétní cíle.


Hudební festival Gabriely Beňačkové bude po této zahajovací akci pokračovat vánočnímk koncertem. Na něj věhlasná umělkyně pozvala například Editu Adlerovou a další zpěváky či hudebníky do kostela Nejsvětější Trojice. Další koncert se odehraje na Velikonoce a na začátku léta vyvrcholí vystoupením Hradišťanu s Filharmonií Hradec Králové a právě s Gabrielou Beňačkovou. Festival je koncipován v divadelní sezoně, v průběhu celého roku.


Autor: Eva Zerzánová

Místo události:
5.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ. Trnovští pořadatelé tradičně připravili množství hodnotných cen, které obdržely všechny týmy.

Chystá se: Jubilejní desátý Trnov Cup

Galerie „P“ v malebném zákoutí Potštejna zve na letní výstavu

Potštejn - Díla šesti umělců se sešla na sobotní vernisáži letní výstavy v galerii „P" v Potštejně.

Dravý automobilový proud přinese nová pracovní místa

Královéhradecko, Červený Kostelec - Další investované miliony a další pracovní místa. Automobilový průmysl kvete nejen v Kvasinách na Rychnovsku, ale i na Náchodsku se tomuto expandujícímu směru věnuje několik firem.

Malíř Kupka se symbolicky vrátil do rodného kraje

Opočno, Dobruška - Opočenské velké náměstí zdobí nové umělecké dílo. V cípu jeho středu byla v sobotu odhalena busta malíře Františka Kupky.

Noví nájemníci ve Dvoře Králové. Do zoo se vrátily hyeny žihané

Královéhradecko, Dvůr Králové - Návštěvníci královédvorské zahrady se mohou po třiceti letech těšit na hyeny žíhavé. Zvířata, která nápadně připomínají psy, dorazila do zoo v minulém týdnu, v současné době si zvykají na nové prostředí v pavilonu šelem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies