„V kronice čteme, že v roce 1661 shořelo celé město, nepoškozený zůstal jen zámek a osm domů. Podle záznamu si sedlák z Horní Rokytnice klepal dýmku, od které chytl suchý hnůj. A jelikož se to stalo na svátek Sv. Anny, začali ji místní uctívat, aby se nic podobného neopakovalo,“ vysvětluje počátek Anenské pouti rokytnický starosta Petr Hudousek. „Chceme zachovat kulturní a duchovní význam původních poutí, zároveň připravit pestrý program, každoročně přicházíme s nějakým překvapením,“ pokračuje starosta.

To první čekalo návštěvníky středečního koncertu v kostele Sv. Filipa a Jakuba v Nebeské Rybné, kde kromě zkušených hudebníků vystoupil i dvanáctiletý houslista Michal Neugebauer, jeho výkon byl skutečným překvapením. Jaká budou další?

„Program začíná dnes v 16 hodin mší, následují koncerty různých žánrů, večer ohňostroj a ohnivá show před zámkem. V sobotu a v neděli další hudební vystoupení, výstavy, tržiště řemesel s doprovodným programem, nejrůznější atrakce, to všechno jsou již tradiční akce. Poprvé však mohou návštěvníci pouti navštívit nově otevřené Muzeum železnice, bývalá výtopna, kde je umístěno, je dostatečně velikým prostorem, je tu vystavena i parní lokomotiva.

Tradiční medovina

Dalším příjemným překvapením je prezentace a ochutnávka Rokytnické medoviny s lipovým květem. Do Rokytnice dorazí i historický motoráček, který měl premiéru loni, tentokrát vyráží v 7.50 hod. z Pardubic, v 8.40 staví v Hradci Králové,“ láká na pestrý program třídenního maratónu jeden z organizátorů Jan Morávek a dodává, že podrobný program, který bude zakončen nedělním koncertem Valanky na rokytnickém náměstí, je umístěn na www.info.rokytnice.cz.

V pondělí, ve svátek patronky města Sv. Anny, bude připomenut duchovní původ pouti poslední poutní mší svatou. „Zábavy bude po celý víkend hodně, ale na kořeny svátku bychom neměli zapomínat. Oblast bývalých Sudet bývá sporným tématem, nám se podařilo navázat velmi korektní vztahy s Němci, kteří odsud museli odejít. Na svůj rodný kraj vzpomínají, finančně podporují projekty vedoucí k záchraně mnoha kulturních památek, na Anenskou pouť přijíždějí každoročně.

V paměti mi utkvěla slova pronesená v r. 1993 jedním z iniciátorů vzájemné spolupráce Günthera Wytopila - myslel jsem, že už sem jezdit nebudu, většina příbuzných je již po smrti. Ale teď, když jsem tu poznal nové přátele, budu jezdit dál,“ vzpomíná starosta Petr Hudousek a dodává, že dobré vztahy a vzájemné porozumění je určitě to, co by Anenská pouť měla kromě zábavy přinášet.

(dm)